Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam kartę Vega z monitorem 2560x1550 po DP mam max, 144 Hz, po HDMI 120 Hz ( nie wiem jaka wersja HDMI jest wbudowana w moją kartę).

Więc analogicznie w rozdzielczości 1920x1080 nie powonieniem mieć problemów z monitorem 240 Hz podłączonym pod HDMI, warunkiem jest jak w/w odpowiedni kabel.

Adaptive Sync na kartach Geforce GTX 1XXX/ RTX 2XXX działa tylko po Display port 1.2 ( wymaga odpowiedniego przewodu).

Gdyby w/w karty obsługiwały Free Sync działało by też na nowszym porcie/ kablu HDMI, jak na nowszych kartach AMD.

Link to post
Share on other sites

Na DP podłącz. Sprawdz też w OSD monitora jaką wersja DP jest ustawiona, musi być minimum 1.2 zeby wycisnąć wiecej "Hz".

Moja karta nie obsługuje DP, kupuje niedługo nowy komputer, choć miałem nadzieję, że potestuje na tym 240.

 

w OSD mam takie parametry:

Język, wyłączenie OSD

Przezroczystość

Częst. odświeżania, z czego wyłączenie OSD miałem na niskich, teraz ustawiłem na 120(rozumiem, że tutaj sie herce ustawia?) jeśli będę mógł obsługiwać 240 to właśnie tutaj włączam to?

 

i częst. odświeżania miałem wyłączone, teraz włączyłem. Dobrze? 

 

 

 

Mam kartę Vega z monitorem 2560x1550 po DP mam max, 144 Hz, po HDMI 120 Hz ( nie wiem jaka wersja HDMI jest wbudowana w moją kartę).

Więc analogicznie w rozdzielczości 1920x1080 nie powonieniem mieć problemów z monitorem 240 Hz podłączonym pod HDMI, warunkiem jest jak w/w odpowiedni kabel.

Adaptive Sync na kartach Geforce GTX 1XXX/ RTX 2XXX działa tylko po Display port 1.2 ( wymaga odpowiedniego przewodu).

Gdyby w/w karty obsługiwały Free Sync działało by też na nowszym porcie/ kablu HDMI, jak na nowszych kartach AMD.

Czyli z tego co zrozumiałem, to po HDMI moim mogę tylko mieć 120, jak kupię grafikę nową to po DP mogę ustawić wtedy 240, tak? 
 
 
Ogólnie teraz testuje w grze te rozdzielczości i mnie jedno zastanawia, dlaczego przy 4:3 1024x768 gra jest szersza niż na 1280x1024? nie powinno być na odwrót? 

 

Edytowane przez benchmark123321
Link to post
Share on other sites

Nie wiem dokładnie która to wersja. HwMonitor pokazuje tylko HD 7800 series.

Ale ok, wszystko już wiem. Karta graficzna pewnie nie obsługuje 240 a do tego nie mam DP. 

 

Wracając do pytania wcześniejszego, dlaczego obraz 1024x768 jest szerszy w grze niż 1280x1024? nie powinno być odwrotnie? 

Edytowane przez benchmark123321
Link to post
Share on other sites

Nie wiem dokładnie która to wersja. HwMonitor pokazuje tylko HD 7800 series.

Ale ok, wszystko już wiem. Karta graficzna pewnie nie obsługuje 240 a do tego nie mam DP. 

 

Wracając do pytania wcześniejszego, dlaczego obraz 1024x768 jest szerszy w grze niż 1280x1024? nie powinno być odwrotnie? 

 

 sprawdź programem GPU Z i napisz jeszcze czyjej to firmy jest grafa(msi, sapphire...). Mnie się wydaje że twoja karta ma display port lub mini display port.

Link to post
Share on other sites

HD 78XX jest z pierwszej połowy 2012 r., czyli jest to wiekowa karta, miałem R9 280X ( podrasowana lekko wersja HD 7970 z końca 2011 r), przez HDMI mogłem na swoim monitorze w rozdzielczości 2560x1440 włączyć 60 Hz, czyli prawdopodobnie po HDMI w 1920x1080 będziesz mógł ustawić max ~120 Hz.

Co do Display Port wtedy nie mogłem włączyć bo chyba monitor chciał włączyć się w trybie FreeSync, a te karty tego nie obsługują więc był czarny ekran na moim monitorze, nawet po przełączeniu w tryb obsługi Display Port w wersji 1.1.

Wydaje mi się mało możliwe że DP w starej karcie graficznej R9 280X, które nigdy nie było używane było wadliwe.

Tak więc podsumowując by skorzystać z możliwości jakie daje ten monitor z odświerzaniem 240 Hz, potrzebna jest nowa karta z odpowiednimi wersjami wyjść DP/HDMI.

Napisze Autor tematu w odpowiedzi jaki komputer jest ( procesor i marka /model zasilacza).

I ile jest w stanie wydać na nową/używaną kartę graficzną, która dała by ogarnąć te 240  klatek/s w grach w rozdzielczości 1920x1080.

Link to post
Share on other sites

Chyba tak jest jak MESSER napisał. Ogólnie będę wymieniał komputer za kilka miesięcy więc na razie dajmy sobie spokój z tym. :) 

Chłopaki dwa pytania i nie męczę już więcej.

1. Wracając do pytania wcześniejszego, dlaczego obraz 1024x768 jest szerszy w grze niż 1280x1024? nie powinno być odwrotnie? 

2. Jak usunąć liczbę 120 z monitora? :D pokazuje ona chyba ilość HZ, ale mogę się mylić. Przewertowałem wszystkie ustawienia w monitorze i dalej nie znika.

https://iv.pl/images/18331317206601960527.jpg

Link to post
Share on other sites

Chyba tak jest jak MESSER napisał. Ogólnie będę wymieniał komputer za kilka miesięcy więc na razie dajmy sobie spokój z tym. :)

 

Chłopaki dwa pytania i nie męczę już więcej.

1. Wracając do pytania wcześniejszego, dlaczego obraz 1024x768 jest szerszy w grze niż 1280x1024? nie powinno być odwrotnie?

2. Jak usunąć liczbę 120 z monitora? :D pokazuje ona chyba ilość HZ, ale mogę się mylić. Przewertowałem wszystkie ustawienia w monitorze i dalej nie znika.

https://iv.pl/images/18331317206601960527.jpg

W OSD monitora powiniienees mieć opcję gaming i tam powinno być, ewentualnie dwa razy nacisnij guzik wyjscia z OSD monitora.

Link to post
Share on other sites

Aż mi wstyd teraz :roll:

A powiedz mi jeszcze tylko z tą rozdzielczością, bo może ja źle rozumuje ją.

 

Sugerując się grafiką:

 

Rozdzielczość 1280x1024 powinna być większa niż 1024x786.

 

A jest:

Mniejsza w szerokości (wysokość się nie zmienia).

Do tego jeśli ustawię sobie 800x600 żeby spróbować to również nie zmienia się rozdziałka w grze tylko jest mniej wyraźna (cały czas ten sam rozmiar gry jak 1280x1024)

 

 

EDIT: Dobra poradziłem sobie po kilku ładnych godzinach, jakby ktoś miał podobny problem:
żeby rozdzielczość normalnie mogła się zmienić w grze (w moim przypadku CS) to trzeba WYŁĄCZYĆ "tryb skalowania z pełnego ekranu i zachowaj współczynnik proporcji<- w moim przypadku ta opcja włączona była) plus trzeba włączyć skalowanie. Wszystkie opcje są schowane w ustawienia karty radeon - ekran. 

Pozostał tylko jeden problem, ten mniejszony obraz w grze jest do lewej strony zbliżony, nie wiem jak to wycentrować na środek monitora.

Dzięki chłopaki :) 

Edytowane przez benchmark123321
Link to post
Share on other sites

Primo, spróbuj dodać w sterowniku AMD rozdzielczość niestandardową 1440x1080. Jeżeli będziesz miał problem to pisz PW - pomogę chętnie ;)

 

Secundo, max odświeżanie po HDMI na twojej karcie to 120/144 Hz. Trzeba niestety wymienić Gpu pod ten monitor :/

 

Szkoda, że nie ogarnąłem tematu wcześniej, bo tuż przed Wielkanoca testowałem ASUS Rog XG258Q (https://www.inet.se/produkt/2212273/asus-25-rog-strix-xg258q-240hz) - czyli TN, 25", 244 Hz, FreeSync. Do porównania mam swojego AOC AG322QCX (VA, 32", 144 Hz, 1440p, FreeSync). W moim przypadku grana też jest praktycznie jedna gra - csgo :D

Link to post
Share on other sites

1440x1080 testowałem tylko na tym Asusie 25" (natywna 1920x1080), zarówno z paskami (tylko po bokach) jak i rozciągnięte. Też myślałem z początku, że nie da rady grać na rozciągniętym obrazie - ale co ciekawe grało się całkiem fajnie. No i modele postaci są zauważalnie "szersze" więc to prawda, że łatwiej trafić :D

 

Chodzi Ci z tymi wyblakłymi miejscami o nierównomierność podświetlania? Raczej nie, ale ja mam podkręconą prawie na max kalibrację gamma (pisał o tym kolega w poście wcześniej).

 

Różnica względem va dramatyczna - nawet względem "średniej jakości" matrycy VA (mam starszy model od AOC, już wypuścili nowszy). Nie mógłbym wrócić do TN - a praktycznie pół dnia siedziałem i kalibrowałem tego Asusa żeby jakoś ogarnąć kolory :/ wychodzi na to, że 144 VA > 240 TN - przynajmniej w moim przypadku, bo te 100 Hz więcej jest wyczuwalne, ale nie podnosi u mnie znacząco komfortu grania.

 

No i ja jestem przedstawiony na granie na 32" - na tym Asusie czułem się jakbym grał na smartfonie :D

 

Ja jednak jestem nietypowym graczem Kantera - wolę widzieć szerszy obraz (trudniejszy do ogarnięcia aimowo) niż 4:3 - stąd podejrzewam, że grałoby mi się rewelacyjnie na 35" 21:9 (2560x1080 lub 3440x1440).

Link to post
Share on other sites

Kwestia chyba przyzwyczajenia, ja cale życie mały monitorek do cs i jakoś szło.. :) 

Po prostu jak idę sobie postacią po mapie i wchodzę w ciemniejsze miejsce to jakbym przez mgłę patrzył - lepiej od razu opuścić takie miejsca i przejść dalej. Spróbuję tę gamę podkręcić i sprawdzę wynik.

Jak piszesz, mogłem brać z lepszymi kolorami jakiegoś ips/va z 144hz. Jak nie naprawię tego problemu to chyba wtopiłem z tym monitorem. Cóż, na błędach się człowiek uczy:/
Do tego mam teraz następny problem, jak przeciągam jakieś okno to widzę za nim cień. Nie wiem czy to jest kwestia parametrów czy też nie, ale irytuje to trochę, najbardziej widać gdy przesuwam jakieś przezroczyste okno i napisy które są na nim rozmywają się. 

WIem, że xypex gra na 1680x 16:10, ale żeby większe rozdzielczości mieć to Ty chyba wyjątkiem jesteś :D

 

MESSER nie doczytałem Twojego postu, chcesz mi powiedzieć, że mam monitor 5:4? on jest 16:9, ale w grze mam tylko 1280x1024 do wyboru zamiast x768 ;p 

 

 

Edit: Teraz mam czary ekran w CS GO, jeśli mam ustawione w AMD skalowanie i proporcje na środek...
Musze grac na pylnym ekranie, inaczej czarny obraz, ech;/ 
Podczas gry kanty ścian jak biegne rozmywają się, podobnie jak w przypadku liter podczas przemieszczenia okien po pulpicie.
 

Edytowane przez benchmark123321
Link to post
Share on other sites

Podana rozdzielczość ma podane proporcje, jest coś podobnego jeśli próbuje oglądać stary film np z 1995 r ( wiele wtedy nie było panoramicznych ekranów, wtedy królowały TV z ekranami CRT "bańka" o proporcjach 4:3 czy 5:4, panoramy były u schyłku tej technologii.

Owszem możesz,"kazać" by obraz był dostosowany do ekranu 16: 9, bez czarnych pasów po bokach, ale wtedy będzie on rozciągnięty, czyli postacie w filmie będą szerze niż w rzeczywistości ( to co pisał kolega wyżej na początku 3 strony Twojego tematu).

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz ten monitor sprzedać, na 240 Hz jest sporo chętnych - szczególnie szybka TN w formacie <25" @1080p, bo wtedy ludzie właśnie sobie ustawiają taką rozciągnięte 4:3 lub 16:10. 

 

A powiedz mi, nie masz przypadkiem w ustawieniach gry granie na pełnym ekranie w oknie ("fullscreen windowed")?

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Ogólnie te rozmycia naprawiłem, instalując na nowo sterowniki.
Ale problem nie znika jeśli chodzi o czarny ekran. Ciemne tło pojawia się po załadowaniu gry, dźwięki menu słyszę. Wydaję mi się, że to przez ustawione 4:3 1280x1024, jeśli miałbym ustawione 1920x i 16:9 jak na pulpicie to prawdopodobnie by działał obraz. Nie wiem jak to obejść. W grze ustawiony pełny ekran, bez okna.

Ogólnie wczoraj miałem taką sytuację ale jak zainstalowałem na nowo sterowniki to widziałem obraz w CS. Ale po ponownym uruchomieniu komputera czyli dzisiaj problem wraca.

Tutaj podobny temat był, ale niestety nie ma rozwiązania.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3207668.html

 

Problem znika, jeśli ustawię w AMD PEŁNY EKRAN, ale ja chcę ŚRODEK - ponieważ tylko wtedy mogę ustawić rozdzielczość zadowalającą w grze..;/

 

Edit: -Jednak nie naprawiłem, rozmycia dalej są widoczne.. co za chora sytuacjia 

https://gfycat.com/LeadingFlippantKookaburra

-widoczne są białe kwadraty na mapie(w tych miejscach akurat są latarnie, za ścianą)

https://iv.pl/images/40774485351487204658.png

 

Edytowane przez benchmark123321
Link to post
Share on other sites

Ten monitor ma trzy porty:

 

hdmi 1.4 ten zapewne ogranicza do 120hz

 

hdmi 2.0 na tym powinno pójść 240 hz

 

displayport 1.2 i na tym powinno pójść 240 hz kabel DP powinien być w akcesoriach

 

odpal w FHD, a będziesz miał normalne kolory, tak się większości monitorów dzieje gdy pracują z inną

rozdzielczością niż natywna i dlatego masz mdłe kolory, do których się będziesz musiał przyzwyczaić grając

w CS go na niestandardowej rozdzielczości 4:3 1280x1024

 

białe kwadraciki też ostatnio mam, wiec to raczej wina aktualizacji cs go lub cheatów

 

PS.

w sumie jest rozwiązanie na mdłe kolory w sterach trzeba włączyć skalowanie GPU

 

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh-019

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...