Skocz do zawartości

Dziwne dźwięki z karty graficznej


Recommended Posts

Witam, w sobotę włączając komputer usłyszałem dziwny dźwięk dobiegający z karty graficznej, jakby coś ocierało się o wiatrak, po restartcie ustało, dzsiaj gdy komputer został pozostawiony na pulpicie stało się tak samo i także pomógł restart komputera, proszę o pomoc. Karta to gtx 1060 3gb od msi.

Link to post
Share on other sites

Mam intel hd graphics 2000 z mojego i5 2500, zaktualizowałem i zrobiłem czystą instalacje sterowników do karty graficznej dodatkowo, do tego dodam że temperatury wynoszą 25 stopni w stanie spoczynku a z hw monitora wiem że wiatrak kręci się z prędkościa 1250 obrotów na minutę, zwiększając jego moc na 100% nie doświadczyłem tego dźwięku więc rozkładam ręce na ten moment. Jutro będę rozkładał komputer z znajomym bo jestem zielony w tym temacie i będziemy go przede wszystkim czyścić i sprawdzać.

Link to post
Share on other sites

Z opisu wynika, że hałasuje jeden z wiatraczków na karcie graficznej (albo oba). Pierwsze co możesz zrobić to przedmuchać kartę sprężonym powietrzem, jeśli nie pomoże, to zostaje rozebranie wiatraczka i nasmarowanie łożyska, ale tu już ktoś bardziej obeznany w temacie musi ci podpowiedzieć czym można smarować i jakie łożysko. Może tak być, że wiatraczek hałasuje tylko w przy pewnym zakresie obrotów, mój RX580 tak ma, tzn. w zakresie od 1800 do ok 1950 obr./min rzęzi jakby coś ocierało, ale poza tym zakresem jest ok. Mnie to specjalnie nie przeszkadza bo słychać to tylko przez kilkadziesiąt sekund, kiedy karta stygnie po graniu i zmniejsza prędkośc obrotową chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

Najpierw to sprawdźcie czy fizycznie tam nic nie ociera (przewody itp), potem j/w zainstalujcie MSI Afterburnera i stopniowo zwiększajcie obroty wentylatora co 5%, być może jest pewien zakres obrotów który powoduje, iż wysłużony już wentylator wpada w wibracje.

 

Smarowanie wentylatorów to niestety jedynie chwilowe przedłużanie ich życia a nie naprawa, można użyć do tego np. białego smaru litowego w niewielkich ilościach.

Link to post
Share on other sites

Najpierw to sprawdźcie czy fizycznie tam nic nie ociera (przewody itp), potem j/w zainstalujcie MSI Afterburnera i stopniowo zwiększajcie obroty wentylatora co 5%, być może jest pewien zakres obrotów który powoduje, iż wysłużony już wentylator wpada w wibracje.

 

Smarowanie wentylatorów to niestety jedynie chwilowe przedłużanie ich życia a nie naprawa, można użyć do tego np. białego smaru litowego w niewielkich ilościach.

Będziemy za chwilę sprawdzać, do zwiększania obrotów wentylatora mam nvidia inspectora, dzisiaj na przykład tego dźwięku nie było komputer chodzi od rana, druga rzecz o której w sumie zapomniałem i nie chciałbym zakładać kolejnego tematu, to to, że przy np Tekkenie 7 czy Wiedzminie 3 kiedyś mi wywalało czarny ekran z błędem kernel power (41) zacinął się przy tym ostatni dźwięk i leciał w kółko dopóki nie zresetowałem go, ale robiąc test zasilacza nie działo się nic takiego, ale to też sprawdzimy.

Edit z dzisiaj (środa)

Buczy dalej, jest to raczej problem wentylatora ponieważ w furmarku karta leci już długi czas i nic się nie dzieje a przy zabawie mocą dźwięk ustaje lub się zmienia, czym go najlepiej przesmarowac? Czy od razu wymiana?

Edytowane przez xJejek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...