Skocz do zawartości

Ryzen R5 3600 VS I7 9700KF


Recommended Posts

Witam

 

Ostatnio otrzymałem prośbę od kolegi o pomoc w złożeniu kompa. Przeznaczeniem tylko gry - 90% czasu Battlefield V lub jego następca jak powstanie. Może być też nowy COD Modern Warfare. Oprócz tego mniej wymagające LOL, CS GO, Heroes of the storm itp.

 

Z pozostałymi komponentami sobie poradzę. Problem mam tylko z platformą. Najchętniej zaproponowałbym mu wspomniany w temacie I7, jakaś przyzwoitą  płytę na Z390 i 16GB DDr4 3600MHz.

 

Czy też chłopakowi oszczędzić trochę kasy i zadowolić się R5 3600 w parze z płyta na B450? Co byście radzili?

 

Monitor 1440p 165Hz i RTX 2070 Super już kupione przez niego. Zasilacz też ma konkretny - Corsair 650W z poprzedniego komputera.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

No to zastanów się jak to się może potoczyć w przyszłości:

 

A) bierze i7. Teraz jest minimalnie szybciej (wyższy boost) i w przyszłości pozostaje opcja upgrade'u do 9900/9900k. Będzie to droższa opcja o dobry 1k pln (płyta droższa, cep jeszcze bardziej) i moja szklana kula mówi, że za tego i9 też przyjdzie mu kiedy odpowiednio zapłacić (bo dlaczego miałoby stanieć bardziej niż Haswell/Broadwell, Sky/Kebab czy Kawa)?

 

B) bierze R5 + dobra B450 (ot chociażby Mortar). Fakt - będzie ciut mniej klatek, ale moim zdaniem kolega tego nie zobaczy. Zostaje hajs w kieszeni teraz oraz możliwość wsadzenia R4000 (które, wg mojej szklanej kuli, stanieją bardziej niż Kawa).

 

Ja bym poszedł w opcje "b", bo lepszy tysiak w kieszeni niż poza nią :D oraz 1700 pln za Cpu bez iGpu to moim zdaniem ciut za dużo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odzew.

 

Też tak myślę - najgorzej że sie upiera żeby zakupu dokonać w tej chwili. Osobiście poczekałbym jak będą wycenione Intele nowej generacji.

 

W obecnych realiach chyba faktycznie opcja B będzie lepsza. Może tylko dołożyć do jakiejś lepszej płyty głównej z X570 (żeby ewentualny Ryzen 4XXXX lepiej na niej w przyszłości siedział :) )?? Z ceną wstrzeliłbym sie wtedy pośrodku opcji a i b....

 

W innych grach taki R5 3600 podkręcony i chłodzony AIO 280mm da radę wykarmić w pełni 2070super?

Link to post
Share on other sites

W scenariuszu, gdzie przewaga danego Cpu nie wynika z liczby rdzeni, to nawet po OC Ryszard Trzeci nadal będzie pozostawał lekko w tyle (ale to mówimy o zmniejszeniu dystansu z ~15% do ~5% średnio przekrojowo).

 

Poza tym mówisz o 1440p 165 Hz. Czyli tutaj, jeżeli w grę wchodzi BF5, to na ultra topowy Turing jest na styk już w 1080p - i to z i9... Czyli zakładam, że kolega będzie grał w jakimś mixie high/mid, żeby było stabilne te 165 fps w multi. No to rzuć okiem tutaj:

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/16.html

 

BF5/1440p - 10 fps różnicy przy 2080 Ti...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki - różnica nie jest chyba warta różnicy w cenie. Pozostanie R5 3600, tylko kwestia płyty głównej. W mobasach na AM4 nie mam rozeznania. Mógłbyś polecić coś przyzwoitego z X570 żeby ewentualny przyszła zmiana procesora na Ryzena serii 4 przebiegła w miarę bezbolesnie?

Link to post
Share on other sites

Primo: teraz ceny w płytach są tragiczne, bo jak nazwać inaczej sytuację, w której dwuletni "najlepszy spośród paździerzy" B450m DS3H od Gigabyte jest 50 pln droższy (300 vs 250) niż przed świętami Bożego Narodzenia (standardowy okres podwyżkowy)?

 

Secundo: B450 ma spokojnie obsługiwać Vermera więc może warto rozważyć tutaj tańszą opcję?

 

https://www.purepc.pl/procesory-amd-ryzen-4000-vermeer-beda-zgodne-z-chipsetem-b450

 

Tertio: nieskromnie napiszę, że mój Asus Prime X570-P działa elegancko, a wg testów nawet 3900x mu nie straszny.

Link to post
Share on other sites

Przekonaj go by poczekał i brał coś na LGA 1200 w 8/16.Kupić raz a porządnie to się najlepiej wychodzi

Z punktu wydajności będzie to zapewne najwydajniejsze rozwiązanie ale czy aby takie jest najlepsze? Sądzę, że cena/wydajność w przypadku platformy LGA1200 i 8/16 będzie tragiczna względem starszej platformy z i7 9700k.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...