Skocz do zawartości

Procesor + płyta do 1100 - 1200 zł


Recommended Posts

Jak w nagłówku :)

 

Potrzebuję waszej pomocy i orientacji speców od tego co teraz jest bardziej opłacalne Intel czy AMD ? 

Jeśli intel to jaki zestaw wchodzi w grę a jeśli AMD to jaki ? Zaznaczam że lubię czasami pograć, nie jakoś ekstremalnie ale płynnie. Głównie filmy, sporo grafik medycznych i dokumentacji. No i ostatnie pytanie, czy warto czekać na Intel'a 10'siątej generacji ?

 

Obecna specyfikacja:

- Intel Core i5 6400

- MSI Z170A-pro

- GTX 970 Evga

- 2x SSD 500GB

- RAM DDR4 32GB HyperX bodajże 2133 albo 2333

Link to post
Share on other sites

MSI B450M Mortar MAX lub jeśli chcesz mieć pełne ATX MSI B450-A Pro MAX (ceny tych płyt oscylują w okolicach 400zł) do tego AMD Ryzen 3600 (cena ok. 880 zł). Wiem, że delikatnie ponad budżet, ale jest to aktualnie najlepszy zestaw do gier biorąc pod uwagę cena/wydajność. 

Ważne, żeby pod Ryzena 3600 brać płyty od MSI z dopiskiem MAX, współpracują z serią 3000 od AMD bez potrzeby aktualizacji biosu. W przypadku innych producentów zależy z jakim biosem domyślnie wgranym trafisz płytę, może być wymagany update, a tego bez procka sam nie zrobisz (niektóre sklepy oferują odpłatnie taką usługę).

 

Ewentualnie któraś z wymienionych płyt + Ryzen 2600X/2700X. Zmieścisz się w budżecie, ale wydajnościowo będzie trochę gorzej, głównie w grach. W zastosowaniach profesjonalnych 2700X będzie wydajniejszy od 3600 (2 rdzenie więcej :) ).

Edytowane przez Ardoos
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ok, to jeszcze dwa pytanka :) 

 

1. Choć trochę głupawe :P Dlaczego nie intel :) zbieram opinie, kiedyś mocno siedziałem w sprzęcie i składałem kompy, teraz od 3-4 lat już prawie tego nie robię :)

 

2. jeśli kupię inną płytę niż MSI "max" to mogę mieć problemy czy to nie stanowi jakiegoś wyzwania jeśli złożę sprzęt i będzie działało :) pytam bo np ten zastanawiam się nad Gigabyte :)

Link to post
Share on other sites

Ad1 Intel w tej cenie ma tylko używane 9600k / nowe 9400f, które są "tylko" 6R/6W.

 

Ad2 Jeżeli sprzedawca potwierdzi Ci zgodność płyty (Biosu) innego producenta z R3000 to możesz kupić (np widziałem naklejki na Asrocku "Ryzen 3000 ready")

Link to post
Share on other sites

W tej chwili zegarami Intel nadrabia straty IPC więc moim zdaniem można powiedzieć, że AMD prześcignęło Intela. Zobaczymy, co pokaże Comet Lake-S (10. generacja architektury Core®), bo powoli intel podchodzi pod mur (zegarów w nieskończoność podnosić się nie da).

Link to post
Share on other sites

no właśnie ze względu na podstawkę kiedyś tylko siedziałem na AMD bo intel raz że był za drogi, dwa oferował niewiele więcej, trzy zawsze za wymianą proca szła wymiana płyty :/ 

 

no i zawsze mi się podobały możliwości AMD w podkręcaniu :D gdzie intel kupa kasy za bieda pakiet :) 

Link to post
Share on other sites

Wyniki po OC są zazwyczaj gorsze (gry) niż przy AutoOC, 

Wyniki po OC czyli przy stałym taktowaniu dla wszystkich rdzeni są lepsze a R5 3600 czyli procesor polecany w tym temacie 4.2Ghz na wszystkich rdzeniach uzyska zawsze ;) 

Przerabiałem temat podkręcania tego procesora - jak pracujesz na domyślnych ustawieniach z działającym PBO to nawet jeśli taktowanie wskazuje na 4.2Ghz to i tak uzyskujesz niższe wyniki niż na sztywno ustawionym taktowaniu 4.2Ghz dla wszystkich rdzeni.

Wielokrotnie o tym już napisałem - monitoring taktowania z PBO potrafi wprowadzić w błąd bo wskazuje taktowanie 4.2Ghz a wyniki są znacznie niższe niż dla 4.2Ghz. 

Link to post
Share on other sites

W moim przypadku OC 2600X to sztuka dla sztuki. Sprawdzałem różne warianty z PBO i na AUTO, z offsetem na - i najlepsze wyniki procek uzyskuje na AUTO. Jeśli mu włączę PBO to zaczyna wrzucać napięcie bliskie 1.5 i Fortis nie daje rady utrzymać procka poniżej 70 stopni, przez co procek boostuje max do 4150MHz na pojedynczych rdzeniach (na auto dobija do 4250MHz). W OCCT przy maksymalnym obciążeniu przekracza 80 stopni. Za to na auto napięcia są niższe o ok. 0.1V. Przy maksymalnym obciążeniu w OCCT procesor trzyma 3925MHz z napięciem 1.32V i temperatury nie przekraczają 70 stopni. W grach taktowanie procka mieści się w przedziale 4000-4100MHz i temperatury nie przekraczają 60 stopni. Próbowałem na sztywno ustawić 4.3GHz na napięciu 1.48, procek wysypał się w Cinebenchu w połowie testu, a temperatury już dobiły do 90 stopni. Być może przeszedł by test na 4.25GHz przy takim napięciu albo troszkę niższym, ale to daje mi względem realnych taktowań w trybie auto przyrost 250MHz, kosztem dużo wyższych temperatur i sztywnych zegarów na procku w idle. Dla mnie kompletnie bezsensu.

Podsumowując, jak ktoś tak jak ja nie ma płyty pod OC, czasu na dobieranie taktowań i napięć godzinami, to po zakupie AMD najlepiej zostawić go na AUTO i wsadzić chłodzenie pokroju Fortisa, która zapewnia nie tyle dużo niższe temperatury, co znacznie wyższą kulturę pracy. Zapomniałem dodać, że te temperatury w OCCT są na chłodzeniu ustawionym w zakresie 30-65%. 

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

Wyniki po OC czyli przy stałym taktowaniu dla wszystkich rdzeni są lepsze a R5 3600 czyli procesor polecany w tym temacie 4.2Ghz na wszystkich rdzeniach uzyska zawsze ;)

Przerabiałem temat podkręcania tego procesora - jak pracujesz na domyślnych ustawieniach z działającym PBO to nawet jeśli taktowanie wskazuje na 4.2Ghz to i tak uzyskujesz niższe wyniki niż na sztywno ustawionym taktowaniu 4.2Ghz dla wszystkich rdzeni.

Wielokrotnie o tym już napisałem - monitoring taktowania z PBO potrafi wprowadzić w błąd bo wskazuje taktowanie 4.2Ghz a wyniki są znacznie niższe niż dla 4.2Ghz.

Ja wysłałem wczoraj R5 3600 do kuzyna, tydzień testowałem na swoim Asusie X570 (wciąż nieaktualna sygnatura). W csgo PBO potrafiło podbić jeden rdzeń do 4260 (mnożnik 42.75x) co skutkowało minimalnie lepszym fps niż ręczne OC do 4.2GHz ;)

Link to post
Share on other sites

Na pewno wszystko zależy od sztuki :) Warto spróbować włączyć na starcie PBO i zobaczyć co procek zrobi + spróbować ustawić jakiś mały offset w okolicach -50/60mV i obserwować, czy w temperatury spadną, a taktowania zostaną, czy spadnie jedno i drugie. Ja przedstawiłem moje wnioski, po kilkunastu testach w wariantach z PBO Enabled i Auto oraz z offsetem w przedziale od -30mV do -80mV.

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

Ja wysłałem wczoraj R5 3600 do kuzyna, tydzień testowałem na swoim Asusie X570 (wciąż nieaktualna sygnatura). W csgo PBO potrafiło podbić jeden rdzeń do 4260 (mnożnik 42.75x) co skutkowało minimalnie lepszym fps niż ręczne OC do 4.2GHz ;)

Po pierwsze R5 3600 maksymalnie boostuje do 4.2Ghz na 1 wątku i w tej kwestii monitoring przekłamuje a po drugie przelicz sobie stosunek gier bazujących na 1 wątku vs wielowątkowych i wyjdzie CI, że 98% gier siedzi na więcej niż 1 wątku ;) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...