Skocz do zawartości

R7 5800x i I710700k nie wiem co wybrać .


Recommended Posts

Witam tak jak w temacie zastanawiam się nad kupnem procesora z płytą główną zastanawiałem się nad :

-Ryzen 5800x + Gigabyte B550 AORUS ELITE

-Intel i7 10700K + MSI MPG Z490 GAMING PLUS 

Mam nie mały dylemat bo za ten pierwszy zestaw wychodzi jakieś 2700 zł biorąc pod uwagę że uda mi się zamówić z proshopa (swoją drogą możecie napisać czy to legit sklep ) bądź pójść w drugi zestaw z intelem za 2600zł i teraz pytanie czy faktycznie warto czekać gdzieś w granicach 30 listopada czyli końca miesiąca ? Jakby nie było patrzeć gdyby ryzen faktycznie rozwalił intela na łopatki nie byłoby problemu w wyborze proca jednak zmiany są raczej marginalne i wiem że w samych programach ryzen roznosi intela tak w grach dużej różnicy nie ma poza cs-em . Też być może cena odegrała w moim przypadku sporą rolę bo gdyby była na równi z intelem bądź o 100 zł droższy  nawet bym się nie wahał i wyciągną rękę w stronę czerwonych chociaż sam nie wiem .. Swoją drogą mega dziwna zagrywka ze strony AMD nawet nie chodzi o to że szkoda mi kasy tylko doszukuje się trochę w tym jakiegoś spisku może też niepotrzebnie ale gdy rywal leży na deskach to chcesz gościa wykończyć a nie pozwolić mu odetchnąć więc nie rozumiem tych cen AMD .. Dla mnie to strzał w stopę i kij wie czy za stołem się nie dogadali . Do tego ta dostępność chwilowo przy komputerze brakuje mi właśnie tylko tych dwóch części a wiem że intela dostanę prawdopodobnie już w poniedziałek natomiast w przypadku AMD nawet nie chce mi się tego komentować gdyż nie pomyślałbym że kiedykolwiek dożyje komuny 21 .

 

 

Link to post
Share on other sites

Testy w necie widział?

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k

 

https://m.youtube.com/watch?v=6x2BYNimNOU

 

https://m.youtube.com/watch?v=UAPrKImEIVA

 

5800x jest najmniej opłacalnym Cpu w ofercie Amd z racji specyfikacji. Tj najlepsze 8R, jakie robią i bardziej im się opłaca dwa takie ccx wrzucić do 5950x - stąd taka cena.

 

Jeżeli szukasz oszczędności to zamiast Aorusa Elite możesz wziąć MSI B550-A PRO, bo temperaturowo wypada ona nawet minimalnie lepiej, a jest 50-70 pln tańsza.

 

https://www.proshop.pl/Plyta-glowna/MSI-B550-A-PRO-Plyta-glowna-AMD-B550-AMD-AM4-socket-DDR4-RAM-ATX/2861281

Link to post
Share on other sites

Zrobisz jak uważasz, ufaj przede wszystkim sobie, swoim uczuciom i swojej mądrości.

 

Siedzę przy klawiaturze od ~29 lat, pierw procki Motorolli MC680x0, potem AMD X86. Nigdy żadnego intela nie miałem, wszystkie komputery jakie składałem dla klientów też były oparte na AMD. Obserwuję sektor CPU od niespełna 30 lat i tak jak było w latach 90-tych tak jest dziś, Intel to najbardziej zakłamana, agresywna i oszukańcza firma w dziejach światowego sektora IT. To bandyci którzy obecną pozycję sobie KUPILI, zdobyli przez gigantyczne oszustwa i ciężkie łapówki na 5 kontynentach. Poziom szacunku dla nich = 0.

 

AMD jest 1000x bardziej uczciwe i rozsądne w relacjach biznesowych. Zupełnie dwa światy. Przy okazji, dziś TECHNICZNIE pokonują intela we wszystkich głównych aspektach:

- wyższa wydajność SingleThred

- wyższa wydajność MultiThread

- wyższa sprawność energetyczna

- znacznie wyższe standardy bezpieczeństwa danych

- szersza kompatybilność i możliwości rozbudowy

- wsparcie nowszego standardu PCI-E Gen-x

- (...)

- CEO firmy Dr. LisaSu jest doktorem inżynierii i skutki tego widać dobitnie ;)

 

 

 

Trust Your Self

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Testy w necie widział?

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k

 

https://m.youtube.com/watch?v=6x2BYNimNOU

 

https://m.youtube.com/watch?v=UAPrKImEIVA

 

5800x jest najmniej opłacalnym Cpu w ofercie Amd z racji specyfikacji. Tj najlepsze 8R, jakie robią i bardziej im się opłaca dwa takie ccx wrzucić do 5950x - stąd taka cena.

 

Jeżeli szukasz oszczędności to zamiast Aorusa Elite możesz wziąć MSI B550-A PRO, bo temperaturowo wypada ona nawet minimalnie lepiej, a jest 50-70 pln tańsza.

 

https://www.proshop.pl/Plyta-glowna/MSI-B550-A-PRO-Plyta-glowna-AMD-B550-AMD-AM4-socket-DDR4-RAM-ATX/2861281

Czyli sugerujesz że zakup r7 jest słabym pomysłem  ? Zastanawiałem się jeszcze nad r5 5600 tylko tu pojawia się według mnie problem a mianowicie cena.. nie chce mówić że jest to ostra przesada ale faktycznie dopłacając gdzieś w granicach 300zł mam i7 10700k o nieco lepszej wydajności i 8 rdzeniach a nie jeżeli AMD troszkę grubo polecieli z wyceną 6-ścio rdzeniowca . Jakby nie było patrzeć też zależy mi na wielowątkowości bo przy używaniu i7 7700k odczuwałem problemy w używaniu wielu aplikacji na raz i nie chodzi mi tutaj o to że jestem jakimś programistą jednakże chciałbym odczuwać komfort poruszając się miedzy aplikacjami takich jak Adobe , czy tam obs .

Ta płyta nie będzie ograniczała w jakiś sposób r7 ? Swoją drogą z tego co widzę mocno się grzeją skurczybyki więc pewnie trzeba by było zainwestować w jakieś dobre chłodzenie .  

Link to post
Share on other sites

Do grania kupno Ryzena 7/ Intela Core i7 ma sens jedynie gdy ktoś zamierza streamować (moje zdanie), w przeciwnym wypadku nie odczujesz praktycznie żadnych różnic między 6R/12W a 8R/16W. Jeżeli zatem gry są głównym zastosowaniem i okazjonalne prace biurowe (MS Office, przeglądarka z wieloma kartami itp) nie ma co przepłacać. 

 

I na koniec osobna kwestia: ogromne grono osób bierze odblokowane procesory (1xxxxk) i... nigdy ich nie podkręca. W takim razie po co do nich dopłacać? 

 

i7-10700f za 1375 pln https://proline.pl/procesor-intel-core-i7-10700f-comet-lake-2-9-ghz-s-1200-box-p6714927

lub 

i5-10600 za 1024 pln https://www.proshop.pl/Procesor/Intel-Core-i5-10600-Comet-Lake-Procesor-6-rdzeni-33-GHz-Intel-LGA1200-Intel-BOX/2835784

 

Oba mają przyzwoite zegary w grach, do tego płyta Z490 i szybki ram. Niestety, AMD w tej chwili jest mniej opłacalną alternatywą.


Aaaa, zapomniałem się odnieść do posta kolegi @Eternal1

 

Również potępiam Intela za te wszystkie lata kupowania sobie lojalności (wieloletnie umowy partnerskie, gratisy itp) oraz za zerowy praktycznie rozwój technologii w latach 2011-2017 ale na chwilę obecną AMD ma mało opłacalną ofertę.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ps jak chcesz TANIO nową platformę to pomysl jeszcze nad i5 10400f . Pelno testow na necie a roznica między 10400f a 10600k jest max 10% przy cenie 70% większej. Ja polecialem po taniosci i kupilem owe i5 z płytą na chipsecie b460 i ramami 2666 cl 13. Z tym ze gram w 60hz na 1080p więc wolałem tą kasę zaoszczędzić niż przepłacać za lepsze mobo/ram/cpu dla 15% większej wydajności.

Link to post
Share on other sites

Ps jak chcesz TANIO nową platformę to pomysl jeszcze nad i5 10400f . Pelno testow na necie a roznica między 10400f a 10600k jest max 10% przy cenie 70% większej. Ja polecialem po taniosci i kupilem owe i5 z płytą na chipsecie b460 i ramami 2666 cl 13. Z tym ze gram w 60hz na 1080p więc wolałem tą kasę zaoszczędzić niż przepłacać za lepsze mobo/ram/cpu dla 15% większej wydajności.

Nie chce tanio chce przemyśleć zakup 2 razy zanim dojdę do wniosku co wybiorę już popełniłem błąd przy 7700k i zamiast uzbroić się w cierpliwość na 8700k (wystarczyłby mi do teraz ) to niestety miesiąc do premiery wybrałem 7700k . Mnie martwią te temperatury nowego ryzena chłodzenie mam bq quiet dark pro 3 ale czy wystarczy na tej grzejnik ? Coraz bardziej skłaniam się chyba do i7 tylko że trzyma mnie jeszcze to że wychodzi nowa karta od AMD i te całe smart acces .

Link to post
Share on other sites

Chwila, zaraz, jakie temperatury? Przecież te są świetne, szczególnie na 5600x. U mnie po OC do 4800 MHz nie mam nawet 60°C w grach.

Poza tym nie ogarniam zbytnio. Masz jeszcze tego 7700k na stanie, jest jakaś gw na niego jeszcze? No to na allegro schodzi od ręki za 1100, w Proshop 5600x jest za 1400 (dostawa za mniej niż dwa tygodnie).

 

whttps://www.proshop.pl/Procesor/AMD-Ryzen-5-5600X-Wraith-Stealth-Procesor-6-rdzeni-37-GHz-AMD-AM4-AMD-Processor-w-pudelku-PIB/2884168

 

300 PLN dopłaty względem obecnego i7 tj nic imho.

Link to post
Share on other sites

Chwila, zaraz, jakie temperatury? Przecież te są świetne, szczególnie na 5600x. U mnie po OC do 4800 MHz nie mam nawet 60°C w grach.

Przecież Ty masz chłodzenie wodne. Na powietrzu zamiast 60C miał byś z 80c jak nie więcej.

7nm ma to do siebie że ma znaczenie mniejsza powierzchnię dodawania ciepła co utrudnia jego odbiór przez IHS i podstawę chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

@Dj, eh...

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,28

 

On tu ma H115i (280/30) i ma przy 5800x jeszcze niższe temperatury w grach (a tj 8/16) niż ja Po OC. U kuzyna siedzi R5 3600 (moja premierowa sztuka, co 4200 ledwo robi). Przy napięciu 1.325V oraz NH-D14 temperatury w grach są rzędu 64-65°C wiec jestem pewien, że na Ryzen 5000 byłoby jeszcze niżej ;)

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

To sprawdź jakie będziesz miał temperatury w Battlefield 5 multi gdzie 6/12 jest chwilami obciążone w 80-90% ;)

Ja w Wiedźminie 3 notowałem ~55C na Ryzenie 5 3600 @4.2Ghz 1.375v z chłodzeniem Gelid Phantom. Te same ustawienia i w Battlefield 5 multi temperatura wskakiwała na ~75C.

 

Jestem w 100% pewien że 5800X bez limitu na moim chłodzeniu w bf5 przekroczy 80C

W teście na Pure 5800X po OC w multi notuje 91C na chłodzeniu AiO. To co będzie na powietrzu ?

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Nie porównuj temp w r20 oc multi a gry.

Dlaczego mam nie porównywać? Na R5 3600@4.2Ghz 1.375v w Cinebench R20 multi notowałem 78C a a grze Battlefield 5 notowałem 75C.

Jeśli 5800X w CBR20 notował 91C na AiO to ile zanotuje na chłodzeniu powietrzem w BF5???

Gra grze jest nierówna dlatego podałem przykład z Wiedźmina 3 i Battlefield 5.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem wiedzmina, u mnie na stock plus PBO z AIO 240 (czyli poziom dobrego powietrza) ustawionym na cisze temp pomiędzy 50 a 60 w zależności od miejsca i akcji (chwilowy max na rynku w Novirgradzie podczas latania wkoło). 4-6 rdzeni trzyma stale 4850 MHz w trakcie rozgrywki.

 

Jutro sprawdze BFV, bo odinstalowany, ale te wysokie tempy (83 stopnie z PBO) na 5800X to tylko w syntetykach.

Link to post
Share on other sites

Panowie chyba decyduje się na intela. Mimo wszystko wiem że wszyscy zachwycają się ryzenem to jednak różnica jest marginalna przynajmniej w grach a o 1-3 fpsy nie będę walczył 

. Testy same wskazują że różnica w grach jest mała polecicie jakieś płyty pod i7 10700kf ? Swoją drogą ten pro shop jest leghit ?
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie chyba decyduje się na intela.

Mimo wszystko wiem że wszyscy zachwycają się ryzenem

to jednak różnica jest marginalna przynajmniej w grach a o 1-3 fpsy nie będę walczył 

. Testy same wskazują że różnica w grach jest mała

w zasadzie nie wiadomo co jest wydajniejsze, aktualnie jest za dużo dezinformacji w necie

  • jeden portal/youtuber pokazuję że ryzen wydajniejszy
  • drugi portal/youtuber pokazuję że intel wydajniejszy 

i można zgłupieć, osobiście myślę że są porównywalne, bierz to co tańsze, czyli intela.

 

 

 

 

polecicie jakieś płyty pod i7 10700kf ? Swoją drogą ten pro shop jest leghit ?

 

coś z tych:

 

 

 

ASRock'ów Z490 unikać, szrot VRMy podobno

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

@DjX

 

W tym wypadku i tak to ma znikome znaczenie. Porównanie z dxxy. 2 różne testy na dwóch różnych test setupach a ty chcesz je porównywać 1:1?

 

To, że u siebie masz takie wyniki to jedyna możliwość jest taka, że po prostu gorące powietrze jakie wytwarza gpu negatywnie wpływa na chłodzenie cpu. W twoim wypadku to prawdopodobnie nie najlepsza wentylacja w obudowie.

 

Efekt niska powierzchnia cpu do IHS jasne ma wpływ na jego temperatury podczas Cb20, ale w grze efekt jest duuuuużo mniejszy. Pobór W cpu w cb20 a w grze sporo się różni to i efekt będzie odpowiednio niższy. Nic, czym trzeba się martwić... Ofc mając aio chcąc możliwie najwyższe kręcenie cpu lepiej dać aio na front niż gdziekolwiek indziej.

Link to post
Share on other sites

Proc : i7 10700k 

Płyta gówna : Gigabyte z490 gaming x

Chłodzenie : be quiet dark pro 3 

zasilacz : EVGA 650 w 

Ram : Corsair 3200 vengeance lpx . Karta graficzna pod znakiem 3070 albo 3080 na razie jest w zastępstwie 770 gtx bo niedawno sprzedałem 1080 ti 

Edytowane przez B0guu
Link to post
Share on other sites

ta EVGA 650W będzie w sam raz,

 

tzw. zestaw pociągnie z ~500W, i będzie nie wielki zapas mocy, czyli tak powinno być


 

 

niedawno sprzedałem 1080 ti , Karta graficzna pod znakiem 3070 albo 3080
 

 

z 1080Ti na 3070? to mała przesiadka, mi by się nie chciało wyciągać grafiki z kompa dla tych 30%,

 

a w pamięciożernych grach różnica będzie jeszcze mniejsza w końcu 3070 ma 8GB VRAM a 1080Ti ma aż 11GB

Link to post
Share on other sites

ta EVGA 650W będzie w sam raz,

 

tzw. zestaw pociągnie z ~500W, i będzie nie wielki zapas mocy, czyli tak powinno być

 

 

 

 

z 1080Ti na 3070? to mała przesiadka, mi by się nie chciało wyciągać grafiki z kompa dla tych 30%,

 

a w pamięciożernych grach różnica będzie jeszcze mniejsza w końcu 3070 ma 8GB VRAM a 1080Ti ma aż 11GB

Najprościej było napisać że sprzedałem bo myślałem że nikt nie będzie się w to zbytnio zagłębiał ale tak jak wspomniałeś to już powiem ku przestrodze być może innym . Sprawdzajcie gpu bo to jaki szit teraz nam wciskają to jest śmiech na sali .. Całe szczęście że gpu było na gwarancji i dostałem całkowity zwrot kosztów więc mogę sobie pozwolić na drobny uprage bo karty nie odzyskałem i poszła na szrot .. Ludzie bulą za karty kupę siana i później nagle podzespoły padają ja jeszcze ostro przepłaciłem bo przecież od asusa rog strix to nie ma bata że padnie . Moje zdziwienie było ogromne kiedy dostałem maila od morele że będzie zwrot kosztów .

Panowie takie pytanko głupie zgubiłem mocowanie ten krzyżyk co się chłodzenie wkręca czy to będzie git https://proline.pl/mocowanie-noctua-nm-i115x-secufirm2-p927966 albo to https://proline.pl/zapinka-uniwersalna-thermalright-true-btk-p6715700

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...