Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Dłuższy czas nie byłem zaznajomiony z rynkiem ssd

Moja wiedza pochodzi jeszcze z czasów gdy dziwo "TLC" dopiero się pojawiały a wcześniej wiekszość była MLC

Tzn pochodzi z czasów gdy Dyski SSD 250gb chodziły po 350-500 zł i głównie były to MLC a TLC było dopiero pomału przemycane.

 

sprawdzam w x-komie i morele ( akurat ooni oferują segregowanie po tlc/mlc) a tam najtańszy 128gb mlc to ok 160 ( tyle co 250 gb TLC można kupić) a 250gb za 400-500 choć znalazłem jeden rodzynek

https://www.morele.net/dysk-ssd-intenso-256gb-sata3-3812440-617673/ czy warty uwagi?

 

Czyli co, przez pare lat ceny spadły wyłącznie dla dysków TLC a MLC dalej drogie i w tym segmencie zostały "dyski premium" z MLC ?

 

duża różnica w MLC a TLC jest?

Sam mam starego wysłużonego Goodrama Iridium Pro MLC kupionego w 2016 r.

 

 

Link to post
Share on other sites

Są tanie dyski z MLC, ale co ci po takim, skoro ładują tam słabe i awaryjne kontrolery. Z obecnych na rynku SSD pod SATA z lepszymi kontrolerami, to SU900 ( niektórzy mieli pecha z 256GB wersjami ) lub samsung 860 pro, z nastawieniem na samsunga. Pamiętaj nie ma niezawodnych SSD.

duża różnica w MLC a TLC jest?
Nie patrz na same kostki, tylko na cały SSD. Pytanie do czego potrzebujesz SSD. Jak do odpalenia windowsa, to dobry SSD na TLC za 50-70% mniej, powinien ci spokojnie wystarczyć i nawet nie zauważysz różnicy. Różnica oczywiście jest i w żywotności i w szybkości, ale pytanie czy potrzebujesz. Do tego kupowanie SSD na MLC ale z słaby kontrolerem mija się z celem.
Link to post
Share on other sites

Czyli wychodzi na to, że dobrze wnioskuje iż spadły ceny ale TLC a nie MLC a MLC dalej drogie, 2x droższe :)

Choć z tych polecanych na TLC to te dobre TLC nie kosztują 160 a raczej 240 czyli 50% więcej choć to i tak znacznie mniej niż MLC dobre, jako że ADATE wymiotło z rynku to najtańszy Samsung to aż 420 zł za 250gig.

hmm

 

Po co mi SSD, W kilku celach.

mam 250 gig iridiuma pro 3,5 letniego. Po ostatniej awarii systemu pomyslałem by rozdzielic system od danych na oddzielne dyski i nie miec problemu z danymi jak mi system padnie.

Po drugie potrzebował bym też dysku pod backupa jakiegoś, póki co trzymam backupy na pendrajvach, które uzywam tylko do tego celu.

 

Jak duża róznic jest w zywotności mlc i TLC. Taki iridium prop miał gwarancje na 5 lat więc już się zbliżam, zostało 1,5 roku

Link to post
Share on other sites

Nie przejmowałbym się jakoś specjalnie żywotnością SSD, w ciągu paru lat wpakowałem już kilkadziesiąt najtańszych SSD z TLC, które były pod ręką do kompów biurowych, bez żadnych optymalizacji pod kątem SSD i na wielu z nich codziennie odkłada się kopia po kilka GB. Generalnie nic się z nimi nie dzieje poza jakimiś pojedynczymi wadliwymi sztukami, które w ciągu pierwszych tygodni użytku się wykrzaczały.

 

Na twoim miejscu wziąłbym jeden z polecanych tutaj SSD na TLC, zamontował i zapomniał o temacie, bo musiałbyś codziennie nieźle orać taki dysk zapisem, żeby padł.

 

Swoją drogą jeśli chcesz trzymać dane na drugim dysku to nie trzymałbym na nim równocześnie backupu - elektronika bywa wredna... ^^

Link to post
Share on other sites

mlc jest na wymarciu i chyba poza samsungami z serii pro i adata su 900 (wypada słabiej od mx500 i su800) nic innego raczej nie dostaniesz (jeśli coś niepopularnego z krótką gwarancją będzie miało mlc to na 99% będzie padaka na słabych kościach i kiepskim kontrolerem). SSD albo mx500 albo su800.

Link to post
Share on other sites

Nie przejmowałbym się jakoś specjalnie żywotnością SSD, w ciągu paru lat wpakowałem już kilkadziesiąt najtańszych SSD z TLC, które były pod ręką do kompów biurowych, bez żadnych optymalizacji pod kątem SSD i na wielu z nich codziennie odkłada się kopia po kilka GB. Generalnie nic się z nimi nie dzieje poza jakimiś pojedynczymi wadliwymi sztukami, które w ciągu pierwszych tygodni użytku się wykrzaczały.

 

Na twoim miejscu wziąłbym jeden z polecanych tutaj SSD na TLC, zamontował i zapomniał o temacie, bo musiałbyś codziennie nieźle orać taki dysk zapisem, żeby padł.

 

Swoją drogą jeśli chcesz trzymać dane na drugim dysku to nie trzymałbym na nim równocześnie backupu - elektronika bywa wredna... ^^

Oczywiście. jeden dysk na system a jeden na backup lezący w szafce.

Do tego system oddzielnie i dane oddzielnie w sprzęcie.

 

Jeszcze sie zastanowie czy brac cx500 z 5 lat gwar czy możliwie sporo tańszego plextora m8vc z 3 letnią gwar.

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...