Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Od początku nie było wiadome, które procki otrzymają oznaczenie 14. gen. Ostatni raz, kiedy intel wydał nowe CPU bez zmiany cyferki z przodu to było bodajże przy Devil's Canyon, czyli jakby nie patrzeć 10 generacji temu - stąd wielu miało podstawy przypuszczać, że Raptor Refresh wyjdzie jako 14 a Meteor 15.

 

Sie teraz zastanawiam jak te procki nazwie Intel? 13660k, 13790k, 13990k?

Link to post
Share on other sites

Przetrwaliśmy pierwszego Raptora, przeżyjemy i drugiego :p Jest nadzieja, że to jednak wejdzie na płyty 600 - wtedy poluje na kogoś, kto będzie robił przesiadkę z 12400f, chociaż do tego czasu może i 7600 nonX potanieje? 

Edytowane przez Rebelmind
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Czy mógłby ktoś wrzucić wyniki odczytu pamięci Raptorka 13600 lub 13700 z pamięciami ddr4 szybszymi od 3600, i z DDR5?

Czysto porównawczo. 

Dziś wrzuciłem do pudła DDR4 4400 na kościach Bdie i tak myślę czy można to jeszcze w jakiś sposób podkręcić?

Wynik ogólny w Aida się poprawił, jest prawie 45000 odczyt.

Już chyba nic z tej platformy więcej wycisnąć się nie da. 

Kupiłem bo mocno potaniały pamięci. Szkoda tylko że ddr4-3600 również potaniały. 

Potaniały prawie o połowę.

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Czy mógłby ktoś wrzucić wyniki odczytu pamięci Raptorka 13600 lub 13700 z pamięciami ddr4 szybszymi od 3600,

Rebel wyciągnął bardzo fajne wyniki - 46,9 ns przy 4200 MHz. U mnie na 4133 MHz udało się uzyskać 48,1 ns. 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, zbiku90 napisał:

Gear1 na 13. generacji kończy się w okolicach 4000-4200mhz. Podbij SA Voltage i testuj, nikt ci gotowych timingów nie poda.

Co to znaczy że się kończy?

Ruszyły bez problemu, nawet sam wykrył. 

To znaczy że jak wykrył BIOS to i tak nie działa czy jak ?

31 minut temu, zbiku90 napisał:

Gear1 na 13. generacji kończy się w okolicach 4000-4200mhz. Podbij SA Voltage i testuj, nikt ci gotowych timingów nie poda.

Napięcia ustawiły się na 1.5

Shadow Tomb Raider FPS minimalny skoczył z 48 do 56.

Więc tutaj poprawa jest. 

Oczywiście nadal na starej 1080ti %-)

 

Link to post
Share on other sites

Do poczytania:

https://www.purepc.pl/jak-dzialaja-tryby-pamieci-ddr4-gear-1-i-gear-2-na-procesorach-intel-rocket-lake-czy-warto-podkrecac-pamiec-ram

11. generacja miała gear 1 do ok. 3600mhz, 12gen max ok. 4000mhz, 13gen max ok. 4200mhz.

TLDR: Jeśli włożyłeś RAM 4400 i tylko włączyłeś XMP to nie działa on optymalnie, na 4200 + gear 1 będzie szybszy. Podobnie jest zresztą z Ryzenami 3000 i 5000.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kurcze, jak wam udaje się uzyskać tak niskie opóźnienia ?  :>

U mnie to wygląda tak , pamięci 3600 chodzą w Gear 1 na 4000MHz , napięcie DDR 1.410v , CPU 1.100v.

W sumie nie bawiłem się innymi napięciami jak tyko tym głównym DDR .

Coś da się jeszcze z nich wycinąć ?

 

cachemem i5 13600k cl18 cr2 gear1.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Rebelmind napisał:

Największe znaczenie ma System Agent. 13600 nonK tj? To masz sukces, że weszlo Ci Gear1 4000. A możesz rzucić screen z HW_info? Bo u kuzyna jego Patrioty też płyta pokazuje, że lecą w G1, a Windows zgłasza G2 i 66ns dostępu @Kawabonga

Dałem zrzut z HWinfo , mam 13600K. Pewnie jak by timingi dało się zrobić ciaśniejsze to jeszcze opóźnienia by zeszły ale z tymi ustawieniami co mam zejście niżej i komp już nie wstaje niestety . 

Bios ma tyle ustawień że ciężko mi się połapać co zmienić aby było lepiej . A w dodatku czasami jest tak że coś zmienię w biosie i komp nie wstaje , wrócę do poprzednich ustanie i też nie wstaje . Nie wiem czy to wina płyty i biosu ASrocka czy po prostu 13 generacja tak się dziwnie zachowuje :( . Na i7 9700 nie miałem takich dziwnych zachowań, a tez płyta Asrocka była  .

Zrzut ekranu 2023-04-27 220705.jpg

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Kawabonga napisał:

Dałem zrzut z HWinfo , mam 13600K. Pewnie jak by timingi dało się zrobić ciaśniejsze to jeszcze opóźnienia by zeszły ale z tymi ustawieniami co mam zejście niżej i komp już nie wstaje niestety . 

Bios ma tyle ustawień że ciężko mi się połapać co zmienić aby było lepiej . A w dodatku czasami jest tak że coś zmienię w biosie i komp nie wstaje , wrócę do poprzednich ustanie i też nie wstaje . Nie wiem czy to wina płyty i biosu ASrocka czy po prostu 13 generacja tak się dziwnie zachowuje :( . Na i7 9700 nie miałem takich dziwnych zachowań, a tez płyta Asrocka była  .

Zrzut ekranu 2023-04-27 220705.jpg

 

Co to sa za memki ? Daj zrzut z tajfuna i z Asrock timing configuratora. Generalnie timingi sa kiepskie. Na 9700k nie było jeszcze gear i działało to inaczej. Napięcia VDDQ i napięcia SA nimi podziałaj.

Jak cos zmienisz w biosie w ustawieniach pamięci to płyta robi test tych ustawień dlatego sie wysypuje, jak przejdzie training to nawet mozesz próbować obniżyć napięcia SA bez ruszania timingów ( bo jak je ruszysz to znowu masze training.

PS. Płyt asrocka i gigabyta sie unika.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Kawabonga napisał:

Dałem zrzut z HWinfo , mam 13600K. Pewnie jak by timingi dało się zrobić ciaśniejsze to jeszcze opóźnienia by zeszły ale z tymi ustawieniami co mam zejście niżej i komp już nie wstaje niestety . 

Bios ma tyle ustawień że ciężko mi się połapać co zmienić aby było lepiej . A w dodatku czasami jest tak że coś zmienię w biosie i komp nie wstaje , wrócę do poprzednich ustanie i też nie wstaje . Nie wiem czy to wina płyty i biosu ASrocka czy po prostu 13 generacja tak się dziwnie zachowuje :( . Na i7 9700 nie miałem takich dziwnych zachowań, a tez płyta Asrocka była  .

Zrzut ekranu 2023-04-27 220705.jpg

Grasz o pietruszkę, a czytając recenzje tych pamięci, cieszyłbym się, że działają z CL18 na takim taktowaniu.

Wolałbym ustabilizować to co masz, niż pocić się dalej z kitem który nie ma potencjału, na płycie która tylko przeszkadza w OC.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 26.04.2023 o 22:50, Kawabonga napisał:

Kurcze, jak wam udaje się uzyskać tak niskie opóźnienia ?  :>

U mnie to wygląda tak , pamięci 3600 chodzą w Gear 1 na 4000MHz , napięcie DDR 1.410v , CPU 1.100v.

W sumie nie bawiłem się innymi napięciami jak tyko tym głównym DDR .

Coś da się jeszcze z nich wycinąć ?

 

cachemem i5 13600k cl18 cr2 gear1.png

Zastanawia mnie jakim cudem na gorszym procku i pamięciach masz lepsze wyniki niż moje. 

Może faktycznie coś nie działa tak jak pokazuje.

Wrócę do domu to będę grzebał.

I zarzucę te HWinfo

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Lord_Krecitsqamożesz wrzucić swoje wyniki? 

W dniu 28.04.2023 o 10:29, r1023 napisał:

 

Co to sa za memki ? Daj zrzut z tajfuna i z Asrock timing configuratora. Generalnie timingi sa kiepskie. Na 9700k nie było jeszcze gear i działało to inaczej. Napięcia VDDQ i napięcia SA nimi podziałaj.

Jak cos zmienisz w biosie w ustawieniach pamięci to płyta robi test tych ustawień dlatego sie wysypuje, jak przejdzie training to nawet mozesz próbować obniżyć napięcia SA bez ruszania timingów ( bo jak je ruszysz to znowu masze training.

PS. Płyt asrocka i gigabyta sie unika.

Na tych nastawach ramy są stabilne z napięciem 1.410v , zwiększenie napięcia nic nie zmienia .

Zrzut ekranu 2023-05-02 202506.jpg

Link to post
Share on other sites

jeżeli już z pierwszymi nic nie dasz rady ugrać możesz drugie spróbować ustawić, trochę tram luzu może być przy trfc i  trrd tak samo tfaw.

 

ale jeżeli to nie są porządne b-die to czasem szkoda czasu, chyba ze dla sportu to można się pobawić.

 

polecam kanał https://www.youtube.com/@ActuallyHardcoreOverclocking/videos

i

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

 

 

 

 

Edytowane przez r1023
literówka
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Wczesnych przecieków nt kolejnych generacji architektury Core ciąg dalszy: 

 

https://wccftech.com/intel-14th-gen-meteor-lake-s-desktop-cpu-support-added-linux-patch/

 

Wygląda na to, że Mateor Lake w wersji desktop ograniczy się do i5 wstępnie w postaci pięciu modeli:

 

i5-14600k/kf, 6P+16e+4Xe, 125W

i5-14600/f, 6P+16e+4Xe, 65W

i5-14600t, 6P+16e+4Xe, 35W

i5-14400/f, 6P+8e+4Xe, 65W

i5-14400t, 6P+8e+4Xe, 35W

 

Później portfolio ma zostać rozszerzene o konfiguracje 8P+16e+4Xe (125/65/35W), prawdopodobie mowa tu o i7, przy czym te procki mają już wychodzić jako Arrow Lake-S. 

 

Meteory planowo mają zawitać w pierwszej połowie 2024, razem z płytami serii 800 i oczywiście nową podstawką - LGA1851. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Meteory planowo mają zawitać w pierwszej połowie 2024, razem z płytami serii 800 i oczywiście nową podstawką - LGA1851. 

Czyli na s1700 nic nowego już nie wyjdzie? Bo się trochę pogubiłem w tych przeciekach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...