Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Obecnie Raptory masakrycznie zdrożały.

 

Jeszcze niedawno 13700k był cenowo mniej więcej na poziomie 7800x3d - 1900 zł. dziś już okolice 2200. 13900K był po 2,5k teraz ponad 3. Tylko 13600k trzyma się w okolicach 1500zł niezmiennie. Przygotowują grunt na "rewolucyjny" 14 gen, czy to wyłącznie zasługa pisowskiego aparatczyka z NBP i słabej złotówki?

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.09.2023 o 19:21, Rebelmind napisał:

Intel Meteor Lake-S dla desktopu w Q2* 2024 :o z LGA1851, potwierdzone

A czy ty, chłopczyku, z ugruntowanym tech-światopoglądem... Byłeś grzeczny w tym roku? Nie? To uJa dostaniesz :/

 

https://videocardz.com/newz/intel-clarifies-upcoming-desktop-meteor-lake-are-actually-for-all-in-one-pcs

 

Meteor Desktop na rynek OEM only. 

Link to post
Share on other sites

Procesory zapowiadają się nieciekawie, i żeby wzbudzić jakiekolwiek zainteresowanie odsmażonymi kotletami aka 14'stkami Intel podpłaca portale żeby puszczały jakieś kretyńskie plotki. Zobaczymy po testach czy to coś warte, ale nie czekałbym z zapartym tchem na 8 rdzeni P w i5. 

 

Choć taka perspektywa była by świetna - niechby cena wzrosła o 10% to za 1700zł byłby procesor optymalny dla gracza który ma już płytę główna pod Intela. Bo budując od zera na dzień dzisiejszy to niestety (dla Intela) tylko 7800X3D. 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

No właściwie teraz już tylko czekam na info nt 14 gen z okolic premiery i kończę składać pc dla młodego. 

 

Jeśli 8P+6e w 14600k to ten wjeżdża do mnie, młody tuli 12700kf. Jeśli jednak po staremu to czekam na test 7800X3D w CS2 i albo biere tego albo zostaje z Alderem a młody dostanie używanego 12400f.

Link to post
Share on other sites

Na razie czytałem testy GPU, ale obszerniejszego testu CPU do tej pory brak. Poza tym w teście GPU ustawienia high dojeżdżają nawet 4090, bo w 4K MSAA x8 nie pozwala utrzymać 240fps :/

 

Gdybym miał zgadywać to bym strzelał, że testy pojawia się po premierze 14. gen. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.10.2023 o 13:00, Rebelmind napisał:

Jeśli 8P+6e w 14600k to ten wjeżdża do mnie,

https://www.techspot.com/news/100370-retailers-leak-raptor-lake-refresh-marketing-materials-confirming.html

 

Wyciekły materiały więc jest tak jak myślałem, nie wsadzą do i5 8 mocnych bo i7 nie kupią

i9 - 6.0hz 8p+16e

i7 - 5.7ghz 8p+12e

i5 - 5.3ghz 6p+8e

 

Wg mnie nie warto kupować do gier jak ktoś ma 12/13gen, do nowych zestwów na start pewnie za bardzo wycenione, chyba że ktoś domową stacje roboczą składa to dużo e-cores ma sens

Link to post
Share on other sites

Kupa straszna - szczególnie, że w takim razie jedyny z jakimkolwiek sensem (ale wciąż niekoniecznie sensowny!) 14700k też nie będzie miał szczególnie brania, bo będzie droższy niż 7800X3D :/

 

W sumie czekam już tylko na jakieś testy IMC, bo nie powiem że puścić Vipery w końcu @ full speed, i to w G1 byłoby miło. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Będą nowe podstawki to można się skusić na nowe CPU.

Obecne wykorzystują ledwie 40%

A gdzie tam do 100% cpu load.

Chyba w 8K %-)

No przecież w 4K i 8K i ogólnie wyższych rozdzielczościach proc ma mniej do roboty. Według mnie CPu może i na 2% mocy pracować byle by napędził GPU do pracy na maksa.

Lepiej Krecik byś tą 1080ti wysłał na zasłużoną emeryturę. 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
25 minut temu, lukasz272015 napisał:

Witam mam pytanie jaki procek max do rtx 3060 ti ? obecnie mam 10400 i ramy 2666Hz w 4 kościach po 4 gigach i jaka karta max do i5 10400 ? 

Zależy w co grasz, przykład mój własny:

szadoł of tombrajder - ograniczeniem procesor.

Wiedźmin III - ograniczeniem k.graficzna.

CS2 - procesor + karta na ustawieniach competitve / karta graficzna pod ustawienia czym bliżej full.

Obecnie 5600+1080ti (~RTX 3060)

Przesiadłem się z 4790k@4.8 który = ~10100F - wiedźmin, na ultra bez zmian FPSy, TR zyskał z 30% FPS średniej w benchmarku.

 

W tym przypadku, pod 5600 w jednych grach w parze z 1080ti jest git, w innych, gdzie gra jest bardziej dopakowana graficznie, karta nadal jest za słaba chcąc podbić detale na takie np. ultra.

 

Najśmieszniejsze, poza Cyberpunkiem którego tylko odpaliłem dla testów (ale jak miałem 4790k i łapał jakieś 60 FPS na dość wysokich ustawieniach, ale nie b.wysokich), żadna gra nie spadała FPSami poniżej 100 na ustawieniach wymaksowanych, zakładam że jakieś Assasins Creed mogłoby klęknąć bo tam pewnie procek mocno idzie z uwagi na mocno zaludniony świat - takie tylko moje przypuszczenia.

 

Wspomniany AC Valhalla, 4790k z 1080ti w benchmarku robił średnio 81 FPS na ustawieniach 1080p wysoko/ultra a 12400F+3070 tylko 93 FPS średnio - ledwo 15% różnicy.

 

12400F/5600 byłby raczej górnym limitem dla 3060ti i nie wiem czy w 100% pozwoliłby karcie rozwinąć skrzydła - jak wspomniałem, zależy od tytułu.

Natomiast oczko wyżej w hierarchii procesorów, poszłoby z zapasem mocy obliczeniowej w drugą stronę, gdzie w pewnych grach zejście z detali graficznych pchnęłoby FPSy wyżej - pytanie czy byłoby to w ogóle potrzebne - w sensie nawet pod 3060ti.

Ja mam momentami wrażenie że 5600 już tak podchodzi pod górne możliwości nawet dla poczciwego 1080ti.

 

Pytanie, czy 80-100 FPS do gier "weekendowych" z detalami na prawdę wysoko to mało? Moim zdaniem totalnie wystarczająco.

Dlatego nie ma czegoś takiego jak "za mocna karta graficzna" - chyba że władujesz 4090, no to pewnie, ale jest ten pewien próg tolerancji, gdzie zawsze jakiś tytuł skorzysta z większej mocy obliczeniowej, nawet jeżeli ta uznawana jest na papierze "na wyrost".

Edytowane przez wid3l3c
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Zapomniałem dodać że monitor 1440p 27 cali 165hz, czyli 4070 lub 4070 ti jak bym chciał zmienić to nie zrobie sobie krzywdy na procesorze 10400, na youtube widziałem jak ludzie robia testy na 3090 i wyższych ale czy to wierzyć tak na ślepo w te testy ? czyli do karty 3060 ti max 12400 z intela 13400 z raptora to już będzie za dużo ?

Link to post
Share on other sites

To symboliczne te podwyżki na szczęście - niemniej jednak nawet 13 gen obecnie wyceniony z doooopy. 13700K 2200zł; 13900K 3050zł; 13600k 1550zł.

 

Do 7800X3D podejścia nie ma. 

 

Może na Black Frajerday zobaczymy I7 14700k po 1999,99zł?

 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...