Skocz do zawartości

Undervolting w laptopie


Recommended Posts

Cześć

Używam programu throtlestop do zmiany napięć w laptopie sl704 z i7 9750H.

Voltage zrzuciłem o -109,4mV, przez co udało mi się odblokować potencjał procesora, gdyż wcześniej nie chciał pracować na maksymalnym zegarze 3,9GHz. 

Niestety przy tym zegarze procesor bardzo szybko podbija do 90 stopni, tutaj jest moje pytanie, czy da się w tym programie zmienić boost procesora? 

Chciałbym zmniejszyć maksymalny zegar z 3,9GHz do powiedzmy 3,7GHz lub innej wartości gdzie temperatura nie będzie mocno skakać a wydajność będzie wystarczająca. 

Chciałbym również dowiedzieć się czy taka operacja jest w ogóle bezpieczna dla procesora. 

 

Z takich dodatkowych pytań, chciałem dowiedzieć się czy jest jakiś godny polecenia program do zarządzania wentylatorami w laptopie, bo hyperbook pod względem biosu jest bardziej niż ubogi oraz DLACZEGO program MSI afterburner maskarycznie przymula, obciążenie procesora jest małe, ram, dysk również a ten jeden program mi przymula jakbym odpalił go na kalkulatorze. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W zakladce FIVR masz do ustawienia turbo ratio limit, ja u siebie dalem max 39 (standard 4,5)

Zrzuciles zarówno na core jak i cache? Jesli mozesz wiecej to nie ma problemu, nie jest to grozne ale zalezy od sztuki (u mnie np stabilne -0.165)

A mam pytanie do Ciebie czy po zresetowaniu lapka ustawienia zapisują się? U mnie muszę włączyc ThrottleStop za każdym razem;/ Volty czasem są zapisane ale mnożnik już niestety nie...

Link to post
Share on other sites

W zakladce FIVR masz do ustawienia turbo ratio limit, ja u siebie dalem max 39 (standard 4,5)

Zrzuciles zarówno na core jak i cache? Jesli mozesz wiecej to nie ma problemu, nie jest to grozne ale zalezy od sztuki (u mnie np stabilne -0.165)

 

A mam pytanie do Ciebie czy po zresetowaniu lapka ustawienia zapisują się? U mnie muszę włączyc ThrottleStop za każdym razem;/ Volty czasem są zapisane ale mnożnik już niestety nie...

Ok, wielkie dzięki już udało mi się ustawić taktowania na 3,5Ghz, temperatury utrzymują się wtedy na poziomie 87 stopni więc chyba lepiej nie będzie, przy 3,6GHz dochodzi do 92 stopni.

 

Z tego co widzę u mnie się wszystko trzyma, dodałem program do harmonogramu zadań według poradnika z morele.net o undervoltingu ^^

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę u mnie się wszystko trzyma, dodałem program do harmonogramu zadań według poradnika z morele.net o undervoltingu ^^

 

Ze tez taki prosty sposób a szukam odpowiedzi głębiej, zaraz stestuje.

A zrobiłeś uv na core i cache? Ja pierw miałem tylko na Core to mało dało, od kiedy zmieniłem również cache temp spadły jeszcze dobre 5*.

Mi przy uv o 165mV i zegary na 3.9 w tescie jest <80*C lecz w grach przez milisekundy odczyty pokazuja ok90 lecz po samej kulturze pracy slychac ze juz sie tak nie meczy

Link to post
Share on other sites

Ze tez taki prosty sposób a szukam odpowiedzi głębiej, zaraz stestuje.

A zrobiłeś uv na core i cache? Ja pierw miałem tylko na Core to mało dało, od kiedy zmieniłem również cache temp spadły jeszcze dobre 5*.

Mi przy uv o 165mV i zegary na 3.9 w tescie jest <80*C lecz w grach przez milisekundy odczyty pokazuja ok90 lecz po samej kulturze pracy slychac ze juz sie tak nie meczy

Tak, na obu dałem mniejsze napięcia. 

Wcześniej bez undervoltingu było ciężko żeby osiągnął maksymalny zegar, gdyż od razu zjadał go throtling.

Niestety moja sztuka aż tak fajnie nie zeszła, przy -118 zaczyna wyłączać grę lub się zacina system, muszę jeszcze zmienić pastę na tg i zobaczyć wtedy zmiany. 

W syntetykach na 3,9GHz mam około 97 stopni, więc sporo, ale może pasta coś zmieni. 

Teraz udało mi się go ustabilizować na 3,6GHz przy 88stopniach max, więc chyba taki stan rzeczy zostawię. 

 

Orientujesz się bardziej jak wygląda to samo w przypadku kart graficznych? 

Bo nie ważne ile zrzucę napięcia karta ma te same temperatury oraz taktowania, nie odczuwam różnicy RX2060 przy max obciążeniu 77 stopni i średnie taktowanie to 1320, czasem spadek do 1275 czy chwilowy wzrost do 1450.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...