Skocz do zawartości

Jaki upgrade mojemu PCtowi zrobić z sensem?


Recommended Posts

Dobry wieczór, gram w gry na ultra ustawieniach (Hitman, RDR,GTA,Forza Horizon, Snowrunner) i co jakiś czas robię upgrade kompa po kawałku przy okazji czyszczenia (bo nie lubię na raz wydawać grubych tysięcy złotych) i tak zastanawiam się co na co i za ile mniej wiecej pozmieniać,żeby był w tym sens.


Dodam,że gram w QHD i lubię 100FPS minimum mieć (monitor mam 144Hz)


Procesor jaki mam to i5 8600k po delidzie i ma OC na 5Ghz/chłodzony jest Nocutuą DH14 na dwóch wentylatorach. Myślałem o zmianie na coś, co będzie miało 8 rdzeni i HT np. i7-9700k ew. po Delid,żeby też te 5Ghz mieć.


Płyta główna do Asrock Gaming k6 z370 i z tego co kojarzę to po zmianie softu 9700k powinno pójść na tej płycie. OC ta płyta też ma sensownie tj. możliwość oc podzespołów na niej.


Chodziło mi po głowie w końcu zmienienie Noctuy na jakieś AIO wodne (obudowa to bequiet silent base 800 z dodatkowymi wentylatorami) i tak jak obecna Nocuta takie AIO byłoby u mnie kilka lat.


Myślałem też nad zmianą ewentualnie obudowy na dark pro 900 albo na coś wiekszego jakby te aIO itd. nie chciały się zmieścić.


 


Pozostają kwestie RAMu i GPU.


GPU mam 1080ti zotac amp extreme ale tego tematu obecnie chyba poruszać nie będę bo rynek jest bardzo gorący - na 99% po prostu 2080ti nireferenta będę szukał albo tego nowego rtxa ale w zależności od cen i realnej wydajności.


crucial elite 2x8GB 3800Mhz OC mam i tutaj się zastanawiam czy jest sens zmieniać to na 32GB. Powiem szczerze,że nie wiem czy te 16GB jeszcze nie wystarczy bo jakoś (chyba) tej pamieci pod QHD mi nie brakuje (nawet jak słucham yt w tle)


Jakby miał kupować 2x16GB to jakieś ok 4000Mhz i taki upgrade to pewnie z 1000zł wiec w ogóle nie opłacalne.


 


 


Powiedzcie mi - co zorbilibyście na moim miejscu? co jest tutaj wąskim gardłem? co warto a czego nie warto? wolałbym nie zmieniać rzeczy bez sensu bo chciałbym to jak najtaniej zrobić jeśli w ogóle jest sens.


 


Moja opinia jest taka,że w pierwszej kolejności zmiana procka na 9700k bo to koszt ok 200-300zł a zyskam 2 rdzenie + HT


Druga rzecz to 1080ti na mocniejsze gpu też cos da ale musi się opłacić.


kolejna rzecz ale to już taka nie wpływająca na wydajność to wieksza obudowa + AIO


 


Zasilacz mam Corsaira modularny 750Wat Gold także wystarczy.


dyski też zostawiam w spokoju bo mam 1tb nvme + 1tb ssd sata + 500gb sata ssd także z zapasem


Link to post
Share on other sites

1. Wymiana topowej Noctuy motywowana innym powodem, niż chęć zrobienia miejsca na płycie głównej do mnie nie trafia. To będą zmarnowane pieniądze.

2. 9700K to gołe 8 rdzeni bez HyperTreading. Musiałbyś kupić 9900(K). Ewentualnie zainteresować się przesiadką na 8700K, aby mieć 6 rdzeni z HyperTreading.

3. GTX1080Ti to już stara karta. Da się ją jeszcze sprzedać za 1700 złotych i na twoim miejscu bym tak zrobił. Potem jak mówisz używka 2080Ti za dwa tysiące bądź dopłata do RTX3070/3080.

4. O ile nie grasz w Microsoft Flight Simulator to nie ruszaj na razie swoich 16GB RAM.

Link to post
Share on other sites

RTX 3080 proste i na tym możesz poprzestać. Niby po co będziesz wymieniać chłodzenie, albo procesor?

 

 

 

co będzie miało 8 rdzeni i HT np. i7-9700k

No przecież 9700k nie ma HT. Mógłbyś wziąć 10600k, albo Zen 3, ale to po karcie graficznej, więc raczej jeszcze zostaniesz przy obecnym parę lat jeszcze.

Link to post
Share on other sites

Z 8600K radzisz mu wydać kupę siana i przesiadać się na 10600K?? No przecież to bez najmarniejszego sensu.

 

Zmiana na 9700K już ma więcej sensu - obejdzie się bez zmiany płyty głównej (tylko update biosu). To nic że 9700K nie ma HT - jest zauważalnie tańszy od i9 9900k a mniej wydajny zegar w zegar o ile 4-5%?

 

Osobiście na początek zmieniłbym tylko grafikę na najmocniejszą w budżecie i zobaczył jak się zestaw sprawuje. Podejrzewam że i5 8600k @5,0 jeszcze długo posłuży ...

Link to post
Share on other sites

1. A dalczego na filmach na yt testowych po 10FPS różnicy procek daje i to bez oc? wynika to z tego,że testy na full hd są robione?

 

2. Asrock gaming k6 z370 nie ma pcie 4.0 - taki np. rtx 3080 mi na niej pójdzie?

 

3. Wiadomo tak z doświadczenia kiedy wszelkie MSI czy Evgy wypuszczą swoje niereferencyjne wersje kart po OC ?

 

 

PS. Tak sobie na boku inny temat badam.

Gdybyście mieli szukać płyty głównej z370/z390 ,która ma jakoś łatwiejsze OC czyli umożliwia OC po prostu w skuteczny sposób ale te funkcje są jakoś łatwiej poukładane i bardziej popularne.Nie wiem czy jasno się wyraziłem ale np. w asrockach rzadkich modelach ciężko o pomoc w OC bo nikt takiej płyty nie ma a taki Maximus czy coś ma swoje dedykowane filmy na YT dla laika bo mega popularna płyta.

Link to post
Share on other sites

Z 8600K radzisz mu wydać kupę siana i przesiadać się na 10600K?? No przecież to bez najmarniejszego sensu.

 

Zmiana na 9700K już ma więcej sensu - obejdzie się bez zmiany płyty głównej (tylko update biosu). To nic że 9700K nie ma HT - jest zauważalnie tańszy od i9 9900k a mniej wydajny zegar w zegar o ile 4-5%?

 

Osobiście na początek zmieniłbym tylko grafikę na najmocniejszą w budżecie i zobaczył jak się zestaw sprawuje. Podejrzewam że i5 8600k @5,0 jeszcze długo posłuży ...

Że niby ja tak radzę? Ja radziłem zostać przy 8600k i wyprowadziłem opa z błędu, bo wynikało, że myślał, że 9700k ma HT, a nie ma. No i w sumie to się po mnie powtórzyłeś, żeby zobaczył jak będzie z RTX 3080. Będą nowe testy, potem będą nowe gry czy jakiekolwiek nowe zastosowania dla tak potężnej maszyny autor tematu znajdzie to będzie wiedział ile zyska na upgradzie np. do Zen 3, albo nawet do 9700k/9900k.

Link to post
Share on other sites
1. A dalczego na filmach na yt testowych po 10FPS różnicy procek daje i to bez oc?

 

przykład takiego filmu ?

 

No własnie bo bez oc ?po to masz tam 8600k z 4,1 ghz żebyś zrobił z niego 5 GHZ o ile sie da

poza tym 10 fps to moze być nic jesli od np  200  , co innego od 50 ciu

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Jaki problem z oc na k6? Może bios nie jest jednym z najprzyjemniejszych, ale nie wiem w czym wielce po necie trzeba szukać pomocy skoro cała operacja sprowadza się w zasadzie do ustawienia zegara, napięcia i pilnowania temperatur. Nie jest przecież taki tragiczny by tylko z jego powodu zmieniać taką solidną płytę z dobrze chłodzoną sekcją.

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Wymiana topowej Noctuy motywowana innym powodem, niż chęć zrobienia miejsca na płycie głównej do mnie nie trafia. To będą zmarnowane pieniądze.

Dokładnie, chcesz zrobić upgrade najniższym kosztem to nie pchaj się w niepotrzebne wydatki.

 

 

 

3. GTX1080Ti to już stara karta. Da się ją jeszcze sprzedać za 1700 złotych i na twoim miejscu bym tak zrobił.

ja też...  takie ceny już się nie powtórzą.

 

 

 

4. O ile nie grasz w Microsoft Flight Simulator to nie ruszaj na razie swoich 16GB RAM.

 

Nawet gdyby, to poważnie zastanawiałbym się nad celowością wymiany (a raczej jej opłacalności).

To że ten tytuł potrafi alokować >20GB ram to jedno, a jak to wpływa realnie na różnicę pomiędzy 16 vs 32 to drugie:

https://www.youtube.com/watch?v=Wv3KpIELDsM, 

 

Co innego 8gb to już zdecydowanie za mało  :rotfl:

Link to post
Share on other sites

1. A dalczego na filmach na yt testowych po 10FPS różnicy procek daje i to bez oc? wynika to z tego,że testy na full hd są robione?

 

2. Asrock gaming k6 z370 nie ma pcie 4.0 - taki np. rtx 3080 mi na niej pójdzie?

 

3. Wiadomo tak z doświadczenia kiedy wszelkie MSI czy Evgy wypuszczą swoje niereferencyjne wersje kart po OC ?

 

 

PS. Tak sobie na boku inny temat badam.

Gdybyście mieli szukać płyty głównej z370/z390 ,która ma jakoś łatwiejsze OC czyli umożliwia OC po prostu w skuteczny sposób ale te funkcje są jakoś łatwiej poukładane i bardziej popularne.Nie wiem czy jasno się wyraziłem ale np. w asrockach rzadkich modelach ciężko o pomoc w OC bo nikt takiej płyty nie ma a taki Maximus czy coś ma swoje dedykowane filmy na YT dla laika bo mega popularna płyta.

10% bedziesz miał w niektorych miejscach w grach. średnia w całej rozgrywce to pewnie 1-3%

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...