Skocz do zawartości

Problem z dyskiem IDE WD1600


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pongo,

Recommended Posts

Mam w kompie 3 dyski: SSD systemowy z Win10, talerzowy SATA oraz stary WD1600JB (160GB) na taśmie IDE. Od pewnego czasu przy właczaniu kompa Bios się zatrzymuje i wyświetla komunikat o błędzie SMART Command Failed dla tego WD. Po wciśnięciu F1 komp uruchamia się. Dane na tym Western Digital są czytelne, zacząłem je przenosić. Oczywiście mogę ten dysk wyrzucić ale może jeszcze coś z niego będzie? I tu jest problem. CristalDiskInfo 8.4.1. nie pokazuje jego parametrów - stan: "nieznany". Tylko tyle. Pozostałe dyski widzi. To samo z HD Tune Pro 5.70. Skanowanie błędów w HD Tune Pro 5.70 działa dla tego dysku i wykrywa jeden blok uszkodzony. Co zrobić żeby ten dysk zdiagnozować?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź. MHDD próbuję. Widzi ten dysk. (nie widzi dysku SATA talerzowego - nieważne). Komenda "smart" nie działa. Działa "scan". Pokazuje jeden "Error" i jeden obszar "Warning".

Co dalej? Chyba bez informacji ze SMART nie ruszę tego?

Edytowane przez pongo
Link to post
Share on other sites

Po co w ogóle masz taki dysk w kompie? Przecież to jest strasznie wolne, stare, pojemność jak w pendrivie. Trzymanie na nim jakichkolwiek danych, to proszenie się o kłopoty.

 

Wywal go zanim padnie do końca i kup w zamian nowy.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pokazuje jeden "Error" i jeden obszar "Warning".

na serio nie możesz odczytać SMART z MHDD ?

Czasem da się to wyłączyć z poziomu bios-u.

 

jak skan dobiegł do końca, to masz jeden bad sektor i jeden wolny.

 

Można puścić remapa.

 

Co do reszty, to muszę mieć SMART.

 

np crystaldiskinfo

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie działają komendy SMART-a w MHDD. Komendy z listy wywołanej poleceniem "help". Włączanie i wyłaczanie SMART w Biosie dla tego dysku nic nie zmienia. W nocy zapuszczę "Remap". Rozumiem że po Remap ponownie Scan?

 

c.d.:

Zrobiłem Scan z właczonym Remap. Pokazało tym razem dwa błędy. Na dysku został jeden plik wideo który nie chciał się przenieść na inny dysk i  odtwarzał się do połowy. Po Remap naprawił się. Przeniosłem go i można go odtwarzać w całości:). SMART nadal nie odczytałem.

Edytowane przez pongo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...