Skocz do zawartości

Temperatura CPU w laptopie


Recommended Posts

Witam. Jako, że pierwszy raz w życiu mam laptopa to mam też pytanie o standardowe temperatury CPU. W grze Escape from tarkov dziś miałem stabilne 10-15 fps'ów podczas gdy wczoraj normalnie gra działała. HP Omen 17 I5 9300h 1660Ti 2x8GB RAM żebym nie zapomniał podać. Temperatura CPU skacze cały czas 70-90 stopni, a chyba powinna być stabilniejsza na zdrowy rozsądek(włączyłem wtedy chłodzenie na 100% żeby sprawdzić czy to coś da, bo cały czas laptop działał w tym domyślnym trybie). Mam w domu pastę arctic mx2 i takie pytanie. Jest szansa, że wymiana coś da czy to normalne temperatury w laptopie i problem jest gdzieś indziej? (Laptop ma pół roku)

Link to post
Share on other sites

Laptopy tak mają, grzeją się na potęgę i hałasują. Jakby producent się nie starał, to fizyki nie oszuka. Mała przestrzeń, mało metalu = mała pojemność cieplna, niewielkie wentylatorki, to musi się grzać i hałasować. Wymiana pasty niewiele pomoże, a zapewne stracisz gwarancję. To tylko jedna z kwestii, które powodują u mnie zdumienie, że ludzie kupują "gamingowe" laptopy.

 

Abstrahując od modeli, mój służbowy Dell na nowym i5 potrafi dobić do 95*C podczas ładowania i oglądania YT w tym samym czasie. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

A jakie mają kupować? Przecież nic innego na rynku nie ma. No i bez jaj, co jak co ale 14 fps na najniższych w 1600x900 to coś musi być nie tak. Coś musi być nie tak. Chyba będę musiał zainstalować msi afterburner i sprawdzić czy to procesor zegarów nie trzyma, no ale nie ma za bardzo innej opcji, bo grafika ma z 60, max 70 stopni w szczycie.

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.12.2020 o 18:00, surjo napisał:

Mam w domu pastę arctic mx2 i takie pytanie. Jest szansa, że wymiana coś da czy to normalne temperatury w laptopie i problem jest gdzieś indziej? (Laptop ma pół roku)

Temperatura może spaść o kilka stopni. Sprawdź jednak, czy przy wymianie pasty nie stracisz gwarancji. Niektóre Lenovo z serii Legion mają problem z wysokimi temperaturami i serwisy bez problemu wymieniają pastę w ramach gwarancji, może tak samo będzie z HP.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim w gamingowych łapkach obowiązkowy jest undervolting, tak można obniżyć temperaturę i nie traci się gwarancji https://www.google.com/amp/s/www.dobreprogramy.pl/amp/Jak-obnizyc-temperatury-lub-zwiekszyc-wydajnosc-procesora-Poradnik-do-ThrottleStop,News,91886.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na próbę możesz sprawdzić to szybciej. 

Przede wszystkim soft do monitorignu podczas grania i patrz czy CPU się grzeje i zbija Ci zegary w dół.

Jeżeli tak, to na szybko możesz doraźnie rozwiązać to w prosty sposób.

 

Edytuj plan zasilania > Zmień zaawansowane ustawienia ustawienia zasilania > Zarządzanie energią procesora > Maksymalna stan procesora > zmień sobie na 80-90%. 
Taktowanie CPU z autoamu spadnie trochę w dól (sprawdź sobie w CPU-Z o ile) i zobacz wtedy jak wyglądają temperatury i czy masz dalej dropy.

 

Jak będzie ok, to kłania się j/w undervolting. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...