Skocz do zawartości

Zatrzymany stokowy wentylator procesora Ryzen 2 2700x/x470


Recommended Posts

Witam Zestaw ryzen 7 gen 2 2700x i asus x470 prime , bios na default tylko ram ma wczytany profil D.O.C.P 3200mhz Wczoraj miala dziwna rzecz ,oglądam film z netflixa , po ok 40 min słyszę ze wentylatory na obudowie armis ar7 pracuja szybciej , ale skończyłem oglądać film bez zmian . Sterowanie wentylatorami mam przez soft Ai suite 3 od asusa ,który byl ze sterownikami mojej płyty asus x470 prime. Ustawione bylo opóźnienie 3.8s i min obroty 200 Zaintrygowalo mnie to wiec przywracam program z paska i robię podgląd parametrow chłodzenia po czym robię duze oczy , procesor 90 stopni , cooler procesora 0 obr/min..dopiero cofnięcie opóźnienia wentylatora z 3,8 na 0 ruszylo cooler i odrazu na 3000 obr, bo procesor ma 90 stopni. ..później juz byko ok. Czasami przy wejściu z niskich obrotów na bardzo wysokie potrafi cos w nim zaterkotac przez 1s. Jest gdzieś możliwość ustawienia w biosie sygnału dźwiękowego dla zatrzymanego coolera ? Dlaczego on w ogole się zatrzymal ,zestaw jest z polowy grudnia wiec napewno nie zajechany...cooler jest stokowy wraiith prism rgb

 

/ wyłącz podpis z tapatalk / worm

Edytowane przez worm
Link to post
Share on other sites
Dlaczego on w ogole się zatrzymal

 

 

Wygląda mi to na działanie jakiejś aplikacji - odinstaluj to wspaniałe oprogramowanie od Asusa i wszystkie inne które monitorują dane z biosu. (hwinfo itp).

 

Ustaw w UEFI te wentylatory jeśli domyślne ustawienia Ci nie odpowiadają i zobacz co wtedy...

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi sie ze faktycznie problem moze lezec w samym wentylatorze , pod drugie gniazdo cpu opt mam wpiety jeden górny wentylator obudowy i to on szumial podczas oglądania filmu z netflixa a ten na procku stał a one sa chyba wspólnie sterowane ..zrobiłem ponowną kalibracje , teraz obroty sa wyzsze , wcześniej potrafil zejsc na 300- 400 obr dla głównego wentylatora porocka teraz trzyma ok 1000. Będę obserwował dziada, tylko przydał by się jakis sygnal z głośnika systemowego ze zatrzymany., bo kompa mam za telewizorem schowanego . W starym kompie bylo takie coś. ..

 

Edytowane przez nitomen
Link to post
Share on other sites

No to w biosie musisz poszukać takiej opcji, ale masz drugi wentylator podłączony pod cpu i on będzie pokazywał obroty. Najlepiej jak byś go wypiął i sprawdził jak się będzie zachowywał ten właściwy na cpu. A ten z obudowy podpiął pod wyjście nie związane z cpu.

Link to post
Share on other sites

A PWM co podaje na silnik? Odpowiednie napięcie. Im wyższe tym obroty będą większe.

PWM (Pulse Width Modulation) podaje na wiatrak 12 V tyle że .....impulsowo. Im dłuższe impulsy, tym wiatrak się szybciej kręci.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Witam Zestaw ryzen 7 gen 2 2700x i asus x470 prime , bios na default tylko ram ma wczytany profil D.O.C.P 3200mhz Wczoraj miala dziwna rzecz ,oglądam film z netflixa , po ok 40 min słyszę ze wentylatory na obudowie armis ar7 pracuja szybciej , ale skończyłem oglądać film bez zmian . Sterowanie wentylatorami mam przez soft Ai suite 3 od asusa ,który byl ze sterownikami mojej płyty asus x470 prime. Ustawione bylo opóźnienie 3.8s i min obroty 200 Zaintrygowalo mnie to wiec przywracam program z paska i robię podgląd parametrow chłodzenia po czym robię duze oczy , procesor 90 stopni , cooler procesora 0 obr/min..dopiero cofnięcie opóźnienia wentylatora z 3,8 na 0 ruszylo cooler i odrazu na 3000 obr, bo procesor ma 90 stopni. ..później juz byko ok. Czasami przy wejściu z niskich obrotów na bardzo wysokie potrafi cos w nim zaterkotac przez 1s. Jest gdzieś możliwość ustawienia w biosie sygnału dźwiękowego dla zatrzymanego coolera ? Dlaczego on w ogole się zatrzymal ,zestaw jest z polowy grudnia wiec napewno nie zajechany...cooler jest stokowy wraiith prism rgb

 

/ wyłącz podpis z tapatalk / worm

A czy ktoś z was korzystał z modelowanie 3D? https://lightvision.pl/wizualizacje+3d+cennik

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...