Skocz do zawartości

Podkręcanie karty Radeon HD 5870 (1GB, 256bit)


Recommended Posts

Witam.

 

Parę dni temu, z małą pomocą podkręciłem kartę Radeon HD 5870. Użyłem do tego programu MSI Afterburner.

 

Posiadam wersję sterowników najświeższą, czyli: 11.5

 

Standardowe taktowania tejże karty, wynosiły następująco na zamieszczony poniżej obrazku:

http://img268.imageshack.us/img268/7543/beztytuulcm.png

 

W chwili obecnej, kartę mam podkręconą na następujące wartości:

http://img196.imageshack.us/img196/2825/beztytuuye.png

 

Tutaj screen z programu AMD Catalyst Control Center:

http://img849.imageshack.us/img849/5847/beztytuudgn.png

 

Teraz mam do Was kilka ważnych pytań, byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi.

 

1. Czemu na zamieszczonych obrazkach, maksymalne wartości to 900mhz oraz 1300mhz? Na tym filmiku, który znalazłem tutaj:

Ci panowie na tym filmiku, mogą sobie robić wartości dla (Core Clock) powyżej 900mhz oraz dla (Memory Clock) powyżej 1300mhz, gdzie ja mogę ustawić sobie tylko i wyłącznie takie maksymalne wartości? Da się to jakoś zmienić, by można było w przyszłości na jeszcze więcej podkręcić moją kartę graficzną?

 

2. Pierwszy raz w życiu podkręcałem cokolwiek w komputerze. Pomagał mi przy tym user z tego forum (dzięki JohnSheppard ;]). Otóż, gdy podkręciłem moją kartę graficzną do aktualnych liczb, czyli (900mhz oraz 1300mhz), w grze Wiedźmin 2, zaczęły pojawiać mi się "artefakty" . Takie małe kwadraciki, oraz grę mi ścinało na kilka sekund i karta zaczynała głośnie buczeć, bo próbowała się rozkręcić. Otóż, John, zalecił mi podbicie napięcia. W standardzie było "1162", polecił mi podbić do "1243", a że u mnie nie dało się, i tylko były liczby takie jak "1241 oraz 1244", to kazał mi zaakceptować na każdej z nich. Jeżeli to zrobiłem, to napięcie automatycznie ustawiało się na "1250". To napisał, bym tak zostawić. Na chwilę obecną, wszystko jest OK. W grze, nie ma już słynnych artefaktów w postaci kwadracików itd.

 

I teraz nachodzą mnie nurtujące myśli. Czy przy takim podkręceniu, nic mi się nie stanie z kartą? Czy jest możliwość, by mi się ona spaliła, ponieważ jest za duże napięcie ustawione? Jeżeli tak, to warto byłoby ją cofnąć do standardowych ustawień?

 

Z góry dzięki, za wszelakiego typu wiadomości i pomoc ;).

 

Pozdro

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Najlepiej nie przekraczaj 90*C na rdzeniu karty. Podkręcaj ją o 10-15 Mhz:). Małe jest ryzyko że Ci się karta zepsuje/spali czy coś, wiadomo każde podkręcanie zmniejsza żywotność karty. Jak masz ją na gwarancji to kręć śmiało :). Po podkręceniu jakie masz maksymalne temperatury po podkręceniu? Podaj całą konfigurację komputera wraz z marką i mocą zasilacza.

pzdr.

Edytowane przez Dawid_M
Link to post
Share on other sites

Witam. Tak, mam kartę na gwarancji, ponieważ w marcu tego roku kupiłem dopiero nowego PCta ;P. Przy napięciu 1250, maksymalną temperaturę miałem 87%. Dzisiaj trochę zniżyłem napięcie do 1200. Hmmm, ciężko mi powiedzieć, jakie mam temperatury po podkręceniu, Tak jak napisałem, na razie maksymalną wartość to mogę zrobić do 900mhz oraz 1300mhz. A inni na filmikach, mogli jechać więcej, czemu ja nie mogę?

 

PS. Nie wiem jaki mam zasilacz. Komputer to gotowiec o nazwie "Alienware Aurora R2". Otwierałem obudowę, i zasilacz jak na samym dole. Tylko tak jest ustawiony, że nie widać jaki to jest typ/marka/moc. Ale jeżeli komputer jest "firmowy", to pewnie byle jakiego szajsu w nim nie ma :P (tak mi się wydaje).

 

Jak to zrobić, by móc ją dalej podkręcić, niż 900 oraz 1300? Na standardzie jest 850 oraz 1200.

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

HD 5870 wyrabia i to bardzo ładnie nawet :D. Ja jestem z niej jak najbardziej zadowolony. W takim BF:BC2 wszystkie ustawienia na WYSOKO, AAx4, AFx16 i HSBO włączone w 1920x1080 nie spada mi poniżej 60fpsów ;). Jak włączę AAx8 to tak z 55 było najmniej chyba :D. W takim Wiedźminie 2, też mam bardzo dużo FPSów. Oczywiście po podkręceniu karty z 850 na 900 i z 1200 na 1300 w każdej grze podskoczyły fpsy do góry.

Link to post
Share on other sites

A powiedz mi, jezeli mam procesor i7 860 (2,8ghz) i teraz go podkrecam tak do hmmm, powiedzmy, ze na 3,3ghz gdzie dziala optymalnie, to przez jego podkrecenie bede mial wiecej fpsow? czy nie da rady? bo wydaje mi sie, ze nawet teraz na standardowych ustawieniach on nawet maxa nie daje z siebie. (tak mi sie tylko wydaje i moge byc w bledzie) ;). Pozdro

Link to post
Share on other sites

Wiesz co Ci napiszę ;P... I tu się zdziwisz. Ja w ogóle nie podkręce procesora, ponieważ nie mam zielonego pojęcia, za co ja mam się zabrać :/. Gdyby mógł mi ktoś napisać co ja mam od podstaw zrobić i jak to zrobić, to pewnie bym podkręcił procesor. Ale kurna, sam boję się to ruszać, by przypadkiem coś nie spierdzielić/spalić :/...

Link to post
Share on other sites

to, ze nie masz pojecia mnie akurat nie dziwi ;) jesli chcesz zobaczyc wzrost wydajnosci w grach to radze pomyslec o OC procka. jak? poszukaj, poczytaj. na forach ludzie pisza jak co gdzie ustawic, nie jest to mega trudne.

np. moj wynik 3DMark06 bez oc cpu ~19500 ( na jednej karcie HD5850 @865/1175 )

po oc @4.0 ~24000 ( na jednej karcie HD5850 @865/1175 )

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

.daft niestety smark 06 na dzień dzisiejszy jest bardzo nie miarodajny co do gier dx10 i 11, w nim procesor to podstawa, załącz screeny z smarka 11 z prockiem podkręconym i nie i wtedy tłumacz koledze jak bardzo się opłaca podkręcać procesor do gier. Szczerze?? Mam zestaw i5 750@4GHz + HD5870@1000/1250 i co mi z tego skoro i tak gram we wszystkie dzisiejsze gry w full HD bez OC?? Jak dla mnie na dzień dzisiejszy OC tej karty jest jeszcze zbędne, no chyba że przeszkadza komuś że ma 40fps+.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...