Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Układam sobie backup plan na wypadek gdyby Zen 4 3d okazały się niewypałem i będę zmuszony kupić ustrojstwo z chordą rdzenie E.

 

Chce w takim wypadku przesiadki na DDR5 mimo wszystko i  raczej płyty Z790 (z mozliwościa upgrade'u na Raptor lake rehresh, chociaż co w nich lepszego będzie to nie wiem. Na pewno kolejna porcja rdzeni E :( ). I raczej pójdę w i siódemkę - 8 rdzeni musi w procesorze zostać. Przeboleje te 800zł dopłaty względem 13600K. 

 

Na pewno wlecą te same pamięci co planowałem na platformę AMD - ogranicza mnie wysokość (kolizja z AiO):

https://www.x-kom.pl/p/1072089-pamiec-ram-ddr5-kingston-fury-32gb-2x16gb-6000mhz-cl36-beast-black-expo-amd.html

 

i 13700K:

https://www.x-kom.pl/p/1073570-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-13700k.html

 

Pomóżcie dobrać jakąś płytę główną.

 

Nie mam wielkich wymagań co do "ficzerów". Wifi i BT być nie musi. Oczekuję dobrej sekcji która te gorące i prądożerne raptory ogarnie i przyzwoitej karty dźwiękowej (obecnie mam alc 1220 i jest na moje nikłe wymagania wystarczająca). Oczekuje przynajmniej jednego M2 PCIex 4.0 i jednego 3.0 (planuje dokupienie kolejnego SSD na M2 bo na obecnym 256GB mieści sie właściwie tylko system). no ioczywiście żeby nie przycinało linii PCIEx dla karty graficznej przy tak obsadzonych dyskach twardych - nie wiem jak to teraz w Intelu wygląda. Fajnie jakby się zmieścić w 1700zł za mobasa. Jak będzie drożej też przeboleje.

 

Z Chin leci mi podkładka metalowa na socket 1700 za 35 zł (ta przeciw ugięciowa). Czy o czymś jeszcze musiałbym pomyśleć?

 

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, joker5513 napisał:

Układam sobie backup plan na wypadek gdyby Zen 4 3d okazały się niewypałem i będę zmuszony kupić ustrojstwo z chordą rdzenie E.

 

Chce w takim wypadku przesiadki na DDR5 mimo wszystko i  raczej płyty Z790 (z mozliwościa upgrade'u na Raptor lake rehresh, chociaż co w nich lepszego będzie to nie wiem. Na pewno kolejna porcja rdzeni E :( ). I raczej pójdę w i siódemkę - 8 rdzeni musi w procesorze zostać. Przeboleje te 800zł dopłaty względem 13600K. 

 

Na pewno wlecą te same pamięci co planowałem na platformę AMD - ogranicza mnie wysokość (kolizja z AiO):

https://www.x-kom.pl/p/1072089-pamiec-ram-ddr5-kingston-fury-32gb-2x16gb-6000mhz-cl36-beast-black-expo-amd.html

 

i 13700K:

https://www.x-kom.pl/p/1073570-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-13700k.html

 

Pomóżcie dobrać jakąś płytę główną.

 

Nie mam wielkich wymagań co do "ficzerów". Wifi i BT być nie musi. Oczekuję dobrej sekcji która te gorące i prądożerne raptory ogarnie i przyzwoitej karty dźwiękowej (obecnie mam alc 1220 i jest na moje nikłe wymagania wystarczająca). Oczekuje przynajmniej jednego M2 PCIex 4.0 i jednego 3.0 (planuje dokupienie kolejnego SSD na M2 bo na obecnym 256GB mieści sie właściwie tylko system). no ioczywiście żeby nie przycinało linii PCIEx dla karty graficznej przy tak obsadzonych dyskach twardych - nie wiem jak to teraz w Intelu wygląda. Fajnie jakby się zmieścić w 1700zł za mobasa. Jak będzie drożej też przeboleje.

 

Z Chin leci mi podkładka metalowa na socket 1700 za 35 zł (ta przeciw ugięciowa). Czy o czymś jeszcze musiałbym pomyśleć?

 

 

A nie zastanawiasz się na R9 7900 (bez X)? Tańsze, 40C z minimalnym spadkiem wydajności vs 7900X i jak odpalisz PBO to wydajność 7900X?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem. Na ten socket będą chyba jeszcze tylko Raptor lake refresh. Czy będą dostępne na Z690 czy tylko na Z790 nie wiem. Nikt tego nie wie. 13700k z 8 Prawdziwymi rdzeniami wydaje się lepszym ubezpieczeniem na przyszłość niż 6 rdzeniowy I5 13600K. 13900k nie kupie za ponad 3k zł. Zresztą wiele się on od i7 nie różni - ma więcej dEbilnych rdzeni które i tak są mi zbędne. 

 

Nie chce tu dywagować nad polityką Intela - wkurzył mnie i mam nadzieje kupić cos stricte dla graczy od konkurencji. Chciałem tu tylko pomocy względem mobasa. Za tego GB chyba podziękuje jeżeli będzie alternatywa - jak mam u kolegi co ma AM4 na płycie GB cos ustawiać w biosie musze pic melisę. 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, joker5513 napisał:

i będę zmuszony kupić ustrojstwo z chordą rdzenie E.

Co to, uRwał, @joker5513jest "chorda"?!

 

Płyta "w pyte" - Aorus Z690 Pro: sekcja 16+1+2 z 90A power stages; alternatywnie bardzo pozytywny zaskok mam ze Swoim Strixem-G. Czy Raptor refresh NIE wejdzie na Z690 to sie okaze. Imho wejdzie, tym samym zrywajac z tradycja dwoch generacji na jedna podstawke. 

5 godzin temu, joker5513 napisał:

13700k z 8 Prawdziwymi rdzeniami wydaje się lepszym ubezpieczeniem na przyszłość niż 6 rdzeniowy I5 13600K

BS imho. Kupno teraz 13600k + wymiana po premierze na 14600k / 14700k wyjdzie Cie "bardziej przyszłościowo" i sumarycznie niewiele drożej niż kupno 13700k teraz.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Co to, uRwał, @joker5513jest "chorda"?!

Z ortografią mi nie po drodze najwyraźniej ostatnio. :(

 

w z690 na pewno się nie będę ładował. Btw na AMD wszyscy psy wieszają że mobasy drogie a na intela nikt nie powie złego słowa. Przecież wycena płyt z790 to jakaś abominacja... 

Link to post
Share on other sites

Wszędzie gdzie mogę to piszę, że Z790 tj niesmaczny żart i JEDYNE, co mogłoby przemawiać za płytami serii 700 to późniejszy brak wsparcia dla Raptor Refresh za Z690.  Ja nadaj jednak (naiwnie) wierzę, że uruchomię 14600k na swoim Asusie - i to jeszcze w tym roku!

Jeśli jednak miałoby się tak nie stać to Strix leci do jude w zestawie wraz z 12700k, a tego 14600k wezme w parze z jakąś B760. 

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, joker5513 napisał:

Układam sobie backup plan na wypadek gdyby Zen 4 3d okazały się niewypałem i będę zmuszony kupić ustrojstwo z chordą rdzenie E.

 

7800x 3d może być konkurencyjnym prockiem, Z790 to już martwa platforma de facto. Sam myślałem o Intelu 13 gen ale poszedłem w stronę AM5 7600X + płyta B650E Strix-E. Długie wsparcie AMD przekonało mnie. Jeśli 7800X 3D będzie  20% wydajniejszy od 7600X zrobię upgrade i jest spokój na lata. Wbrew pozorom system bootuje momentalnie na AM5 po instalacji Windows 11, chociaż dysk SSD to Samsung 990 PRO.

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Rebelmind napisał:

Wszędzie gdzie mogę to piszę, że Z790 tj niesmaczny żart i JEDYNE, co mogłoby przemawiać za płytami serii 700 to późniejszy brak wsparcia dla Raptor Refresh za Z690.  Ja nadaj jednak (naiwnie) wierzę, że uruchomię 14600k na swoim Asusie - i to jeszcze w tym roku!

Jeśli jednak miałoby się tak nie stać to Strix leci do jude w zestawie wraz z 12700k, a tego 14600k wezme w parze z jakąś B760. 

 

Ja w sumie spasowałem 13700k ( jak narazie ), czekam na next jak nie wejdzie do płyty to trudno po dwóch latach to nawet chętnie zmienię na coś innego. Moze już będą lepsze ddr5 cos w okolicy 9000 ;)

Edytowane przez r1023
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, droid napisał:

7800x 3d może być konkurencyjnym prockiem, Z790 to już martwa platforma de facto. Sam myślałem o Intelu 13 gen ale poszedłem w stronę AM5 7600X + płyta B650E Strix-E. Długie wsparcie AMD przekonało mnie. Jeśli 7800X 3D będzie  20% wydajniejszy od 7600X zrobię upgrade i jest spokój na lata. Wbrew pozorom system bootuje momentalnie na AM5 po instalacji Windows 11, chociaż dysk SSD to Samsung 990 PRO.


Wszystko zależy. 7800x3d pewnie będzie na jednym CCD z 8rdzeniami, więc gorsze chłodzenie, bo całe ciepło w małej powierzchni. Ale za to ma mieć tylko 5ghz boost zegar.
7900x3d będzie miał 2CCD po 6 rdzeni, więc lepiej się to będzie chłodzić. Będzie miał za to 5.6ghz boost clock. Patrząc na to, jak wygląda temperatura 7700(non-x) vs 7900(non-x) to różnice w chłodzeniu mogą być OGROMNE. Zobaczymy jak cena.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, mirai99 napisał:

7800x3d pewnie będzie na jednym CCD z 8rdzeniami,

Tak będzie, oni sami określali 7900X3D i 7950X3D jako "dual CCD". 

 

W jakiś sposób będą musieli sprawić, że 7800X3D nie będzie chodził w grach tak szybko jak droższe modele, aby ich nie skanibalizował. 

Link to post
Share on other sites

a pro po kochanego intela, on już zablokował możliwość podkręcanie procków 13 gen bez K na każdym chipsecie, pytanie po co taki producent który zmusza kupowanie  procków z K? wypuścili 13900KS który pobiera nawet 400W. Mam nadzieję AMD opuście Intel na ziemię. Proszę nie pojąć mnie źle, ale jak na razie intel może flexować tylko wsparciem ramów DDR5 +7000MHz to tylko jeśli odrobina szczęścia pomoże i płyta za +500 euro. Wyjdą Ryzen 7000 3D to nawet ram więcej niż 6000mhz nie jest potrzebne. 

Edytowane przez droid
Link to post
Share on other sites
40 minut temu, pszemek233 napisał:

A te śmieszne małe rdzenie to coś dają w grach, jakaś gra z tego korzysta?

Nie. I to mnie najbardziej wkurza. Zamiast płacić te 3k zł za 13900k z 8p i 16 e wolałbym 10p. 

 

21 minut temu, r1023 napisał:

;)  ale w pracy sie przydają, a procesor nie ważne czy gra lubi kesz czy nie działa równie dobrze.

Tak samo dobrze albo tak samo wujowo - okaże się po testach zen 4 3d ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...