Skocz do zawartości

Wymiana platformy z i5 3570 na i5/i7 10xxx.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Pawel7,

Recommended Posts

Ostatnio coraz bardziej zastanawiam się nad wymianą platformy i coraz bardziej do tego dojrzewam :)

Wiem, że niestety będę musiał porzucić Win7 na (tfu) Win10, ale chyba niestety nie ma innego wyjścia.

Ponieważ niezbyt często zmieniam podzespoły (moja historia nowożytna P4 2,4/2,8HT > E8400 > I5 3570) znowu chcę kupić coś na dłużej. Obecnie waham się pomiędzy 10400F i 10700F, ale coraz bardziej skłaniam się ku temu drugiemu z chłodzeniem Fera 3, albo Fortis 3 (obecnie mam Fera Pro z wentylatorem na 600 obr i jest idealnie pod względem głośności, ale do nowego procesora niestety nie będzie pasować). Największy problem mam z wyborem płyty głównej, takie są moje wymagania (rozpatruję płyty z B460/H470 bo kręcenie procesora i tak odpada):

  1. Miejsce na 4 x DDR
  2. Minimum 5 x SATA 3, ale ze względu na obudowę, gniazda nie powinny być kątowe, albo płyta musi mieć max. 230mm szerokości, inaczej nie podepnę wtyczek.
  3. Minimum 1 x M2 (miło by było x2), które nie będzie współdzielone z SATA, chociaż teraz i tak wszystkie się chyba kupuje na PCIE.
  4. Minimum 4 x USB 3,0
  5. Cena do 500 zł, ale im mniej tym lepiej.

Co udało mi się znaleźć:

  1. Gigabyte B460M DS3H - prawie idealna, porty SATA zamontowane pionowo na płycie, minus za 1 x M2 oraz brak radiatora na sekcji zasilania, ale nie wiem, czy będzie potrzebny.

  2. ASRock B460 Phantom Gaming 4 - porty SATA kątowe, ale płyta jest wąska, minus za 1 x M2, brak radiatora na sekcji zasilania, która jest uboższa niż w GB.

  3. ASRock B460M PRO4 - j.w., ale 2 x M2 i jest radiator na sekcji zasilania, która chyba jest nawet lepsza.

  4. Gigabyte B460M D3H - jeden z faworytów, spełnia w sumie prawie wszystkie wymagania.

  5. Gigabyte B460 HD3 - j.w., minus za kątowe SATA, ale płyta jest wąska.

  6. ASUS PRIME B460M-A - spełnia w sumie wszystkie wymagania, ale jestem średnio przekonany do Asusa.

  7. Gigabyte B460M AORUS PRO - spełnia wszystkie wymagania (minus za 2 x SATA kątowe, ale to do przyjęcia), niestety zaczyna się robić coraz drożej.

  8. Gigabyte H470M DS3H - identyczna jak wersja na B460, ale ma 2 x M2.

  9. Gigabyte Z490M - spełnia wszystkie założenia, ale tu już się robi drogo.

Z tych wszystkich płyt najbardziej mi chyba odpowiada Gigabyte B460M D3H, spełnia wszystkie wymagania i ma naprawdę korzystną cenę. Nie chcę przesadzać z płytą główną, bo zaoszczędzone choćby 100 zł wolę dołożyć np. do dysku M2.

Niestety MSI nie ma ciekawych rozwiązań dla mnie, a szkoda, bo lubię ich sprzęty.

Czy ktoś ma może jeszcze jakieś inne propozycje, które będą spełniać te kryteria?

 

Do tego zestawu chcę dobrać jakieś pamięci 2x8 GB, z opcją pod rozbudowę na 4x8 GB za rok, lub wcześniej. Pamięci nie muszą być jakieś szybkie, bo wystarczy DDR2933, ale chyba warto powalczyć o coś z nikim CL. Tutaj też trochę rozeznałem temat i znalazłem kilka propozycji.

  1. Team Group 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 T-Force VulcanZ

  2. ADATA 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 XPG Gammix D10

  3. G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000/3200MHz CL16 Aegis - Trochę mnie zaskoczyło, że obie wersje taktowania są praktycznie w identycznej cenie.

  4. Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz

  5. GOODRAM 16GB 3000MHz IRDM X

 

Z góry dziękuję za propozycje. W przypadku i5 chcę się zmieścić z zestawem w kwocie ok. 1350 zł, w przypadku i7 ok. 2000 zł. Nie chce jakichś super wodotrysków, wszystko po prostu ma działać. Może jednak warto zaszaleć i brać 10400F z Z490M do tego pamięci DDR3600, będzie jakieś 500 zł taniej niż i7 :)

 

PS. AMD nie rozważam, bo ceny R5 3600 i R7 3700 to jakiś nieśmieszny żart, dobra płyta kosztuje podobnie, ale AMD wymaga znacznie lepszych i co za tym idzie droższych pamięci.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Odpowiem sobie sam, bo z ekonomicznej aktualizacji platformy niestety niewiele zostało :)

Po naczytaniu się różnych testów i przebiciu się przez kilka filmików, ostatecznie dzisiaj już mam następujący sprzęt:

  • Intel Core i7 10700F - Procesor miał być na początku 10400F, ale ostatecznie stanęło na 10700F i stwierdzam, że jest moc i wybór był trafny. Na razie mam trochę wysokie temperatury pod obciążeniem (na procku siedzi stara dobra Fera Pro), ale może trochę spadną, jak pasta się wygrzeje, jak nie, to trzeba będzie pomyśleć o jakiejś innej.
  • Gigabyte Z490M Gaming X - na początku miała być Z490M, bo spełniała wszystkie moje założenia, ale kilka razy trafiłem na opinię, że ze względu na jej średnią linię zasilania procesora, dobrze się sprawdza jedynie na niekręconych i5. Z490M Gaming X, to całkiem inna płyta niż Z490M, ale tak naprawdę łączy je tylko nazwa.
  • Patriot Viper Steel 4 x 8GB 3733MHz CL17 - miałem kupić jakieś pamięci 3200 MHz, ale jak popatrzyłem na ceny jakichś sensownych modułów, to okazało się, że dwa komplety 3733 MHz były ok. 100 zł droższe od tych wolniejszych. Podejrzewam, że te 100 zł jest lepiej wydane, niż gdybym miał wziąć pamięci 3200 MHz i kupić do tego 10700K, bo nawet po podkręceniu w ostatecznym rozrachunku bym pewnie osiągnął podobne osiągi jak przy obecnym zestawie. Pamięci bez problemu poszły od razu na profilu XMP od Patriota.
  • Samsung 970 EVO 500 GB - zakup trochę nieprzewidziany, można powiedzieć, że wręcz spontaniczny, bo była na niego promocja, a pomyślałem, że szkoda by było nie wykorzystać potencjału, jaki oferuje taka platforma, skoro wąskim gardłem by mógł być dysk.

Wydaje mi się, że taki sprzęt posłuży dłużej, a jak już pojawią się 3050, albo znormalnieją ceny 3060Ti, to wtedy będzie można pomyśleć o kolejnym doposażeniu kompa :)

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...