Skocz do zawartości

Problem z OC Althon XP


Recommended Posts

Witam. Chciałem podkręcić komputer wujka (Althon xp 1150 mhz z dużym chłodzeniem, Msi KT4 Ultra, FX5700 LE ,512 MB DDR,Codegen 350W).Gdy powoli zwiększyłem FSB z 100 na 115 komputer normalnie się uruchomił, obciążyłem procesor (open fm,google chrome i 100% obciążenia :o ) i temp wynosił 38 stopni.Komputer chodził normalnie przez ok 10 min i słysze dżwięk piły w komputerze i się zawiesił,ustawiłem fsb na 100 i chodzi.Czemu się było słychać dzwięk piły i się zawiesił? Na zasilaczu tam gdzie te v pisze 165W a obok 9,5 W max

Link to post
Share on other sites

Problemem jest częstotliowść FSB która w tym przypadku jest synchroniczna ze wszystkimi pozostałymi częstotliwościami na płycie głównej. To cecha charaktrystyczna chipsetów VIA. Zwiększając FSB zwiększasz także częstotliwość magistrali AGP, PCI, dysków IDE a także częstotliwość pracy karty sieciowej i dźwiękowej zintegrowanej z płytą główną. Ogólnie rzecz biorąc nie da się z tym nic zrobić i na tych chipsetach VIA nie należy przekraczać częstotliwości FSB o więcej niż 2 do 3MHz bo w przeciwnym przypadku cały system zaczyna działać niestabilnie, nie tylko procesor ale też wszystkie inne komponenty.

Edytowane przez randallandhopkirk
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

66/100/133MHz - w starych płytach to są stabilne wartości FSB bo do nich są odpowiednie dzielniki dla PCI (a co za tym idzie wszystkiego co na PCI się opiera więc AGP, kontrolerów IDE, zintegrowanych sieciówek i dźwiękówek itp.) Ogółem w tym wypadku zostaje chyba tylko cięcie/klejenie mostków i pinmod.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

KT4 ULTRA powinien chodzić ze wszystkimi procesorami Athlon XP do modelu 2700 włącznie, ewentualnie jeżeli płyta pochodzi z wczesnej partii produkcyjnej trzeba dokonać upgrade biosu. Na szczęście MSI nie zapomina o nabywcach swoich płyt i oferuje nowe biosy jeszcze długo po zakończeniu produkcji.

http://www.msi.com/product/mb/KT4-Ultra.html#?div=BIOS

Edytowane przez randallandhopkirk
Link to post
Share on other sites

To panowie może mi powiecie czemu mój athlon xp 2500, który powinien chodzić na 1800mhz, ma tylko 1100mhz (11x100mhz)? Kiedyś wygooglowałem ten procek i coś tam czytałem o łączeniu pinów grafitem (rysikiem z ołówka), aby odblokować mnożnik. To jedyna rada na tego procka, aby go nastawić na tyle, na ile powinien trybić?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...