Skocz do zawartości

Jaka płyta główna do AMD Ryzen 3 3300X


Recommended Posts

Planuję wymienić procesor i płytę główną w komputerze. Jeżeli chodzi o procesor, bardzo mocno rozważam AMD Ryzen 3 3300X. Jaka płyta główna byłaby najlepsza do tego?  Czy to wszystko nie będzie kolidować z dość starą kartą graficzną - Amd Radeon r7 200 series?

Edytowane przez merrigoth
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź i sugestie, szczególnie, że dopiero ogarniam temat. :)

 

Obecnie wygląda to tak:

Monitor: Dell U2715H (https://www.dell.com/pl/firmiinstytucji/p/dell-u2715h/pd)
Procesor: Intel Core i5-2500k CPU @ 3,30GHz (https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/52210/intel-core-i5-2500k-processor-6m-cache-up-to-3-70-ghz.html)

Karta graficzna: Amd Radeon r7 200 series

Zasilacz: sprawdzę i dopiszę. :)

Zastosowanie: Grafika (póki co raczej amatorsko), poza tym standard - media, zastosowania biurowe, w gry raczej nie grywam. 

 

Mam dość ograniczony budżet. Ten AMD, będzie kosztował sporo więcej... Potrzebuję zmieścić się w 1300/1200 złotych. W kartę graficzną mam zamiar zainwestować z czasem. Muszę też zainwestować w pamięć, bo mam DDR3. 

Edytowane przez merrigoth
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Nowe APU oparte jest na tej samej architekturze (Zen2+) co 3300X i ten model co podałeś ma niższy boost o 300MHz, więc będzie mniej wydajny. Dodatkowo APU przeznaczone jest dla rynku OEM, nie będzie dostępny do kupienia dla zwykłego użytkownika.

 

Zakładam, że komputer ma być do grania i zamierzasz wymienić GPU. W takim wypadku 4 rdzenie powoli już nie wystarczają. Obecnie najlepsza budżetowa opcja to 3600 + płyta b450. Najlepiej wypada Tomahawk MAX lub jak chcesz zaoszczędzić to MSI A PRO MAX. Do tego ram 3000 - 3600Mhz z niskimi CL.

Edytowane przez kaylo
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Nowe APU oparte jest na tej samej architekturze (Zen2+) co 3300X i ten model co podałeś ma niższy boost o 300MHz, więc będzie mniej wydajny. 

Nie koniecznie.

 

The Ryzen 3 PRO 4350G scores 1137 points in single-core tests and 4954 points in multi-core tests. The quad-core Renoir APU scores significantly better than the Ryzen 3 3300X despite a lower clock frequency of 200 MHz. The single-core performance is 100 points lower than the Ryzen 3 3300X.

 

Owszem, benchmark to nie wydajność w grach, aczkolwiek nie wieszaj na procesorze psów zakładając z góry, że będzie mniej wydajny.

 

 

 

@Rebelmind Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Dodatkowo APU przeznaczone jest dla rynku OEM, nie będzie dostępny do kupienia dla zwykłego użytkownika.

Skucha.

https://www.krsystem.pl/amd_ryzen_3_pro_4350g_oem__chlodzenie_wraith_stealth-item-63788.html

 

Oem+stockowy wentylator. Ta sama sytuacja jest w Azji, gdzie nowe APU trafiły do sprzedaży detalicznej.

 

Poza tym, 4350g będzie się prawdopodobnie tak samo grzał, jak 3300X więc i tak będzie konieczna wymiana coolera na jakąś ferę 3 dla lepszych temperatur i kultury pracy.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@kylo, nie wprowadzam w błąd - z recenzji użytkowników wynika, że APU Renoir graficznie wypada lepiej niż rx 550, w starszych tytułach zaś poziom gtx 960 (o ile jest sparowany z szybszym Ramem) - czyli lepiej niż obecny Radon R7 (270x zgaduję). Po stronie CPU zaś jest faktycznie Zen2 (czyli to samo co w 3300x) ale w testach nie wypada gorzej (a prawdopodobnie może być jeszcze lepiej, bo APU ogarnia magistralę IF z taktowaniem ponad 2000 MHz, co ma istotny wpływ zarówno na wydajność procesorową jak i graficzną).

 

@Dan-mark właśnie ciekawa sprawa, bo ludzie piszą o NIŻSZYCH temperaturach w APU niż są notowane na Ryzenach 3000.

 

Rzuć okiem do wątku o prockach AMD, tam jest więcej szczegółów. Ja, jako posiadacz Ryzen 5 3600x (4400 all core OC, ram 3800 cl16 sync) poważnie się zastanawiam nad 4650G.

 

@merrigoth moim zdaniem w budżecie 1300 PLN da radę się zmieścić z APU, płytą B450 i ramem (trzeba tylko poczekać na Biosy pod Renoira do płyt serii 400).

Link to post
Share on other sites
@merrigoth moim zdaniem w budżecie 1300 PLN da radę się zmieścić z APU, płytą B450 i ramem (trzeba tylko poczekać na Biosy pod Renoira do płyt serii 400).

 

Rzeczywiście, jeżeli cena to będzie koło tych 600 zł (taką cenę znalazłam, bo jak rozumiem, ten procesor dopiero wchodzi na rynek i na razie jest tylko w wersji OEM). W tym momencie mogę czekać, bo planuję zakup dopiero za kilka tygodni, ale lubię wiedzieć, co kupuję, więc ogarniam temat powoli. Właśnie też zaniepokoiły mnie opinie o przegrzewającym się 3300X, więc jeżeli Ryzen 3 PRO 4350G  ma się nie grzać, to wolałabym jego.  Szczególnie, jeżeli ma zintegrowaną kartę graficzną i rzeczywiście jest ona lepsza od tej, co mam. Do czasu mojej decyzji, pewnie będą już recenzje i pierwsze opinie.

Edytowane przez merrigoth
Link to post
Share on other sites

3300x nie wyszedł z produkcji, on po prostu schodzi partiami wszędzie gdzie się pojawia :D I tak jest już drugi miesiąc z rzędu, od premiery. Wydajność/specyfikacja i7 "starych generacji" w cenie i3 z tamtego czasu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Rzeczywiście, jeżeli cena to będzie koło tych 600 zł (taką cenę znalazłam, bo jak rozumiem, ten procesor dopiero wchodzi na rynek i na razie jest tylko w wersji OEM). W tym momencie mogę czekać, bo planuję zakup dopiero za kilka tygodni, ale lubię wiedzieć, co kupuję, więc ogarniam temat powoli. Właśnie też zaniepokoiły mnie opinie o przegrzewającym się 3300X, więc jeżeli Ryzen 3 PRO 4350G  ma się nie grzać, to wolałabym jego.  Szczególnie, jeżeli ma zintegrowaną kartę graficzną i rzeczywiście jest ona lepsza od tej, co mam. Do czasu mojej decyzji, pewnie będą już recenzje i pierwsze opinie.

 

Jakich programów używasz bo może fajną opcją dla ciebie będzie zakup R7 2700 za około 800pln.

Link to post
Share on other sites
Jakich programów używasz bo może fajną opcją dla ciebie będzie zakup R7 2700 za około 800pln.

 

Pakietu Adobe do grafki i składu tekstu, czyli głównie Photoshop, Illustrator, InDesign, czasem After Effects.  Affinity. Często mam włączone wszystkie na raz. Do tego standard, czyli Office Microsoftu. 

Edytowane przez merrigoth
Link to post
Share on other sites

 

 

@Dan-mark właśnie ciekawa sprawa, bo ludzie piszą o NIŻSZYCH temperaturach w APU niż są notowane na Ryzenach 3000.

 

Być może poprawili coś w temacie topologii pod IHS i samego lutu - 3XXX pod tym względem nie byłby najlepsze.

 

 

Pakietu Adobe do grafki i składu tekstu, czyli głównie Photoshop, Illustrator, InDesign, czasem After Effects.  Affinity. Często mam włączone wszystkie na raz. Do tego standard, czyli Office Microsoftu. 

 

:o sporo tego.... no ale raczej nie wykonujesz operacji w kilku jednocześnie czy się mylę?... 

Link to post
Share on other sites

W takim razie taki 4650G (i ile będzie dostępny i będą do niego Biosy) mógłby być niezłą opcją.

U nas cena pewnie będzie oscylować w granicach tysiaka. Do niego obowiązkowo szybki ram, a jeśli tyle softu trzymasz w pamięci to min. 2x8GB  Na szczęście ceny samego ramu nie są już takie przegięte. No i PSU - ucz się na błędach innych, taniej wychodzi.

 

http://forum.benchmark.pl/topic/294946-spalone-zasilanie-pcie-na-karcie-graficznej/

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za wszystkie propozycje i wskazówki.

Z proponowanych tutaj Ryzen 3 PRO 4350G bardziej mieści się w moim budżecie.

RAM - tak, dokładnie myślałam o 16 GB na początek.

PSU - i tu widzę problem, bo mam obecnie Deus AC 230V. :/ Znalazłam kalkulatory PSU, więc sobie sprawdzę, ale, o ile się nie mylę, to kolejną rzecz mam do wymiany.

 

Edytowane przez merrigoth
Link to post
Share on other sites

 

 

4350G będzie po 550-600 pln, 4650G po 850-900.
 

Wariant optymistyczny Panie @Rebel  ;) 

 

Deus AC 230V.

SPC?

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-500w-psu-80plus-bronze-4xpeg-spc082-527959/

 

Tutaj nie będziesz miał przecież jakiegoś dużego poboru, sama platforma bardziej chodzi o to ile ten zasilacz ma wiosen i czy trzyma napięcia. Jak masz miernik to możesz to sprawdzić w sieci jest masę poradników jak to zrobić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...