Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

na wstępie proszę o niezlinczowanie mnie :P (temat się powtarza).

W czym problem? 

Mój dysk HDD wydaje ostatnio dziwne dźwięki więc jest to dobry moment, aby przejść na dysk SSD 2,5''. 

Chce przeklonować dysk HDD na SSD, ponieważ nie mam czasu na ponowną konfigurację systemu i programów, których używam. Przekopałem cały internet i poradników jest bardzo dużo, ale ciężko mi znaleźć jedną informację. Na dzień dzisiejszy dysk HDD ma 1 TB pojemności (zajęte jest może ze 150 GB), a SSD będzie miał 500 GB. Od lokalnego serwisu dostałem informację, żeby raczej klonować tylko dyski o tej samej pojemności, ponieważ mogą występować z proporcjonalnym zmniejszeniem partycji. 

W internecie na ten konkretny temat jest mało informacji. Czy jeżeli użyję dostarczonego przez Cruciala programu Acronis i skopiuję dysk 1:1 to będą z tego jakieś problemy? Obecnie dysk ma 2 widoczne partycje no i oczywiście partycje zajęte przez system. Moim zamiarem jest sklonowanie dysku takiego jaki jest. Co z partycjami? Czy zostaną one rozdzielone i przypisane automatycznie przez program? 

Gdybym miał czas, to oczywiście W10 byłby instalowany na świeżo, ale niestety nie mogę sobie na to pozwolić i chce się tylko dowiedzieć, czy planowany przeze mnie zabieg będzie skuteczny (oczywiście bootowanie itd. ogarniam :) )

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Acronis nie stosowałem, ostatnio kilkakrotnie korzystałem z Macrium Reflect

https://www.youtube.com/watch?v=Wc_o_68RrX4
 
wcześniej używałem również soft

 

EaseUs Todo Backup

https://softonet.pl/publikacje/poradniki/Przeniesienie.systemu.z.HDD.na.SSD.czyli.jak.to.zrobic.sprawnie.i.bezpiecznie,226/2

Clonezilla

https://sekurak.pl/clonezilla-live-konfiguracja-i-instalacja/

RedoBackup aka Rescuezilla

https://linuxiarze.pl/redo-backup/

Link to post
Share on other sites

Acronis nie stosowałem, ostatnio kilkakrotnie korzystałem z Macrium Reflect

https://www.youtube.com/watch?v=Wc_o_68RrX4
 

 

Zapisuję sobie ten link, aby przetestować. 

 

Swego czasu próbowałem bawić się z klonowaniem, nawet kupił i oddałem urządzenie do klonowania dysków: 

- problem zawsze pojawiał się przy klonowaniu większego HDD na mniejszy SSD (tak jak dostałeś info w serwisie)

- jak już miałem dysk 500 HDD -> 1 TB SSD to po paru dniach zaczęły sypać bluescreeny (więc reinstal i tak poszedł) 

Link to post
Share on other sites

Polecam najpierw użycie EaseUS todo backup, aby wykonać klon systemu.

Operacja prościutka jak tylko może być, program prowadzi za rękę, jest to dosłownie 6 kliknięć myszą.

 

Po przeniesieniu systemu na SSD uruchamiasz system z nowego dysku (ustawiając odpowiednią opcję w BIOS / UEFI), a następnie już klonowanie faktycznie odpada, bo dysk docelowy musi być większy od źródłowego.

 

Fajnym programem do szybkiego przenoszenia rzeczy z jednego dysku na drugi, bez użycia klonowania, jest AOMEI backupper, którym przeniosłem sporo danych ze starego, klekoczącego HDD na inny dysk, pomijając kopiowanie metodą "kopiuj - wklej", która jest dużo wolniejsza.

Link to post
Share on other sites

Ten twój lokalny serwis to proponuję omijać szerokim łukiem. Jeśli są tak kompetentni jak mówisz, to się nie dziwię , że są lokalni. Użytkownicy sklonowali pierdylion dysków HDD o pojemnościach 500giga czy 1 TB na dyski SSD 128 czy 256 giga i jakoś się wszystko pomieściło. Ważne, aby partycja C+ kilka małych rozruchowych razem były mniejsze od dysku SSD.

 

Jak sam dobrze zauważyłeś w Internecie jest miliard tutoriali pokazujących jak sklonować dysk HDD na SSD. Wybierz sobie pierwszy z brzegu i sklonuj sam system. Jeśli na HDD masz jedną partycję C to podziel dysk tak, żeby C razem z partycjami rozruchowymi były mniejsze niż pojemność dysku SSD i sklonuj tylko system z partycjami rozruchowymi. Potem na reszcie wolnego miejsca na SSD załóż partycję D i przegraj na nią wszystkie dane z partycji D z HDD.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

 

 

Ten twój lokalny serwis to proponuję omijać szerokim łukiem. Jeśli są tak kompetentni jak mówisz, to się nie dziwię , że są lokalni. Użytkownicy sklonowali pierdylion dysków HDD o pojemnościach 500giga czy 1 TB na dyski SSD 128 czy 256 giga i jakoś się wszystko pomieściło.

Dokładnie tak jak piszesz. Nie ma żadnego problemu z klonowaniem większego HDD na mniejszy SSD. W internecie krążą bzdury takie jak:

- SSD musi być większy lub równy HDD - bzdura

- partycje muszą być takiej samej wielkości - bzdura

 

Wszystko zależy od ilości danych na dysku. Logiczne jest, że nie da rady sklonować 300GB plików na partycję 250GB.

 

ponieważ mogą występować z proporcjonalnym zmniejszeniem partycji - a jak w czasie klonowania deszcz będzie padał, to bez błędów się nie obejdzie...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Swojego czasu klonowałem swoją partycję C z dysku HDD 1 TB na SSD 250 gb własnie acronisem , zaznaczasz partycję C i tą małą rozruchową co tworzy system podczas instalacji, ważne by zaznaczyć tę opcję która nie kopiuje sektor po sektorze ( z wolnym miejscem ) tylko kopiuje same pliki czyli partycja C miała 400 gb ale powywalaniu śmieci niepotrzebnych gier ma 180 GB i plik obrazu zajmie tyle. Potem tylko taki obraz podajemy na SSD, co ciekawe taki skopiowany system w10 często wstaje na wielu różnych urządzeniach, wiec możemy skorzystać ze swojego systemu na jakimś starym SSD 128GB w kieszeni usb3.0 :D   

 

i minus acronisa obraz systemu podawany na nowy nośnik uzywa całej przestrzeni, potem mozna wydzielić drugą partycję w menadżerze dysku w w10, nie znalazłem opcji żeby np przywrócić backup gdy na danym dysku np hdd mamy partycję inną z jakimiś danymi.

Edytowane przez Teshi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...