Skocz do zawartości

Problem z instalacją dysku SSD M2 NVME na MSI Z97 Gaming 3.


Recommended Posts

Witajcie, kupiłem niedawno dysk WD Blue SN550 NVME 1000GB i niestety, ale instalacja w moim komputerze nie powiodła się. Mój komputer ma płytę MSI Z97 Gaming 3 z procesorem i5-4690k i wyczytałem w instrukcji, że do montażu w/w dysku potrzebuję ustawić w BIOSIE opcję UEFI (czyli zmienić z "UEFI + Legacy"). Przy takim ustawieniu komputer wgl nie uruchamia systemu (w trybie UEFI + Legacy działa mój SSD Samsunga na złączu SATA), a nowy dysk dalej nie jest wykrywany. Jestem już trochę w tyle z nowymi technologiami, dlatego byłbym Wam bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie. Jeśli nowy zakup jest zwyczajnie niekompatybilny z moim komputerem, dajcie znać - mam jeszcze możliwość go zwrócić.

edit: Dodam, że BIOS aktualny, a w międzyczasie zrobiłem z partycji MBR GPT, a więc SSD Samsunga (na SATA) działa już pod samą opcją UEFI. Mimo to, nowy dysk WD nie jest wykrywany.

Link to post
Share on other sites

Nie masz tam jakieś opcji odnośnie zmiany trybu pracy linii PCI-E? Tryb x2, x4 itp?  Mialeś w porcie M.2 wcześniej jakiś dysk? Przypuszczam czy jakaś opcja po prostu nie ustala czy port M.2 jest w ogóle włączony.

 

 

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, CrisPell napisał:

Nie masz tam jakieś opcji odnośnie zmiany trybu pracy linii PCI-E? Tryb x2, x4 itp?  Mialeś w porcie M.2 wcześniej jakiś dysk? Przypuszczam czy jakaś opcja po prostu nie ustala czy port M.2 jest w ogóle włączony.

 

 

Porobiłem screenshoty wszystkich ustawień potencjalnie związanych z dyskami (została tylko zakładka Overclocking, ale tam też szukałem - nie widzę większego sensu podrzucania jej tutaj). https://imgur.com/a/atkjxhv Jeśli chodzi o SATA Mode z pierwszego zrzutu, mam tam do wyboru: Disabled, IDE, AHCI, RAID;

Link to post
Share on other sites

Cóż lepiej będzie dla ciebie zwrócić ten dysk. Tyle co udało mi się przeczytać to ta płyta z portem m.2 jest kapryśna, a do tego i tak nie jest w stanie osiągnąć pełnych prędkości. Zaleca się użycie adaptera na PCI-E x4. Może ktoś inny ma jeszcze jakiś pomysł.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Kupiłem teraz dysk Crucial P2 1 TB PCI-E x4 Gen3 NVMe (CT1000P2SSD8) i został on od razu wykryty przez zainstalowany na starym SSD Samsunga (SATA) Windows 10. Już się cieszyłem że po problemach - odpalam CrystalDiskMark i wyskakują mi wyniki niższe niż na Samsungu o 30-40MBps... Wiem, że mam linię M2 10Gbps, ale i tak przy takiej przepustowości powinno mi wypluć coś koło 800-900MBps, poprawcie mnie jeśli się mylę. Zainstalowałem program Cruciala "Storage Executive" i przeskanowałem dysk ich selftestem - zero błędów. Zainstalowałem również sterownik Microna do kontrolera NVMe (jedyny jaki znalazłem) - bez efektu.

Poprzedni dysk WD Blue SN550 zwrócę, to już postanowione. 

Na dniach planuję kupić adapter NVMe -> PCI-e, żeby wykorzystać maksymalny potencjał tego dysku (np. ten: https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-ngff-m-key-ssd-do-pci-e-x4-x8-x16-9000606540), ale męczy mnie, że i w obecnej konfiguracji powinien on działać dwukrotnie lepiej. Będę Wam wdzięczny za pomoc zarówno przy poprawie bieżącej sytuacji, jak i w kontekście instalacji w/w adaptera (czy nie ograniczy mi GTX 1070 po OC itd.). Dodam, że oprócz karty graficznej, która siedzi w pierwszym slocie od góry, nie mam żadnej innej.

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, kokosnh napisał:

Prędkości i przy odczycie i zapisie? Daj screena z AS SSD. 

 

powinieneś mieć coś koło 800MB/s (bo kodowanie) na tym M.2 na tej płycie. 

 

Jak dasz w ten adapter to prędkość złącza będzie około 1400-1600MB/s 

Wklejam w załączniku - zwróć uwagę też na CrystalDiskInfo - tam jest uzasadnienie tych wyników, dysk działa w PCI-e 2.0 x1 zamiast x2. Odkryłem to z rana, ale do teraz brakuje mi rozwiązania.

Screenshot_1.png

Edytowane przez kariolmax
Link to post
Share on other sites

Mam tą samą płytę, przejrzałem twoje screeny z biosu i jedyne czym się różnią to funkcja Windows 8/8.1/10 Feature Enabled u mnie a u Ciebie Disabled

Mam też inny dysk i nie mam nic podpiętego pod sata, więc to wcale nie musi być wina tej opcji.

Link to post
Share on other sites

Instrukcja podaje że m.2 współdzieli przepustowość z portami SATA 5 i 6. Z tym są bardzo często cyrki. Największy cyrk raz miałem z jednym złączem PCI-e x1 co współdzieliło przepustowość z kontrolerem USB 3.0. ( w teorii może działać jedno, albo drugie, nie oba jednocześnie ).

Dało się wymusić aby oba urządzenia działały równocześnie ma jednej i tej samej linii PCI-e ( tylko prędkość spadała o połowę ).
No gdybym nie zobaczył tego na własne oczy, to bym nie uwierzył ( nie jestem pewien czy USB działało, ale prędkość na PCI-e spadła z około 300MB/s do 150MB/s ).

Co ważne, normalnie bez wymuszania działania obu urządzeń ( tak ładnie nazywam wkładanie na włączonym PC SSD M.2 w adapter PCI-e -> M.2, tak gdyby ktoś się zastanawiał jak bezpiecznie obchodzę się z sprzętem ), to PCI-e było wyłączone, nie pokazywał się w nim podpięty pod niego SSD. Być może widzimy właśnie bardzo podobne problemy i pierwszy SSD był tak naprawdę sprawny...


Ja bym spróbował ponownie wsadzić SSD M.2, być może jakiś pin nie styka, czy pady na SSD są zabrudzone.

Ewentualnie poczekać na adapter PCI-e, co pewnie wszystko naprawi,

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, xardas228 napisał:

Mam tą samą płytę, przejrzałem twoje screeny z biosu i jedyne czym się różnią to funkcja Windows 8/8.1/10 Feature Enabled u mnie a u Ciebie Disabled

Mam też inny dysk i nie mam nic podpiętego pod sata, więc to wcale nie musi być wina tej opcji.

 

Screenshot jest nieaktualny - 3 dni temu włączyłem opcję "Windows 8/8.1/10 Feature", co generalnie nic nie zmieniło w kontekście pracy obu dysków.

 

Godzinę temu, kokosnh napisał:

Instrukcja podaje że m.2 współdzieli przepustowość z portami SATA 5 i 6. Z tym są bardzo często cyrki. Największy cyrk raz miałem z jednym złączem PCI-e x1 co współdzieliło przepustowość z kontrolerem USB 3.0. ( w teorii może działać jedno, albo drugie, nie oba jednocześnie ).

Dało się wymusić aby oba urządzenia działały równocześnie ma jednej i tej samej linii PCI-e ( tylko prędkość spadała o połowę ).
No gdybym nie zobaczył tego na własne oczy, to bym nie uwierzył ( nie jestem pewien czy USB działało, ale prędkość na PCI-e spadła z około 300MB/s do 150MB/s ).

Co ważne, normalnie bez wymuszania działania obu urządzeń ( tak ładnie nazywam wkładanie na włączonym PC SSD M.2 w adapter PCI-e -> M.2, tak gdyby ktoś się zastanawiał jak bezpiecznie obchodzę się z sprzętem ), to PCI-e było wyłączone, nie pokazywał się w nim podpięty pod niego SSD. Być może widzimy właśnie bardzo podobne problemy i pierwszy SSD był tak naprawdę sprawny...


Ja bym spróbował ponownie wsadzić SSD M.2, być może jakiś pin nie styka, czy pady na SSD są zabrudzone.

Ewentualnie poczekać na adapter PCI-e, co pewnie wszystko naprawi,

 

Możesz mieć rację, też myślałem o konflikcie obecnie podpiętych dysków SATA (mimo że są w złączach 1 i 2) z nowym M2. Do takiego testu potrzebowałbym pomocy w wyborze linuxa, aby zainstalować go na pendrive i odpiąć wszystkie inne dyski podczas benchmarku. Adapter (mam nadzieję) załatwi sprawę, ale chciałbym wiedzieć, dlaczego moja płyta tak dziwnie reaguje. SSD'ka wkładałem kilkukrotnie do zącza m2 - nie ma opcji, że coś jest brudne ew. nie styka.

Link to post
Share on other sites

Może coś być spaprane w samej elektronice co steruje tym przełączaniem, ewentualnie ścieżki.

U ciebie o tyle dobrze, że pokazuje PCI-e 2.0 x1 i taką prędkość dostajesz. Czyli jakby tylko jedna z linii co idzie do M.2 była walnięta ( gdzie dokładnie to trudno zgadywać ), ewentualnie, jedna linia zajęta przez coś, ale z drugą wszystko OK.

Ja bym poczekał na adapter i zobaczył co się stanie.
Bo diagnoza tego tylko z tym co mamy to trochę wróżenie z fusów.

Wiemy na 100% tylko że ssd raportuje, że dostaje tylko jedną linię PCI-e. ( bo te dane z CDI są raportowane od strony kontrolera SSD ).

Link to post
Share on other sites

Na stronie jest jeszcze taka podpowiedź M.2 PCIe interface only supports UEFI option ROM, NOT support legacy option ROM.. Sprawdź jak masz ustawione, ma być UEFI. Generalnie najlepiej będzie jak poodpinasz wszystkie dyski, ustawisz w biosie tylko na UEFI, SecureBoot na Enabled, Windows10 Feature na Enabled, CSM na Disabled i uruchamiasz instalator Win10.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Noritsu napisał:

Na stronie jest jeszcze taka podpowiedź M.2 PCIe interface only supports UEFI option ROM, NOT support legacy option ROM.. Sprawdź jak masz ustawione, ma być UEFI. Generalnie najlepiej będzie jak poodpinasz wszystkie dyski, ustawisz w biosie tylko na UEFI, SecureBoot na Enabled, Windows10 Feature na Enabled, CSM na Disabled i uruchamiasz instalator Win10.

Boot option jest od początku ustawiony jako UEFI, widziałem ten podpunkt w instrukcji. Co to CSM?

Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany przy pomocy wcześniej podlinkowanego adaptera PCie -> M2. Co ciekawe, wcześniejszy WD Blue SN550 również zaczął działać w takiej konfiguracji. Przy wpięciu do gniazda PCI-e 3.0 (to od GPU) transfery wzorowe, w PCI-e 2.0 również dobrze bo 1600MB/s odczytu i 1550MB/s zapisu - w zupełności mi to wystarcza. Szkoda, że nie udało się ustalić przyczyny problemu z gniazdem M2 płyty, ale szkoda mi na to więcej czasu. Temat zamknięty i (w połowie) rozwiązany - dziękuję wszystkim za pomoc! :)

Link to post
Share on other sites

no to winowajcą jest płyta (ale gdzie dokładnie problem leży to już nie namierzymy). Dziwne jest też to, że oba SSD mają po 4 linie PCI-e, więc nawet jeśli tylko jedna linia PCI-e by działała w slocie M.2, to oba powinny zadziałać na jednej), więc się skłaniam do uszkodzenia w samym gnieździe M.2, bo tylko tam było ruszane. Możesz spróbować teraz wsadzić tego WD SN550 do M.2 i zobaczyć, czy go zobaczy obecnie z jedna linia PCI-e. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...