Skocz do zawartości

dysk 2.5 ~10lat odzyskiwanie danych


Recommended Posts

Wita,

 

mam zagadkę na stole. Dysk który pracował 10 lat w laptopie dzisiaj powiedział dość. Sprawa wygląda tak że bios go widzi, windows 10 juz nie. Gdy podłącze go pod blaszaka ( nie jako boot), bardzooo długo jest czarny ekran zanim pojawi się logo od płyty następnie pojawia się znaczek windows i mieli mieli mieli w nieskończoność. Próbowałem atakować recuva, stron recovery, dmd, test disk. Niestety żaden program go nie widzi. Gdy wepnę dysk juz w trakcie pracy win( włączony hot plug) dysk pohałasuje ( a tyrkota znacznie czasami też robi "pik" ;o) i dalej go nie widać.

 

Jakieś pomysł? Bardzo fajnie jakby udało mi się coś z niego odzyskać 

Link to post
Share on other sites

Jak bardzo ci na danych zależy, tzn czy firmy odzyskujące dane wchodzą w grę ( nie osiedlowe serwisy )?  Nie oceniałbym co uszkodzone, na razie stawiam na powierzchnię + coś więc ceny ci nawet nie podam ile za to wezmą. 

Bo jak to nie wchodzi w grę, to odpal mi MHDD czy hirens i tam victorię i daj zdjęcie całej tabelki SMART i tyle, nie ruszaj już HDD-ka po zrobieniu zdjęcia SMART. Bo potencjalnie będzie tylko gorzej. 

 

Link to post
Share on other sites

Dane na nim zawarte nie sa warte 1k, chce sie pobawic hobbistycznie celem nauki a jesli uda sie to super :). Probowalem go atakowac ultimate boot cd'kem. Gsmart control widzi dysk ale "cannot retrieve SMART DATA"

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Brak dostępu do danych na dysku, jaka jest przyczyna tego stanu to trudno powiedzieć trzeba dysk rozkręcić i postępować bardzo ostrożnie by nie dotknąć i nie uszkodzić talerzy. Wszystko zależy od tego co zastaniesz w środku. Jeśli głowica jest przyblokowana na talerzach to można ostrożnie zsunąć zaciętą głowice do pozycji parkowania. Trzeba to robić bardzo ostrożnie bo można zarysować powierzchnie danych. Gdzieś widziałem wideo jak to zrobić. Jak znajdę wrzucę tutaj. Po tej operacji może głowica ruszy poprawnie i uda się zgrać dane. Gdyby głowica była np. w pozycji wyjściowej nie nad talerzami to usterka ma inną przyczynę mechaniczną lub elektryczną ale to się okaże. Możesz mieć zatarty silniczek od talerzy(nie obracające się talerze) lub całkiem uszkodzone głowice i naprawa to już spory koszt. Wiele nie ryzujesz rozmontuj dysk zrób zdjęcia lub kręć wideo reszta się okaże.  

Link to post
Share on other sites

Głowica raczej zawieszona nie jest, talerze też chyba kręcą bo czuć wibrację.

 

Dysk aktualnie pracuje tak

 

 

 

Muszę ogarnąć bita, bo tak malutkiego nie mam jaki jets na obudowie dysku 

 

myślę że to chrupanie nie zapowiada niczego dobrego :) podobno ( bo to nie moj dysk tylko brata) on zawsze "tak głośno pracowało o może odrobinę ciszej" tak że tego ;p

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

jasne, ale musiałem go podłączyć żeby zobaczyć co sie dzieje. Z wyglądu nie zdiagnozuje czy to dysk, płyta czy zasilanie poszło w laptopie :) zresztą- obstawiam że zanim trafił do mnie to już był katowany z pół dnia ;p

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites
Brak dostępu do danych na dysku, jaka jest przyczyna tego stanu to trudno powiedzieć trzeba dysk rozkręcić i postępować bardzo ostrożnie by nie dotknąć i nie uszkodzić talerzy.

 rozkręcanie HDD to ostatnie co chcesz zrobić... To w domowych warunkach kończy się źle prawie zawsze, ostatnio kumpel rozkręcił jednego ("tylko" rozkręcił), już nie ruszył.  Zwłaszcza że tu dane czyta. 

 

Odpal MHDD i spróbuj się do SMART dostać (upewnij się że smart jest w biosie włączony (da się wyłączyć) no i że kontroler pracuje w IDE, bo to jest konieczne dla MHDD, jeśli kontroler nie ma trybu IDE, to zostaje hirens i victoria) 

 

Jak masz szczęście, to może się tylko powierzchnia posypała... 

Link to post
Share on other sites

no dobrze ściągam hirensa. Jeśli posypała się powierzchnia to w takim razie jakie czynności będą niezbędne ? Dysk wydał też dźwięk hm piknięcia ( myślę że był to dzwięk szybko np parkującej się głowicy) 

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

odpalić hirens, tam odpalić mini XP, już w XP odpalić victorię, zaczytać SMART i zrobić zdjęcie całej tabelce SMART, ( mam nadzieję że zaczyta), wyłączyć PC, odłączyć HDD, poczekać na analizę i nie podłączać tego HDD. A zdjęcie wrzucić na jakich hosting i wrzucić tu do tematu przez "Grafika"

jeśli to tylko powierzchnia, to zapuścimy remap victorią, skoro mówisz że DMDE nie widzi (bo gdyby widziało, to bym wolał obraz najpierw zrobić, no ale skoro nie widzi to trudno )  

Link to post
Share on other sites

jasne. Jutro się tym zajmę :) i dam znać

 

Dodam że dysk to seagate momentus 5400.6, nawet znalazłem go na jakiejś "czarnej liście" ;p

 

Hirens niestety nie ładuje mi się, wisi na tym ekranie ( czekałem 15 min)

d32a52903108e3c0e099b1709c98308c.jpg

Witam ponownie . MHDD dogadał się z żywym trupem. Victoria nie chciała zobaczyć dysku ( zmienilem tryb na IDE) mogę spróbowac jeszcze raz ale nie chce sam decydować żeby nie uszkodzić hdd

 

seagate momentus 5400.6 (podobno seagate podaje kosmiczne odczyty niektórych parametrów z uwagi na ich nie obsługiwanie)

 

adb67a9d342846d81753d50f61581f15.jpg

 

4ee1e93bdbd00cfe3f467b440cbf95bc.png

puszczać skan z wyłączonym remapem ?;>

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

a wiec pale go i daje mu remapa i niech bangla może się uda coś odratować.:D

 

Edit

 

Juz 9 ABRT 1 UNC pare warningow

a wiec pale go i daje mu remapa i niech bangla może się uda coś odratować.:D

 

Edit

 

Juz 9 ABRT 1 UNC pare warningow

 

Nie moge edytowac postu wyzej.

 

Po calej nocy

321c0dcc73608.jpg

 

Jest sens dalej go meczyc?

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Tak leci na lapku, zobacze po pracy co tam slychac :). System chcial startowac? Os nie startowal z dysku no ale dam mu szanse niech sobie pracuje az jestem ciekawy czy uda sie cos odzyskac. Rozumiem ze jesli dysk ruszy to celem odzyskania trzeba odpalic kopiowanie posektorowe? Czy normalnie pod windowsem kopiuj wklej ?

 

Aktualizacja

 

18 h pracy

877f936987ea0.jpg

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Ty dalej katujesz ten dysk i nie widzisz że jest głowica albo jej napęd uszkodzony?

 

Zgadza się nadal go katuje najwyżej stanie na amen :)

 

po czym poznajesz że to głowica albo jej napęd ? po smarcie?

 

czy mogę próbować przewijać strzałką  obszary z błędem ARBT żeby dojść do miejsca o nieco lepszej kondycji bo chyba MHDD i tak nie podejmuje na nich żadnej akcji po za oznaczeniem  ? bo to będzie trwało tydzien ;p

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

aha no to czekam troche sobie powciskałem strzałkę.. ;p chwilkę temu wyskoczyło info że do końca ponad 1020 godzin ;p niech jedzie do jutra zobaczymy co z tego będzie może w końcu ruszy to jakoś szybciej

Aktualizacja

 

1c1814692f8c8.jpg

 

Jakies pomysly Panowie na uratowanie danych ? Czy to czas aby odlaczyc pacjenta od respiratora?

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...