Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

26 minut temu, Rebelmind napisał:

A mogę zapytać co przemówiło za dopłatą do Z790? 

Różnica w cenie płyty na Z690 a Z790 nie była aż taka duża a zawsze to nowszy chipset. Przy ew. odsprzedaży zawsze lepiej wygląda na papierze ;)
Chyba jedynie to bo na dłuższe wsparcie Intela czy MSI nie wierzę ;)

Myślałem o DDR5 ale odpuściłem. Na ten moment za duży wydatek biorąc pod uwagę, że za te obecne DDR4 sporo zapłaciłem a teraz sprzedałbym je za grosze.

Link to post
Share on other sites

Biorąc dobrą płytą Z690 D5 oraz sprzedając G.Skille i kupując 32GB DDR5 (np Patriot Venom) zapłaciłbyś tyle samo co teraz, miał szybszy zestaw już w tej chwili (bo G.skili po obsadzeniu 4 banków nie puścisz tak szybko w G1 by dogonily szybkie D5) oraz zyskał więcej przy odsprzedaży, gdyż płyta D5 powinna mniej stracić na wartości za te kilka lat ;)

 

Ale już kupiłeś, niech służy. 

Link to post
Share on other sites

Cenowarka podaje, iż Z790 Tomahawk D4 tj koszt ~1720 PLN atm (promocja BF): https://www.amazon.de/gp/product/B0BDS7K2KV/

 

Całkiem podobnie wyposażony Z690 Elite AX DDR5 pięć stów taniej: https://www.amazon.pl/Z690-AORUS-ELITE-AX-gniazdo/dp/B09KVFNXJP/

 

Najtańszy używany zestaw FlareX 3200/14 (2x8GB) wisi na allegro za 450 PLN, więc liczny iż Twoje za 800 by poszły. Dopłata do wspomnianych Venomów (2x16GB 6200/40) wyniosła by 120 PLN: https://www.net-s.pl/produkt/patriot-pamiec-ddr5-viper-venom-32gb-6200-2x16gb-cl40-1321163;20-c-10

 

Kurde no, nawet gdybyś się uparł na Z790 to Aorus AX DDR5 byłby w podobnym budżecie (w xkom w promocj był po 649)https://www.x-kom.pl/p/1070705-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z790-aorus-elite-ax.html

 

Serio, szkoda ograniczać topowego Raptora wolnym DDR4 :/

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

G.SKILL 32GB 3200MHz Flare X CL14 z stopki?

Przeca to na 99% B-Die, można pogonić na 3800-4000 z niezłymi timingami i strata wedle DDR5 żadna. A względem tanich piątek to i przewaga przeważnie bo opóźnienia o wiele mniejsze.

Jeśli płyta pociągnie to bym nie ruszał dla tych paru procent za 1k pln dopłaty

Edytowane przez zbiku90
3200 c14 to na 99% B-Die
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, ju-rek napisał:

Jak ma szczęście

Jak ma szczęście i poświęci czas na OC, DDR5 6200 rusza z palca z profilu Xmp. 

3 minuty temu, zbiku90 napisał:

Jeśli płyta pociągnie to bym nie ruszał dla tych paru procent za 1k pln dopłaty

Jaka dopłata jak wymiana czterech flar na dwa Venomy wychodzi praktycznie 1:1? 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Rebelmind napisał:

Jaka dopłata jak wymiana czterech flar na dwa Venomy wychodzi praktycznie 1:1? 

A faktycznie, nie doczytałem. Przy małej/żadnej dopłacie warto rozważyć przesiadkę, zwłaszcza że ceny B-Die poleciały w kosmos już dobrych parę lat temu. @Maxikas Jak możesz to pokaż zrzut z Typhoon Burner, zakładka Report bodajże. Tak dla pewności, wycenimy te twoje kostki.

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy nie nastawiałem się na zmianę na DDR5. :mlotek: Licząc wydatki na dzień dobry musiałbym wydać 1k więcej a dopiero później pozbywać się sprzętu, którego swoja drogą trochę mi się nazbierało.

Płyta wysłana... może doleci w pn-wt. Zawsze mam 14 dni na zwrot :D %-)

 

Edit: DDR5 rozważałem pod kątem Ryzena bo tam nie ma innej opcji. Do tego 7950X ma/miał taka samą cenę jak 13900k ale znowu cena płyt + wymiana ramu i robiła się kwota pod 7k.

Są pewne granice ;)

 

Edytowane przez Maxikas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, zbiku90 napisał:

Oczywiście musiałeś wybrać najgorszy przykład pod założoną tezę

Nie chodzi o wybieranie najgorszej opcji, tylko pokazanie, że takie ściemy z "promocjami", to nie domena sklepów w PL. Za granicą jest to norma "od wieków", w jednym kraju bardziej, w innym mniej. W innym temacie pokazałem ściemę na Amazonie UK - cena z kosmosu przekreślona i pokazana obecna, gdzie ta obecna jest od baaardzo dawna.

 

Mieszkając za granicą często porównuję i w PL ceny są bardzo dobre. Nie piszę tu o black friday, ale ogólnie. Dlatego reaguję na opinie "a bo w PL najdrożej".

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, wodego napisał:

Mieszkając za granicą często porównuję i w PL ceny są bardzo dobre. Nie piszę tu o black friday, ale ogólnie. Dlatego reaguję na opinie "a bo w PL najdrożej".

Ja ostatnio szukałem dla siebie karty graficznej i wrażenie mam zupełnie odwrotne, różnice ceny w promocjach sięgają spokojnie 10% na niekorzyść polskich sklepów. Wystarczy wejść na Pepperka i porównać ostatnie okazje. O ile w przypadku tańszych części można na to machnąć ręką, to w przypadku gdy coś kosztuje kilka tysięcy robi się już jakaś sumka do zaoszczędzenia.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Ja ostatnio szukałem dla siebie karty graficznej i wrażenie mam zupełnie odwrotne, różnice ceny w promocjach sięgają spokojnie 10% na niekorzyść polskich sklepów. Wystarczy wejść na Pepperka i porównać ostatnie okazje. O ile w przypadku tańszych części można na to machnąć ręką, to w przypadku gdy coś kosztuje kilka tysięcy robi się już jakaś sumka do zaoszczędzenia.


Części PC może, ale na black friday są dobre promocje, jak WH-1000XM5 słuchawki za 1300. Jeszcze mi sie zebrało bonów z bonusów uznaniowych w robocie i zapłaciłem 800 za nie wliczając podatek dochodowy za bony (skarbówka złodzieje !!!)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, zbiku90 napisał:

Wystarczy wejść na Pepperka

Bo ta strona podaje prawdziwe, a nie fałszywe okazje. Patrzyłeś na ceny kart graficznych i wierzę, że za granicą widziałeś taniej. Fanie, że umiesz szukać i znajdować okazje, bo wiele osób tego nie potrafi.

 

Jak pisałeś, można wybiórczo analizować ceny, tak jak słynne zdjęcie krążące w mediach społecznościowych - pudełko cukierków (zdj. poniżej). W PL 40zł w promocji, a w UK 4£. I rozpacz, bo w PL taka drożyzna, a w UK za darmo rozdają. Tylko co z tego? Mogę podać 100 zdjęć innych produktów, które w UK są znacznie droższe, niż w PL, ale to się nie liczy, bo trzeba się skupić, że jeden produkt jest tańszy.

cukierki.jpg

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wodego napisał:

Bo ta strona podaje prawdziwe, a nie fałszywe okazje

Po prostu działa społecznościowo, czyli dobre okazje są plusowane, a kiepskie minusowane. Chociaż ostatnio jak ludzie plusowali 3060 8gb za ponad 1600pln to wątpię w sens istnienia tej strony.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...