Skocz do zawartości

Zasilacz do +-200-400W ze wszystkimi możliwymi zabezpieczeniami + przyzwoitą sprawnością energetyczną do pracy 24h/7


Recommended Posts

Niezbyt orientuje się w low-endowych i "wyspecjalizowanych" PSU. Potrzebny jest mi zasilacz ATX do jednego z moich kompów, który pracuje 24h/7. 

Nie interesują mnie złącza PCI-e. 

 

Komputer typowo low-power (Ryzen 3000G na B450 + Ironwolf 1TB + dwa wentyle Arctic P12). 

 

Ciężko będzie najefektywniej wbić się idealnie w punkt o największej efektywności ale... orientuje się ktoś jak się za to zabrać? 

Nacisk na (wg. priorytetów, od najważniejszego):
1. Zabezpieczenia (najlepiej wszystkie możliwe, rodem z jakiegoś Gundama <żąrtując>)

2. Sprawność energetyczna (a raczej żeby nie miał gruzowej sprawności)

3. Znośny wentylator, a dokładniej trwały (czyli nie na badziew-łożysku)

 

Patrzyłem m.in.: 

- bq System Power 9 (wersje 300W i 400W)

- Chieftec GPE 400S (wyczytałem sprzeczne wersje, każdy sklep pisze co innego, tak jakby ten zasilacz nie miał złącza CPU... ale ciężko mi w to uwierzyć)

- SilentiumPC Elementum E2 SI 350W

 
Link to post
Share on other sites

Niby tak ale ten zasilacz co podałeś to jakiś super starość, którego już nigdzie nie ma. A za taką cenę to raczej bym się obawiał o kompa :P 

 

W miejscu gdzie ten komputer się znajduje jest tak sobie z prądem (stara instalacja elektryczna + jeszcze gorszy dostawca). Musi być tip-top, na PSU nie lubię oszczędzać, bo życie udowodniło że potem są problemy i kolejne wydatki. 

Link to post
Share on other sites

To oem magazynowy ale szczerze powiedziawszy spałbym spokojniej niż na niejednym "nowym".... jest co prawda dostępna "aktualna" wersja ale to ~280zł to w tej kasie to już średnia impreza , bo L3 500W na dc-dc masz za ~190 ziko z przesyłką na zadowoleniu z kodem za newsletter.

 

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/zasilacze-komputerowe/silentiumpc-zasilacz-vero-l3-500w-80plus-bronze

 

A że nie będziesz jechał na sweetspocie to jw. napisałem max 3% różnicy w sprawności. przy 60-80W poboru kwesta marginalna.

Link to post
Share on other sites

System Power 9 też jest DC-DC i ma wtyczkę 8pin więc nie będzie zabaw z mobo. 170zł mi wychodzi za niego.

https://www.bequiet.com/pl/powersupply/1281

 

 

Ten Forton wygląda kozacko, ale jest 70zł droższy i ma tylko jedną wtyczkę 4pin PSU. W instrukcji mobo widzę wpisy tylko o 8pin. Kiedyś się podłączało tylko jedno 4pin i było git, nie wiem jak z nowymi mobasami - przy ostatnich cyrkach i wymysłach producentów to różnych rzeczy można się spodziewąć.

Link to post
Share on other sites

W sumie nie widzę kwoty wiec przez chwle szukałem ci 400watowego focusa na palatium za 500zł ale nie wkleiłem bo to by było bez sensu jednak

 

Co do tych 3 procent na certyfikacie sprawności to tam mzoe być ale w połowie mocy a na krańcach zazwyczaj jest sporo wiecej


Ten SYSTEM POWER 9  wygląda ok

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do tych 3 procent na certyfikacie sprawności to tam mzoe być ale w połowie mocy a na krańcach zazwyczaj jest sporo wiecej
 

 

Chodziło mi o zakres od 20-80% obciążenia na takim 80+bronze 

 

75fb31f9598e742d.png

 

 

 

A no byłoby bez sensu, bo po co oszczędny energetycznie zestaw jak na różnicy z zakupu PSU mam prąd na 3 lata za free

 

Z takiego samego założenia wyszedłem.

 

 

 

System Power 9 też jest DC-DC i ma wtyczkę 8pin więc nie będzie zabaw z mobo.

 

Vero L3 500W też ma 8 pin + 4+4. I szczerze mówiąc jeśli już różnica to ~20zł  to brałbym L3, choćby ze względu że to jedna linia +12V (ten bq ma dwie) większy zapas więc więc w razie czego jak by Ci się kiedyś chciało to użyjesz go jeszcze w innym sprzęcie. No ale to takie niuanse. Co byś nie wybrał będzie ok.

Link to post
Share on other sites

Ten sprzęt będzie jechał na 40-80w. I tylko do tego jest zasilacz - będzie tam siedział pewnie ponad 5-10 lat. Obecnie poprzednik będzie niedługo kończyć 14 lat. :P

 

Single-multi rail tutaj nie ma żadnego znaczenia, to nie komputer HEDT - a ten zasilacz nigdy do takiego nie wystarczy, chociażby dla tego że samo GPU już teraz potrafi zjeść 300W+ nie mówiąc o reszcie. :P

 

Vero L3 to już za duża moc. Komputer wykorzystywał by poniżej 10% jego mocy, a to oznacza skrajnie beznadziejną sprawność energetyczną. Optymalnie byłoby mieć coś 250W ale... ciężko o coś takiego. :/ Dla tego 400W to takie max-maxów. Przy 500W 20% to 100W, czyli pobór niemożliwy dla takiego setupu. Przy 300W 20% to 60W. Więc zdecydowanie w zakresie operacyjnym.

 

Z 300W mam do wyboru:
1) be quiet! Pure Power 11 300W (ok. 200zł) - https://www.bequiet.com/pl/powersupply/1551

Przynajmniej ma porządny wentylator a nie jakiegoś eco-bubla na papierowym łożysku, który po kilku latach zacznie umierać

 

Bardzo zależy mi na energooszczędnym zestawie, chociażby z ciekawości jak to będzie wyglądać na rachunkach. Nie dość że mi w tym miejscu gdzie komp będzie się znajdował prąd zdrożał o jakieś 300% w ciągu ostatnich lat to i poprzednik nie należał do energooszczędnych. ;x A w perspektywie wielu lat 24h/7 jakiś tam wpływ ma. Lepiej pinionżki wydawać premie dla pracowników aniżeli prund z wungla śluńskiego. 

 

https://www.bequiet.com/en/compare/powersupply/result?model-compare%5B%5D%5B%5D=BN290&model-compare%5B%5D%5B%5D=BN245&model-compare%5B%5D%5B%5D=BN206

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Pure Power 11 od System Power 9 różni się tym, że ma ciut lepsze kondensatory same Teapo, większą sprawność, cichszy wentyl z niższym rpm i dłuższą bo 5 letnią gwarancję.

 

Normalnie nie tak dawno miałbyś Focusa Gold 450W za 230-250zł, ale już tylko można pomarzyć o takich cenach PSU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Swojego Seasonica z sygnaturki kupowałem w 2018 za 320zł. Teraz jego ceny są zaporowe. :| 

 

To wychodzi na to, że najlepiej jest brać Pure Power 11. 300W więc łatwiej się wbić w widełki plus lepszy wentylator i gwarancja. 

Chociaż szkoda że nie ma modeli 200-250W, byłyby świetne np. w przypadku rozwiązań biurowych... W końcu jest moda na bycie "eco". :| 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...