Skocz do zawartości

Opóźniona reakcja na polecenia w Winows 7


Recommended Posts

Witajcie, opiszę mój problem który ostatnimi czasy paraliżuje pracę przy komputerze.

Otóż, po załadowaniu się Windowsa każde uruchomienie jakiegokolwiek programu, muzyki, gry czy po prostu przełączania się między folderami - wiąże się z dużym opóźnieniem.

Przykładowo klikam ppm na pulpicie i zanim wyskoczy okno poleceń mija ok 10 sek.

Inny dziwny przykład, przełączając się między folderami (wchodzę mój komp --> dysk d ---> folder 1 --> folder 2 --> ...) to dźwięki informujące o wejściu do nowego folderu ładują się i są słyszalne z opóźnieniem.

Każdorazowe włączenie czegokolwiek wiąże się z kilkunastosekundowym "myśleniem komputera' nad uruchomieniem programu.

Cokolwiek bym nie włączył nic się nie dzieje, po czym po chwili uruchamia się i działa jak należy.

Żadnych niepokojących dźwięków, restartów, zwieszeń nie odnotowano.

Nic się nie przegrzewa.

Spec:

CPU: Intel Core i5-2500K

MOBO: AsRock Z68 Extreme3 Gen3

CPU COOLING: Zalman CNPS10X Extreme + ZM-STG2
RAM: A-Data 8GB (4x4GB) 1600MHz CL9 Gaming v2.0 XPG

HDD: Western Digital Caviar Blue 500GB 7200rpm

HDD 2: Western Digital Caviar Blue 1TB 7200rpm

GPU: MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming 6G GDDR5
OPTICAL DRIVE: Plextor PX-L890SA

CASE: Fractal Design Define R3 Black Pearl + 120mm 3x + 140mm 3x

FAN CONTROLLER: NZXT Sentry Mix
PSU: XFX XXX 650W Modular 80+ Bronze SLI

SOUND CARD: Creative Sound Blaster Z

 

Będę wdzięczny za pomoc, radę i zdiagnozowanie problemu.

Dziękuję!

Link to post
Share on other sites

Dyski wyglądają ok. Lekkie opóźnienia związane z trzymaniem systemu na dysku talerzowym są akceptowalne ale 10s tak jak piszesz to zdecydowanie coś tu nie gra. Sprawdź w menedżerze zadań czy nie ma jakichś podejrzanych procesów, czy coś nie obciąża procesora itp. Możesz pobrać: https://www.userbenchmark.com/resources/download/UserBenchMark.exe sprawdzimy czy wszystkie podzespoły działają jak należy. Po zakończeniu testów otworzy się okno w przeglądarce, daj linka. Poza tym warto przeskanować czymś system, polecam malwarebytes i adwcleaner, a nuż coś znajdzie.

Link to post
Share on other sites

Panowie dziękuję za zainteresowanie sprawą. Słuchajcie, system ori, wczoraj jeszcze udało mi się sprawdzić dysk systemowy (500gb) przez hdtune. Żadnych błędów nie wykazał.

A może coś w tle działa i powoduje te opóźnienia, tylko nie wiem za bardzo co tam wyłączyć, żeby się nie rozjechał system.

Jestem tymczasem w pracy, odezwę się wieczorem, sprawdzę wasze rady. Może nagram krótki filmik to zobaczycie jak to wygląda w praktyce.

Link to post
Share on other sites

Sprzętowo wygląda ok, tylko 2 uwagi:

1. Dysk na którym trzymasz system jest wolny nawet jak na hdd, wstawienie ssd choćby 120/240gb na system znacznie poprawiłoby komfort pracy

2. Nie pisałeś nic o OC procesora, bardzo możliwe że jest niestabilne np. za niskie napięcie. Wrto by puścić w prime95 albo occt stress testa chociaż na godzinę czy błędów nie wywala.

 

Procesy przejrzę później bo teraz zbieram się do pracy

Link to post
Share on other sites

Nie planowałem już rozszerzać obecnej konfiguracji o kolejne podzespoły. W zupełności wystarczała mi jego wydajność. Co prawda planowałem przesiadkę na nowy setup, ale obecne ceny mocno mnie zniechęciły. W mojej konfiguracji wychodziło 5-6k.

Poczekam z wymianą do przyszłego roku.

Wracając, tak masz rację nowy dysk z pewnością dałby kopa ale nie potrzebuję w tym zestawie.

Tak, 2500k jest po oc od samego początku. Nigdy nie było problemu. Żadnych zwiech, restartów, niepokojących objawów. Czy to wymagające gry czy pracą w systemie, bez znaczenia.

Panowie, a może by tak przeinstalować windowsa, choć cholernie mi się nie chcę tego robić. Z drugiej strony od złożenia zestawu jest ten sam system. Może to pomoże?

Edytowane przez ChiCkenQ
Link to post
Share on other sites

Ten WD Ezex 1 TB ma prawie 2000 bledow odczytu - sprobuj go odlaczyc i zobacz jak komputer bedzie sie zachowywal tylko z dyskiem systemowym  tym 500 GB.

Mozesz jeszcze sprobowac podmienic kabel SATA albo podpiac dysk do innego portu SATA na plycie glownej.

Link to post
Share on other sites

 

 

Panowie, a może by tak przeinstalować windowsa, choć cholernie mi się nie chcę tego robić

Naprawdę gorąco zachęcam do kupienia ssd i postawienia na nim świeżego systemu. Jeśli nie korzystasz na co dzień z ssd to różnica cię mocno zaskoczy

Link to post
Share on other sites

Ten WD Ezex 1 TB ma prawie 2000 bledow odczytu - sprobuj go odlaczyc i zobacz jak komputer bedzie sie zachowywal tylko z dyskiem systemowym tym 500 GB

2000 błędów? I byśmy to przeoczyli? Zrobię jak mówisz sprawdzę, ale to jest mój dysk magazynowy. Praktyczne zawszę jest w spoczynku, słychać tylko jak się rozkręca jak mam potrzebę tam coś sprawdzić.

 

Naprawdę gorąco zachęcam do kupienia ssd i postawienia na nim świeżego systemu. Jeśli nie korzystasz na co dzień z ssd to różnica cię mocno zaskoczy

No dobra prześpię się z tym raz jeszcze, skoro i tak prawdopodobnie będę musiał robić reinstal. Tylko który kupić do tego zestawu, żeby nie generować dużych kosztów.

ce4b04680a057.jpg

Edytowane przez ChiCkenQ
Link to post
Share on other sites

To ze akurat program pokazuje ze dysk jest wolny od bledow nic nie znaczy - wystarczy spojrzec na pierwsza wartosc "liczba bledow odczytu"  w polu RAW ktora jest przedstawiona akurat w tym przypadku w systemie szesnastkowym (po przeliczeniu na dziesietny jest to dokladnie 1998).

Robiles moze w HDTune jeszcze dodatkowo "Error scan " z ODZNACZONĄ opcją "quick scan" obu dyskow ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

No dobra prześpię się z tym raz jeszcze, skoro i tak prawdopodobnie będę musiał robić reinstal. Tylko który kupić do tego zestawu, żeby nie generować dużych kosztów.

Do tego zestawu kup jaki najtańszy znajdziesz. Z dyskami SSD jest taka sprawa, że są przypisane do konkretnego zestawu i jeśli planowałeś w przyszłości kupić nowy komputer, to z obecnego zestawu dysk będziesz musiał wyrzucić...

 

Co innego z myszką, możesz ją przepiąć do najnowszego komputera.

 

Jeśli już się przespałeś i widzisz w w/w wywodach jakieś nieprawidłowości, to jest dobrze.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

qrMn8Fu.jpg

 

Błędami odczytu się nie sugeruj. Według smarta mój dysk magazynowy ma 142 miliony (sic!) błędów odczytu a ani razu nie doświadczyłem jakiejś ścinki czy spowolnienia z jego strony.

Co do ssd to tak jak wyżej kolega wodego napisał może być nawet najtańszy tylko w tym przypadku trzeba pamiętać że kontroler może paść (ale nie musi) z dnia na dzień i raczej odradzam trzymania tam jakichś ważnych plików bez kopii zapasowej. Choćby taki PNY powinien zrobić robotę: https://www.ceneo.pl/47753209 ewentualnie dołóż 20zł do np. BX500 Cruciala

Inna sprawa że ceny mocno poszły do góry (rok temu 120gb były po ok. 80zł) ale raczej będą drożeć jeszcze bardziej (koronakryzys, słaba złotówka) więc nie ma co czekać z zakupem.

 

EDIT: Błędy na dysku systemowym nie powinny wpływać na szybkość działania systemu

Edytowane przez zbiku90
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up Tak się składa że wszystkie dyski Seagate maja zawyzony ten parametr i nie należy się tym sugerowanac

Niech autor tematu odepnie ten 2 dysk i wtedy sprawdzi komputer.

I tak jak koledzy wyżej, w 2020 dysk ssd na system to podstawa

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko ja polecam dobry dysk, bo dysk SSD jest elementem nie starzejącym się jak inne podzespoły (pod względem wydajności i kompatybilności złącza). Do starego komputera bardzo dobry dysk jest jak najbardziej ok, bo komputer kiedyś zmienimy, a dysk przeniesiemy i nie będzie czegoś takiego:

- Ten dysk już jest za wolny do tego komputera.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...