Skocz do zawartości

[Problem] Uszkodzony kontroler DDR3?


Recommended Posts

Witam,

 

Moja konfiguracja:

 

Asus Crosshair III Formula

AMD Phenom II X4 955

OCZ Black Edition 1600@1066 1.65V

Gigabyte GTX 470 SOC

 

Problem:

Procesor kręciłem do 3.6GHz, miał trochę luzu.

Używałem niegdyś pamięci Patriot PGS34G1600ELKA (9-9-9-24 1.8V) na ustawieniach takich, jak zaleca ASUS - 1066 7-7-7-20 1.8V

Wcześniej jednak, zanim sprawdziłem QVL ASUSa, używałem ich na 1600MHz i po ok. roku padły :( Wymieniłem na nowe, na gwarancji, ustawiłem jak trzeba i śmigały... kilka dni.

Teraz wymieniłem je na OCZ, bo lepsze, szybsze, niższe napięcia.

 

Problem jednak zaczął się powtarzać - pamięci działają OK do czasu aż nie uruchomię bardziej wymagającej aplikacji - Wiedźmin 2, DiRT3, prime95, film w HD, czasem nawet w idle - BSOD.

Obniżyłem taktowania na domyślne.

Próbowałem podbijać napięcie na NB, CPU/NB, HT, zmieniać położenie kości, podwyższanie timingów, napięcia na pamięciach - nic nie dawało.

 

Myślę, że może to być wina padniętego kontrolera pamięci DDR3 w procesorze, albo samego CPU, jednak nie jestem pewien.

 

Na razie nie mam jak sprawdzić zestawu, bo mam tylko jedną płytę i CPU pod AM3 - pamięci mam 2 pary, może w przyszłym tygodniu jakiś znajomy użyczy mi płyty i procka, ale na razie wstępnie chciałbym wiedzieć co jest nie tak.

 

Proszę o względnie pomocne odpowiedzi i z góry dziękuję.

Pozdrawiam

 

EDIT: BIOS oczywiście najnowszy, ale próbowałem też wcześniejszych wersji.

Edytowane przez janek2012
Link to post
Share on other sites

Hej

Na wstępie sprawdź pamięci Memtestem i stabilność komputera w OCCT w opcji PSU Test.

Warto sprawdzić pamięci na innej płycie głównej.

Sprawdź, czy Twoje pamięci są na liście kompatybilnych modułów,

 

Pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Nominalna szybkość kontrolera w AM3 to 1333MHz. Możliwe, że Twój procesor nie chce już działać ze zwiększoną szybkością pracy kontrolera i pojawiają się błędy. Obniż taktowanie do 1333MHz i jeśli nie będzie problemów, to sprawa prosta.

Link to post
Share on other sites

Przetestuj je memtestem z płyty botowalnej przez kilka pętli, próbowałeś pamięci wsadzić w inne banki?

 

"Nominalna szybkość kontrolera w AM3 to 1333MHz"

 

Tutaj ciezko powiedzieć sam maiłem na 1066 mhz i wszystko było Ok

Link to post
Share on other sites

Jak napisałem wyżej, używam taktowania 1066, i używałem wszystkich kombinacji w 4 bankach. Niestety nic nie pomaga. Mam przy sobie pamięci Patriota, które są na liście i nie działają jak powinny, choć są sprawne, bo niedawno wymieniłem na gwarancji.

Na razie nie mam płyty żeby sprawdzić pod tym kątem. Memtesta zaraz spradzę.

Link to post
Share on other sites

Witam zalezy o jakim napieciu mowisz ja swoje katowalem do 1.8V a standardowo maja tyle co twoje

oczywiscie ci nie polecam bo do takiego taktowania jak 1333 nie trzeba tyle napiecia 1.65 spokojnie wystarczy ale mozesz poprobowac obnizyc i posprawdzac czy dziala

procki amd nie potrzebuja takich taktowan jak procki intele wiec zwiekszanie napiecia tu nic nie da tylko pogorszy ....skroci zywotnosc kosci itd

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...