Skocz do zawartości

Co ulepszyć w komputerze sprzed 4 lat?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Elomin,

Recommended Posts

Witam, aktualnie posiadam 4 letni sprzęt:

 

Karta graficzna: Asus GeForce GTX1060 Strix Gaming 6G 6GB DDR5

Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5GHz

Płyta główna: Gigabyte Z170-Gaming K3, Socket 1151 (DDR4)

Pamięć: Kingston DDR4 2x8GB 2133MHz CL14 HyperX FURY 1.2V

Zasilacz: SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus Modular

Dysk z systemem: Kingston V300 SV300S37A/120G (2.5", 120GB, SATA/600)

Dysk pod gry: Crucial MX500 500GB 2,5"

 

Komputer oczywiście z przeznaczeniem pod gry. Zastanawiałem się, czy dałoby się coś w nim usprawnić/wymienić nie wydając więcej niż 2000zł, aby można było jeszcze grać w nowe produkcje na wysokich detalach przez kolejne 2-3 lata? GTA V jeszcze śmiga praktycznie na ultra, ale ostatnio miałem już problemy z takimi grami jak Star Wars Jedi: Fallen Order czy chociażby Red Dead Redemption 2 gdzie gra już na wysokich ustawieniach ma spadki do 40fps.

Link to post
Share on other sites

Rzuca się w oczy słabo taktowana pamięć przy płycie na Z170. Grafika też nie jest najwyższych lotów. Odpal MSI Afterburner i zobacz obciążenie procesora i grafiki w ulubionych grach.

 

Dysk Kingston V300 nie ma dobrych opinii (awaryjny), ale jak tyle chodzi, to trafiłeś na dobrą sztukę.

Link to post
Share on other sites

Monitor LG 24MP48HQ-P IPS LED 24'" 60Hz. A dysk kingstona mam już z 7 lat, kupiony wcześniej pod system i potem przeniesiony do nowego zestawu też tylko pod system. Jak na razie się sprawdza, nie widzę żadnych spadków wydajności przy funkcjonowaniu windowsa. Jeśli chodzi o pamięć to chyba nawet była mi polecana na tym forum 4 lata temu, kiedy pytałem o porady przy składaniu zestawu.

Edytowane przez A-lusions
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Rzuca się w oczy słabo taktowana pamięć

 

przy prockach intela nie ma to takiego znaczenia jak przy amd 

 

 

co do:

 

 

 

Monitor LG 24MP48HQ-P IPS LED 24'" 60Hz

 

(no i wszystko jasne :)

 

 

aby jak najmniej powymieniać to procek trochę za cienki proponuję i7-6700K

do tego gtx 1070Ti lub odpowiednik rtx 2060 i zasadniczo do FHD nic lepszego nie potrzeba

 

 

a i jeszcze jedno:

 

 

 

Dysk z systemem: Kingston V300 SV300S37A/120G (2.5", 120GB, SATA/600)

 

 

dyski ssd o pojemnościach poniżej 200GB z racji swojej konstrukcji są dość mało wydajne i  na dzień dzisiejszy na system sie nadają mniej niż średnio

 

moim zdaniem największy zysk będzie z wymiany w pierwszej kolejności karty graficznej:

 

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-zotac-rtx2060-super-8gb-gddr6-bulk-9190322644

(co prawda 8GB do FHD to przerost formy nad trescią ale od przybytku głowa nie boli ;)

 

chcesz szukaj taniej

Edytowane przez Elomin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

dyski ssd o pojemnościach poniżej 200GB z racji swojej konstrukcji są dość mało wydajne i na dzień dzisiejszy na system sie nadają mniej niż średnio

Na system jak najbardziej się nadaje.

 

 

 

Jak na razie się sprawdza, nie widzę żadnych spadków wydajności przy funkcjonowaniu windowsa

Nie ma potrzeby wymiany jeśli pojemności nie brakuje.

Link to post
Share on other sites

 

 

dyski ssd o pojemnościach poniżej 200GB z racji swojej konstrukcji są dość mało wydajne i na dzień dzisiejszy na system sie nadają mniej niż średnio

 

Możesz rozwinąć swoją myśl i napisać dlaczego takie dyski nie nadają się na system? Mam u siebie 120 GB SSD na sam system i jestem w pełni zadowolony, pomimo, że mój komputer ma już swoje lata, to wszystko śmiga jak huragan.

Link to post
Share on other sites

Są mniej wydajne jeżeli mowa o zapisie (mniejszy bufor), natomiast co ma zapis do dysku systemowego, z którego w 99% będzie lecieć tylko sam odczyt? Nie wiem. 


 

 

aby jak najmniej powymieniać to procek trochę za cienki proponuję i7-6700K do tego gtx 1070Ti lub odpowiednik rtx 2060 i zasadniczo do FHD nic lepszego nie potrzeba

 

Cena 6700K kompletna porażka. 

 

https://allegro.pl/zakonczone/podzespoly-komputerowe-4226?string=6700K&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-1-0617

 

W życiu nie kupowałbym tego CPU. 

 

 

 

2000zł bez pieniędzy z sprzedaży

 

No to mała kaszana. Kupowanie 6700K kompletnie nieopłacalne.  

Przejście na nową platformę razem z GPU, przy 2000 zł ... kiepsko.

Sam CPU dajmy na to 3300X, 1600 AF z mobo to koszt około 900 zł. 

Zostaje 1100 zł na GPU. No zmieścisz GTX 1660 Super ale to też nie będzie jakiś skok milowy jeżeli chodzi o wydajność.

Jakbyś jednak dorzucił do tego hajs ze sprzedaży, to wtedy inna gadka, bo i RTX 2060 Super czy 5700 XT. 

 

Nie wiem co bym tutaj zrobił. Chyba póki co wymieniłbym podstawkę, pozbył się tego 6600K i Z170 a z GPU czekałbym na nowe układy

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...