Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, od jakiegoś czasu mój komputer bardzo długo się włącza, jakieś 5min i potem kolejne 5-10min trzeba czekać żeby dopiero można było z niego korzystać (jak klikam w przeglądarkę, eksplorator itd. to nic się nie dzieje). Po tym czasie działa już normalnie aczkolwiek nadal przy włączaniu jakiejś gry (CS,LoL) trzeba trochę czekać aż je załaduje najczęściej przy czarnym ekranie. Same podzespoły są ok, w wyżej wymienionych grach dają rade stałe 100fps+. Wydaje mi się, że to wina dysku, ponieważ sam komputer ma już z 8lat bez żadnych upgradów, a czytałem że żywotności dysku twardego to ok 3 lata i wtedy ich wydajność spada o nawet 300%. Zrobiłem test CrystalDyskInfo i CrystalDiskMark, ale te dane nic mi nie mówią.

Proszę o odpowiedź czy to wina dysku i czy zmiana na SSD rozwiąże problem.

Nie chce zmieniać całego kompa (chociaż chętnie bym to zrobił :D ) bo jest on w moim rodzinnym mieście gdzie przyjeżdżam raz na jakiś czas, ale korzystanie z takiego komputera jest denerwujące i jestem w stanie wydać te kilkaset zł za poprawę wydajności.

ss'y z tych programów:

https://ibb.co/hZWr5zY
https://ibb.co/b306Krb

Link to post
Share on other sites

Dysk ma 8 bad sectorów. Na systemowy już się nie nada więc trzeba go wymienić, najlepiej na ssd jak sam napisałeś. Możesz go sobie zostawić na jakieś mniej ważne rzeczy jak muzyka,filmy itp ale trzeba się liczyć z tym że coś przepadnie (nieodwracalnie). Ma też sporą temperaturę ale możliwe że przez uszkodzenie fizyczne. Ile masz wentylatorów w obudowie?

Link to post
Share on other sites
a czytałem że żywotności dysku twardego to ok 3 lata i wtedy ich wydajność spada o nawet 300%.

nie wiem gdzieś to wyczytał, to nie jest prawda. Wydajność jest taka jak była.

Ale prawdą jest, że po 3 latach zaczyna padać już kilka do kilkunastu procent dysków, a żywotność samej powierzchni to tak zwykle do 10 lat (zależy od warunków)

 

Co do SSD, to podaj model płyty, budżet i pojemność.

Link to post
Share on other sites

czyszczę tylko kilka razy do roku jak mnie najdzie ochota (właśnie to zrobiłem jak się tak zająłem tym tematem :D ) albo słyszę ze głośno chodzi

Model płyty ASUS P7H55-M. Aktualnie mam 500GB i jedna partycja 200GB stoi pusta, także 500GB SSD lub nawet mniejszy wystarczy, cena to jak najtańszy bo to komputer do użytku przez moich rodziców poklikać coś na necie, jakieś podstawowe programy itd. (ale przez ten dysk czynność na 10min automatycznie robi się na 30min bo tyle trzeba czekać), a ja sobie pykam w też jakieś mało ważące i stare gierki jak przyjadę i nie mam co robić :D

Edytowane przez hagje
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...