Skocz do zawartości

Problem z dyskiem HDD. Wolny i potem zniknął z partycji?


Recommended Posts

Od kilku miesięcy mam problem z dyskiem. Nie mogę odtwarzać filmów, cały czas bufferuje czy coś, po prostu nic się nie da oglądać. Nie mogę przenieść plików do innego dysku, podczas przeniesienia wyskakuje że prędkość to kb/s i prawdopodobny czas przeniesienia to 3h dla pliku 1 GB. Miniaturki w sekcji zdjęć kilka minut się ładuje. Nie mogę skanować dysku z podstawowym narzędziem "sprawdzanie dysku" w Windows 7. Akurat dzisiaj spróbowałem znowu użyć narzędzia "skanuj dysk", czekałem i nagle ten dysk, partycja dysku zniknął. sprawdziłem w zarządzaniu dysku i też zniknął. Zajrzałem do środka komputera i wszystko jest dobrze podpięte. Dodam jeszcze, że ten dysk ma jakieś 5-8 lat, a mimo to tam mam czy miałem ważne dane... Myślałem o tym, żeby pójść do serwisu ale nie ufam tych ludzi. Proszę o pomoc, dzięki!

 

Edit: Właśnie uruchomiłem ponownie komputer i przy uruchomieniu systemu wyskakiwał blue screen. Dopiero gdy trzymałem przycisk zasilania, tak żeby komputer mógł się wyłączyć i włączył to na szczęście blue screen zniknął i system uruchamia w normie. Ale partycja dysku wróciła i dysk wciąż jest taki sam czyli wolny itd. 

Edytowane przez Voidzik
Link to post
Share on other sites

interesuje nas cała tabelka SMART, a głównie ID parametrów i tabelka raw/data, której nie wrzuciłeś.  

Ale ty się tym nie przejmuj, szybko kopiuj z tego HDD co się da, najlepiej spod innego systemu, aby nie obciążać HDD, no ale jak masz włączony to możesz i z tego.


kopiuj zwłaszcza te ważne dane, bo SMART pokazuje że są problemy z powierzchnią, nie wiemy tylko jak duże. 

Link to post
Share on other sites

interesuje nas cała tabelka SMART, a głównie ID parametrów i tabelka raw/data, której nie wrzuciłeś.  

 

Ale ty się tym nie przejmuj, szybko kopiuj z tego HDD co się da, najlepiej spod innego systemu, aby nie obciążać HDD, no ale jak masz włączony to możesz i z tego.

kopiuj zwłaszcza te ważne dane, bo SMART pokazuje że są problemy z powierzchnią, nie wiemy tylko jak duże. 

 

O to Ci chodzi? https://imgur.com/a/U5ZIbFa czy

https://imgur.com/a/2OMLMpz ?

Edytowane przez Voidzik
Link to post
Share on other sites

lol, teraz pytanie czy to błąd smart, czy rzeczywiście nie zauważyłeś, że coś jest nie tak, dopiero teraz, jak ci już prawie 65 tysięcy sektorów realokowało. 
Nawet jak to jest błąd, to masz i tak kilkaset niestabilnych. 

Skopiuj dane, później skan opóźnień sektorów MHDD, lub victoria (ale dopiero jak skopiujesz dane, bo jak de dane są prawdziwe, to ci może się nawet jutro już nie odpalić. 

Link to post
Share on other sites

lol, teraz pytanie czy to błąd smart, czy rzeczywiście nie zauważyłeś, że coś jest nie tak, dopiero teraz, jak ci już prawie 65 tysięcy sektorów realokowało. 

Nawet jak to jest błąd, to masz i tak kilkaset niestabilnych. 

 

Skopiuj dane, później skan opóźnień sektorów MHDD, lub victoria (ale dopiero jak skopiujesz dane, bo jak de dane są prawdziwe, to ci może się nawet jutro już nie odpalić. 

 

Możesz dokładnie wytłumaczyć? Nie znam się na takich rzeczach, co mam skopiować i gdzie? Czym,jak, gdzie skanować?

Link to post
Share on other sites

 

 

. Dodam jeszcze, że ten dysk ma jakieś 5-8 lat, a mimo to tam mam czy miałem ważne dane...
Skopiuj sobie na inny nośnik danych, swoje ważne dane, a najlepiej wszystkie których nie chcesz stracić.  

Później odpal bootowalny program "MHDD" (jak masz tryb IDE (tryb kontrolera sata, ten prócz AHCI czy RAID-u)), lub "victorię" (jak nie masz IDE(nowsze płyty od skylake w górę)) i puść tam skan opóźnień sektorów bez remapa i innych funkcji, sam skan z logiem... 
aby znaleźć dokładną instrukcje krok po kroku, wystarczy wpisać w googlu, nawet tu na benchmarku jest jedna. 
Link to post
Share on other sites

Skopiuj sobie na inny nośnik danych, swoje ważne dane, a najlepiej wszystkie których nie chcesz stracić.  

 

Później odpal bootowalny program "MHDD" (jak masz tryb IDE (tryb kontrolera sata, ten prócz AHCI czy RAID-u)), lub "victorię" (jak nie masz IDE(nowsze płyty od skylake w górę)) i puść tam skan opóźnień sektorów bez remapa i innych funkcji, sam skan z logiem... 

aby znaleźć dokładną instrukcje krok po kroku, wystarczy wpisać w googlu, nawet tu na benchmarku jest jedna. 

 

Nie wiem czy by dało radę skopiować aż 100-150gb moich ważnych danych. Bo to by trwało jakieś 500-1000 godzin.

Link to post
Share on other sites

No to co niby mamy ci poradzić ? próba zrobienia obrazu dysku raczej się nie uda (możesz spróbować), więc tylko kopiowanie zostaje, radzę zacząć kawałkami od najważniejszych plików, bo będzie tylko gorzej... 

Link to post
Share on other sites

Dysk jest w stanie agonalnym, ratuj ważne dane. Co się da na inny nośnik - pendrive, dysk zewnętrzny, kartę SD.  Zacznij od najważniejszych, bo jak @kokosnh pisze, dysk może umrzeć w każdej chwili, może paść nawet teraz, gdy czytasz ten post. Jak zabezpieczysz dane, będzie można bawić się w jakieś diagnozy, choć na moje już po sprawie. 

PS. Swoją drogą, dopiero teraz się zorientowałeś, że coś może być nie tak? Przecież piszesz, że problem od paru miesięcy, a danych nie zabezpieczyłeś?

Link to post
Share on other sites

jedynie mogę poradzić, aby użyć bootowalnego systemu do kopiowania danych, aby system nie obciążał dodatkowo HDD-ka, np instalka ubuntu, ma opcję liveCD nie musisz instalować, możesz dać "wypróbuj" (ang. "try ubuntu") i będzie system działał z obrazu. 

Link to post
Share on other sites

Dysk jest w stanie agonalnym, ratuj ważne dane. Co się da na inny nośnik - pendrive, dysk zewnętrzny, kartę SD.  Zacznij od najważniejszych, bo jak @kokosnh pisze, dysk może umrzeć w każdej chwili, może paść nawet teraz, gdy czytasz ten post. Jak zabezpieczysz dane, będzie można bawić się w jakieś diagnozy, choć na moje już po sprawie. 

PS. Swoją drogą, dopiero teraz się zorientowałeś, że coś może być nie tak? Przecież piszesz, że problem od paru miesięcy, a danych nie zabezpieczyłeś?

 

Ponieważ wtedy zajmowałem się z nauką więc nie miałem czasu. Czeka mnie dużo zabawy z tym dyskiem... Skopiowałem kilka ważnych dań, czeka mnie dużo zabawy z tym czymś ale czy rozumiem też, że alternatywną opcją jest żeby kupić nowy dysk?

Spróbuję skanować Victorią, co dalej zrobić po skanowaniu? Jak naprawić? 

Od tego momentu dysk nie odpowiada podczas skanowania. https://imgur.com/a/Heyi9uQ, godzina później : https://imgur.com/a/n4Fo7iM, 3h później https://imgur.com/a/0ZwUoxD

Edytowane przez Voidzik
Link to post
Share on other sites

yhm, Ty z tego dysku jedynie chcesz dane skopiować, nic więcej, kupno nowego jest oczywistością. 

Jak już skopiujesz dane to można będzie się przyjrzeć dyskowi (no ale jak rzeczywiście transfery takie jak mówisz, to możliwe że jest to prawda), nie chcę go obciążać zanim skopiujesz dane, bo jak stan jest taki jak w SMART, to faktycznie może w każdej chwili paść. 

Link to post
Share on other sites

Myślałem też żeby kupić nowy dysk ale 300 zł za nowy dysk... To sporo pieniędzy. No cóż może jednak dam ten dysk do serwisu ale będę usuwać te prywatne dane które już kopiowałem a reszta zostaje. Jeżeli serwis nie może nic zrobić to kilka miesięcy pozbieram na nowy dysk :/ a w międzyczasie filmy, pliki będę pobierać na inny dysk :/ Dzięki za pomoc. Ale jeszcze potrzebuję jednej pomocy, jak mogę wyłączyć ten dysk? 

Link to post
Share on other sites

@up, musiałbyś nadpisać dane, bo zwykłe usunięcie/format dysku usuwa dane tylko programowo, a fizycznie zostają i można je odzyskać darmowym programem pobranym z sieci w 30 sekund. Tylko nadpisywanie danych może tak obciążyć dysk, że padnie. Serwis moim zdaniem nie ma sensu, dysk jest w takim stanie, że naprawa najpewniej nie ma sensu lub jest niemożliwa. Poza tym, jaki masz ten dysk? 1TB możesz kupić poniżej 200 zł, nie wiem, skąd 300 wziąłeś.

PS. @kokoshn Przepraszam, ale muszę - razi w oczy :) "przerzuci", nie "przeżuci" :)

Link to post
Share on other sites

W tym przypadku jakie wyniki pokazują się z analizy smart i skany. To serwis jedynie do odzyskania danych jak sam byś miał problemy, ale z tego ci piszesz chyba odzyskałeś te ważniejsze. Serwis zresztą za odzyskanie mógłby sobie słono policzyć szczególnie ,te które specjalizują się w odzysku danych. A jak dało się odzyskać to nie ma sensu do serwisu, chyba żeby dysk był na gwarancji to sklep/serwis. Więc ciesz się że dało się albo daje odzyskać dane do wyników stanu dysku. Jak odłączysz dysk fizycznie a jeszcze nie odzyskałeś wszystkie dane , następne podłączenie może dać objaw że nie będzie dostępu do danych, nie mówię /piszę że na pewno tak się stanie ale jest ryzyko, to wtedy zostaje specjalizujący się serwis jak dane by były bezcenne i nie zostały za pierwszym razem skopiowane czyli przed fizycznym odłączeniem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...