Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, w innym wątku prosiłem o porady w doborze słuchawek.

Wybór padł na Sennheiser HD 569. Generalnie po pierwszych odsłuchach jestem zachwycony ( po przesiadce ze starych HD202) zupełnie inna specyfika grania, inna wygoda, przestrzeń i och dużo by pisać.
Wracając do pytania, posiadam kartę dźwiękową taką jak ta : Sound Blaster X-Fi Surround 5.1  z tym, że na stronie jest wersja Pro, ja mm bez tego dopisku, chyba z pierwszej generacji tego urządzenia.

No i tak, o ile poprzednie słuchawki grały na tej karcie wg. mnie już z maksimum ich możliwości, tak przy nowych mam wrażenie, że nie mogą rozwinąć skrzydeł, że się duszą. 
Choć z tego co sprawdzałem to HD202 są 32 Ohm, a te HD569 23 Ohm, więc chyba powinny być łatwiejsze do napędzenia prawda?

Druga sprawa to na tą chwilę mam je podłączone kablem z zestawu ale tym z mikrofonem na przewodzie, spotkałem się gdzieś z opinią, że on pogarsza jakosć.
Muszę dokupić przejście z Jacka 6,3mm na 3,5mm tylko szukam czegoś lepszej jakości, tak aby użyć drugiego kabla z zestawu.

 

Co do samej karty czy wzmaczniacza/Dac`a nie znam się, nie chciałbym wydawać fortuny, mogę rozważyć też opcję czegoś używanego. Jeśli bez wydawania sporej kasy nie zmienię zbyt wiele to zostanę na razie przy obecnej karcie.

Link to post
Share on other sites

Celuję gdzieś właśnie w granice 300-400zł na początek, przeglądałem właśnie różne oferty trafiłem właśnie np na używkę tego Fiio, który polecał kolega voxcordi, za troche ponad 200zł.

Muszę też zrobić małe sprostowanie, ponieważ po odsłuchu paru kawałków z płyt CD ( musiałem je sobie zgrać do wave u brata) słuchawki grają zupełnie inaczej, lepiej, głośniej. Niestety  o ile HD 202 nie przeszkadzało czy to youtube, mp3 czy jakaś płyta, tak tutaj obnażają wszystkie niedoskonałości pliku źródłowego.

Mam też pytanko odnośnie tych DAC, chciałbym coś z wejściem jack 6,3mm aby maksymalnie uniknąć stosowania jakichś przejściówek z obawy przed pogorszeniem dźwięku, słusznie czy nie?

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.12.2020 o 09:02, soundvibez napisał:

No i tak, o ile poprzednie słuchawki grały na tej karcie wg. mnie już z maksimum ich możliwości, tak przy nowych mam wrażenie, że nie mogą rozwinąć skrzydeł, że się duszą.

 

A czujesz, że się duszą przez co? :D

 

W dniu 4.12.2020 o 09:02, soundvibez napisał:

No i tak, o ile poprzednie słuchawki grały na tej karcie wg. mnie już z maksimum ich możliwości, tak przy nowych mam wrażenie, że nie mogą rozwinąć skrzydeł, że się duszą. Choć z tego co sprawdzałem to HD202 są 32 Ohm, a te HD569 23 Ohm, więc chyba powinny być łatwiejsze do napędzenia prawda?

 

HD202 - 32Ohm, SPL 115dB/mW

HD569 - 23Ohm, SPL 115dB/mW

Ogólnie rzecz biorąc z parametrów wynika, że HD569 powinny być nieco łatwiejsze do napędzenia.

 

W dniu 4.12.2020 o 09:02, soundvibez napisał:

Wracając do pytania, posiadam kartę dźwiękową taką jak ta : Sound Blaster X-Fi Surround 5.1  z tym, że na stronie jest wersja Pro, ja mm bez tego dopisku, chyba z pierwszej generacji tego urządzenia.

 

No to karta bardzo przeciętna, obecnie stosuje się znacznie lepsze układy w nowszych dźwiękówkach.

 

W dniu 4.12.2020 o 09:02, soundvibez napisał:

Druga sprawa to na tą chwilę mam je podłączone kablem z zestawu ale tym z mikrofonem na przewodzie, spotkałem się gdzieś z opinią, że on pogarsza jakosć.
Muszę dokupić przejście z Jacka 6,3mm na 3,5mm tylko szukam czegoś lepszej jakości, tak aby użyć drugiego kabla z zestawu.

 

Nie przesadzajmy z tym pogarszaniem jakości, bo to nie będzie zapewne zauważalne. Fakt, jeśli ktoś dąży do maksymalnej jakości to pomiędzy źródłem dźwięku np. kartą dźwiękową, a przetwornikami słuchawek to poza kablem nie powinno się nic znaleźć (pilot, mikrofon itd.) aby nie wprowadzać zakłóceń. Umówmy się jednak, że to wartości pomijalne dla zwykłego śmiertelnika. Przejściówki też zauważalnie nie pogarszają jakości dźwięku, nie bałbym się ich, sam stosuję, tylko wolę kupić coś konretniejszego,nie będącego plastikowym szrotem :) 

 

Przejściówka z jacka 6,3mm na 3,5mm to ogólnie rzeczy biorąc pomyłka... Duży jack jest złączem profesjonalnym, nie daje lepszej jakości dźwięku, jest po prostu mniej zawodny, bo ciężko taki wtyk uszkodzić. Małego jacka możesz czasem wygiąć pociągnięciem kabla, a dorzucając adapter 6,3mm->3,5mm jeszcze przedłużasz dźwignię.

Rozumiem dorzucanie do jacka 3,5mm adapter na 6,3mm, ale w drugą stronę to średnio. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki adapter kupić, tylko musisz być świadom powyższych problemów, inaczej czekałoby Cię kupno całego kabla, a tu już oryginalne koło stówki.

 

Adapter 6,3mm->3,5mm lepszej jakości np:

- Prolink Premium TAJ 011

- Prium PRMJGJ

 

12 godzin temu, soundvibez napisał:

Celuję gdzieś właśnie w granice 300-400zł na początek, przeglądałem właśnie różne oferty trafiłem właśnie np na używkę tego Fiio, który polecał kolega voxcordi, za troche ponad 200zł.

 

Nie wiem co chcesz kupić, bo w tej cenie jeszcze masz np.:

- FX-Audio DAC-X6MKII - ~360zł

- Prodigy Cube Black Edition - ~390zł

- Sound BlasterX G5 B-Stock - ~220zł

- Sound BlasterX G6 B-Stock - ~330zł

 

13 godzin temu, soundvibez napisał:

Muszę też zrobić małe sprostowanie, ponieważ po odsłuchu paru kawałków z płyt CD ( musiałem je sobie zgrać do wave u brata) słuchawki grają zupełnie inaczej, lepiej, głośniej. Niestety  o ile HD 202 nie przeszkadzało czy to youtube, mp3 czy jakaś płyta, tak tutaj obnażają wszystkie niedoskonałości pliku źródłowego.

Mam też pytanko odnośnie tych DAC, chciałbym coś z wejściem jack 6,3mm aby maksymalnie uniknąć stosowania jakichś przejściówek z obawy przed pogorszeniem dźwięku, słusznie czy nie?

 

HD202 to niestety mało detaliczne słuchawki, przebasowione i bez powietrza. Do jakiejś łupanki od biedy się nadadzą, ale poza tym no nie ma w nich nic ciekawego poza basem.

 

Wspomniany FX-Audio DAC-X6MKII czy też Cube BE mają gniazda na dużego jacka. Względem Twojej karty powinna być znacząca różnica.

 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fex, więc tak, po przesłuchaniu właśnie kilku utworów  trochę lepszej jakości stwierdzam, że obecna karta daje sobie radę z napędzeniem tych słuchawek. Możliwe, że na początku miałem takie złudzenie poprzez zderzenie z innym graniem niż to , do którego byłem przyzwyczajony.

Co do przejściówek to potwierdziłeś to czego się domyślałem, czyli raczej nie usłyszę różnicy, więc DAC z mini jack też wchodzi w grę aby nie zawężać sobie opcji wyboru.

Co do wyboru konkretnego modelu rozumiem, że poza różnicą "ogólnej" jakości dźwięku może nieznacznie wpłynąć np na więcej wysokich tonów lub coś w tym stylu? 

Pytam o tą drobną zmianę specyfiki, bo w niektórych utworach mam wrażenie, że góra bywa zbyt agresywna, a może to wynika z samej produkcji i miksu tych utworów.

Link to post
Share on other sites

Drobne albo i nie - jeśli wybierzesz urządzenie np z sprzętowym podbiciem basu jak FiiO E10K czy jego następca Fiio K3. Podobnie masz w nieco droższym iFi Zen DAC. Fajna funkcja gdy się na słuchawkach również gra albo po prostu zależnie od nastroju chce się mieć albo realny dźwięk albo z zauważalnie lepszym wykopem w dole pasma. Czasami fajnie jest się odprężyć przy mocno dudniących rytmach choć sam na co dzień preferuję naturalną barwę dźwięku.

Link to post
Share on other sites

Rizumiem, okej, przejrzałem olx, bo jak wspomniałem biorę pod uwagę również sprzęt używany - tam chyba nie ma się co zepsuć ot tak.

Więc Prodigy Cube Black edition znalazłem za 260zł natomiast Fiio E10K Olympus za 216zł co Waszym zdaniem jest bardziej opłacalne? Czy obydwie skrzynki są dobrym wyborem i kierować się ceną i powiedzmy wyglądem ;)

Link to post
Share on other sites

E10K jest bardziej kompaktowe, ma podbicie basu i regulacje gain (siły wzmocnienia). Z drugiej strony mój egzemplarz przed kilku laty potrafił zbierać zakłócenia po podpięciu do USB na dziadowskiej płycie głównej (na przyzwoitej płycie nie było problemu).

Cube oferuje wyjście 6,3 mm, wejście na mikrofon (jeśli jest potrzebny) i ma wymienne op-ampy wiec z czasem można się zabawić w mały tuning. Nie miałem wiec nie powiem jak jest z zakłóceniami. A no i jeszcze Cube ma przycisk wybory wyjścia na słuchawki i na RCA z tyłu podczas gdy w E10K oba wyjścia (tylne jest również 3,5mm ) grają cały czas.

Edytowane przez kombajn
Link to post
Share on other sites

W takim razie Cube chyba wygrywa, możliwośc przełączania między słuchawkami/głośnikami bez konieczności wypinania wtyczek mi się przyda, dosyć często zmieniam źródło.
Dodatkowo opcja wymiany ampa, gdybym chciał się w to bawić w przyszłości też brzmi spoko. 
Z podbicia basu chyba i tak bym nie korzystał bo w zasadzie mi go nie brakuje w tych słuchawkach.
Basem " męcze" sobie uszy w aucie :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.12.2020 o 01:10, soundvibez napisał:

Fex, więc tak, po przesłuchaniu właśnie kilku utworów  trochę lepszej jakości stwierdzam, że obecna karta daje sobie radę z napędzeniem tych słuchawek. Możliwe, że na początku miałem takie złudzenie poprzez zderzenie z innym graniem niż to , do którego byłem przyzwyczajony.

 

Adaptacja słuchu do danej barwy dźwięku to rzecz normalna. Mając jedną parę słuchawek przez długi czas po prostu się do niej przyzwyczajasz, dlatego tak wiele osób opiniujących w internetach mając jedną parę słuchawek nie ma pojęcia co pisze :D Basowe HD202 zamieniłeś na równiejsze i bardziej przestrzenne, basu mniej, ale inne aspekty lepsze. Daj sobie kilka dni na spokojnie.

 

W dniu 6.12.2020 o 01:10, soundvibez napisał:

Co do wyboru konkretnego modelu rozumiem, że poza różnicą "ogólnej" jakości dźwięku może nieznacznie wpłynąć np na więcej wysokich tonów lub coś w tym stylu? 

 

Najważniejsze są tutaj słuchawki i to one warunkują barwę i charakter dźwięku, a reszta sprzętu tj. DAC, wzmacniacz ma wyciągnąć z nich właśnie ten charakter. Z reguły wpływ na barwę tj. wysokie, średnie, niskie tony nie powinien być znaczący. Mając jednak wzmacniacz o wyższej mocy powoduje to też nieco lepszą odpowiedź membrany na sygnał i może to wpływać na dźwięk np. na bas, który może przestać być tak powolny, będzie mniej dudniący. Ogólnie sprzętem nie regulowałbym barwy słuchawek, najprościej zabawa z EQ, to samo tyczy się bass boostów, choć te zintegrowane z urządzeniem mogą być przydatne.

 

W dniu 6.12.2020 o 01:10, soundvibez napisał:

Pytam o tą drobną zmianę specyfiki, bo w niektórych utworach mam wrażenie, że góra bywa zbyt agresywna, a może to wynika z samej produkcji i miksu tych utworów.

 

To może być kwestia zmiany słuchawek i przejścia z przebasowionych HD202 na HD569, którym po prostu wysokich tonów nie brakuje i tak jak wcześniej wspomniałem to też kwestia adaptacji. Poniżej dwa wykresy częstotliwościowe, szkoda, że nie z jednej aparatury i o tej samej skali, ale widać co się dzieje z wyższym basem i górą w HD202 względem HD569.

 

Na czerwono wykres HD202

1259428

Tu wykres HD569

 

fr-hd569.png?w=614

 

 

Co do miksów/masteringu tutaj też mogą czasami wyjść niedociągnięcia utworów, choć to już ktoś musiałby utwór konkretnie spartolić :D

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

@FeX masz zupełną rację, generalnie na temat dźwięku itp mam jakieś tam pojęcie może większe niż zwykły śmiertelnik, ale to co piszesz zdecydowanie wyczerpuje temat i poszerza moje horyzonty :D Na tą chwilę chyba najbardziej podpasował mi ten Audiotrack Cube Black, okazja z olx za 260 już poszła, więc chyba będę się na niego czaił w jakiejś promce, czy będę polował na używane.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi, w takim razie zostaję przy pierwotnej opcji czyli Audiotrack Cube Black Edition czy np oferta na taką używaną skrzynkę z wymienionym opamp na MUSES8820 za ok. 350zł jest spoko opcją? 
Jaką zmianę względem oryginalnej kostki wnosi ten opamp? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...