Skocz do zawartości

SilentiumPC Navis 240 RGB do i7-9700k OC 5GHz


Recommended Posts

Witam. Aktualnie posiadam takiego PC:

️ Intel i7-9700K 4.9GHz (ostatnie stabilne OC)
️ Chłodzienie CPU: Thermalright Hr-02 Macho Rev. B
️ Obudowa: SilentiumPC RG4T RGB
️ ASUS TUF RTX 3080 OC (UV do 1860 MHz)
️ HyperX Predator 32GB DDR4 3200MHz
️ ADATA XPG SX8200 Pro 512GB M.2 + Plextor 512GB M.2 + Toshiba P300 2TB
️ Gigabyte Z390 GAMING X
️ Seasonic 750W Focus Plus 80 Gold

Ostatnio postanowiłem po raz pierwszy wziąć się za podkręcanie CPU, ponieważ ze względu na kartę, powodował on lekki bottleneck. Ze stockowego taktowania ustawiłem 5 GHz na wszystkich rdzeniach, jednak Cinebench R23 crashował mi pc, a CPU wskakiwało na temperatury po 97 stopni. Dopiero po zejściu na 4.9 GHz udało mi się zyskać stabilny benchmark, jednak nadal potrafił on doprowadzić CPU do 93 stopni, co wydaje mi się jednak za dużym wynikiem.

Wcześniej na karcie zrobiłem znaczny undervolting, żeby nie naciągać zbyt możliwości zasilacza. Z 320W, które pobierała domyślnie, teraz pobiera ok. 240W.

Zastanawiam się, co zrobić, żeby zbić te temperatury i jednocześnie wskoczyć na stabilne 5 GHz. Pomyślałem o wymienieniu tego Macho na jakieś wydajne AIO. Moja obecna obudowa pozwala na zamontowanie chłodnicy 240mm na górze. Wiele osób poleca NZXT Krakeny, ale ceny tych chłodzeń wywaliły mnie z butów. W dodatku, jeśli chciałbym mieć wentylatory rgb, to musiałbym je jeszcze wymieniać, więc dodatkowo płacić. Tak wiem, rgb złe i buhuu, jednak swojego gustu zmieniać nie chcę, lubię jak się świeci i jak to widać, bo jestem streamerem.

Aktualnie mam 3 wentylatory na przodzie wciągające, 2 na górze wyciągające i 1 z tyłu wyciągający. Wszystkie 120mm. Pasta, której użyłem do CPU to Thermal Grizzly Kryonaut, rozłożona równomiernie, nie za grubo, nie za cienko, dołączoną łyżeczką.

Co mnie skłania do AIO?
- wygląd - nie ma wielkiej metalowej krowy nad GPU, która dodatkowo blokuje cyrkulację, jak w chłodzeniu powietrzem. (ten obecny macho mieści się w obudowie praktycznie na styk i napiera na szkło)
- większe możliwości OC
- lepsze rozwiązanie, gdybym w przyszłości zmieniał obudowę

Co mam przeciwko AIO?
- jest możliwość, że będzie znacznie głośniejsze od Macho, a to dla streamera duży mankament
- obawiam się, że w przyszłości zacznie z niego ciec i uszkodzi resztę kompa
- szkoda mi tych wentylatorków rgb na górze, bo staną się zbędne
- najlepsze sztuki są wystawione za chore pieniądze

No więc przechodząc do sedna. Robię reasearch na polskich i zagranicznych forach od jakichś trzech dni, jednak nie mogę znaleźć niczego, co mnie przekonuje. Analizowałem zarówno coolery powietrzne, jak i AIO.

Zależy mi na:
- wydajności lepszej, niż wspomniany Macho,
- bezpieczeństwie sprzętu,
- estetyce i RGB na całym urządzeniu (czyli również wentylach),
- kulturze pracy nawet na wysokim obciążeniu

O uszy obiło mi się AIO od naszej rodzimej firmy SilentiumPC, a dokładnie Navis RGB 240mm. Obejrzałem kilka recenzji i wygląda to całkiem nieźle. W porównaniu u Liptona zauważyłem, że ma przewagę temperatury nad Macho Rev B ok. 10 stopni. Cena jest megaatrakcyjna i w sumie dlatego trochę się waham o bezpieczeństwo.

Głowa mnie już boli od przeglądania setek recenzji, więc postanowiłem skorzystać z rozwiązania ostatecznego i spytać na forum. Co sądzicie? Nie potrzebuję niczego high-endowego za 800 zł. Jeśli mielibyście lepsze propozycje, to mój budżet wynosi, powiedzmy 500 zł, jednak byłoby super, gdyby dało się oszczędzić. Nie biorę pod uwagę takich rozwiązań, jak powietrzna Noctua, bo mam trochę dosyć wielkich krów zapychających obudowę, a przede wszystkim Noctua zasłania mi pamięci RAM, które również są rgb, więc to bez sensu. Mega zainterosowała mnie też Fuma II od Scythe, jednak okazuje się, że nie ma jej dostępnej w żadnym polskim sklepie. Inne powietrzne chłodzenia albo są mniej wydajne od Macho albo zasłaniają mi RAMy :x

Dlatego, kończąc takim małym TL;DR - Czy Navis 240 RGB będzie dobry do OC i7-9700k do 5GHz, czy szukać czegoś lepszego z RGB w budżecie do 500 zł?

Pozdrawiam :)

Dowiedzialem się z dwóch sklepów, że duża dostawa Scythe, w tym Fuma II do Polski ma się pojawić po 10 stycznia. Wydaje mi się, że zdecyduję się na troszkę cierpliwości i postawię właśnie na to chłodzenie. Wydajnością jest na poziomie Noctuy i większości AIO do 500 zł, a jest dość małe, więc nie będzie mi napierac na szybę, nie zakrywa ramu, jest ciche i jest opcja wymienienia zewnętrznego wentyla na taki rgb, więc właściwie spełnia wszystkie moje warunki. Z tego, co poczytałem, powinno sobie poradzić z OC nawet i do 5.1 GHz, choć tego nie planuję. No i jest oczywiście lepsze od Macho. Co myślicie?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...