Skocz do zawartości

Wentylatory do obudowy Phanteks Enthoo Pro M.


Recommended Posts

Witam. Zdecydowałem się na kupno obudowy wymienionej w tytule, a do niej dodatkowego chłodzenia jakim są śmigła. Na każdy chciałbym wydać jak najmniej jednak jeśli są tego warte to max 90zł.

 

Mają za zadanie usprawnić chłodzenie podzespołów takich jak:

i5 8400

Z370 Tomahawk

GTX 1060 6Gb

 

Zależy mi na żywotności i kompromisu z wydajnością i kulturą pracy, jednakże z naciskiem na wydajność bo i tak słucham muzyki, powiedzmy 60/40.

Planuję zastosować metody :

- dwóch wentylatorów na froncie

- jeden na topie zaraz nad coolerem CPU (grandis2)

- jeden z tyłu wyciągający

 

Wentylatory podłącze do płyty Z370 Tomahawk ma 6x 4pin tylko nie wiem czy wszędzie jest kontrola obrotów mógłby mnie ktoś oswiecić? Bo nie wiem czy jest sens dopłacania do śmigieł PWM.

 

Sam oczywiście również czegoś szukałem i takie znalazłem :

 

Na tył obudowy :

- Noctua NF-A14

- Akasa Viper

- Enermax Cluster

 

Na top obudowy chciałbym wykorzystać stockowy wentylator jakim jest :

 

- ph-f140sp chociaż nie wiem czy on się nada do poziomej pracy, jeśli nie to myślałem nad dodaniem go do Grandisa

 

Na przód :

 

- Venturi HP-14

- BitFenix Spectre Pro

- Alpenfohn Wing Boost 2 Plus

- SilentWings 3 PWM Hi-Speed

 

Chociaż do tych ostatnich mam pewne zastrzeżenia, na testach nie wyszły najlepiej.

 

Czy może ktoś mi pomóc wybrać?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez matys243
Link to post
Share on other sites

Stockowe wentylatory są dobre. Sam posiadam ich, aż pięć sztuk. Skręcić je na 25-30% i słychać tylko szum powietrza. Co do wyboru odpowiednich to musisz się zdecydować czy odpowiada ci klasa średnia czy celujesz coś z wyższej pułki. Wentylatory 3 pinowe podłączasz pod płytę i sztywno możesz je ustawić w biosie lub jakimś dedykowanym programie.

Link to post
Share on other sites

Na tył Noctua A14, Akasa za głośna i można usłyszeć jej łożysko i nie jest tak wydajna jak na papierze. Cluster głośny powyżej 800RPM i nie jakoś super wydajny. Na przód BQ Silent 3 chociaż moim zdaniem zwykłe nie speedy są wystarczające. U Alpenfohna da się słyszeć łożysko, o Bitfenixach i Fractalach nie mogę nic powiedzieć bo ich nie miałem na pokładzie.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dla mnie stwierdzenie "Na każdy chciałbym wydać jak najmniej jednak jeśli są tego warte to max 90zł." nie mówi nic, bo skąd mam wiedzieć czy dla ciebie są warte dopłaty czy nie?! W prawie każdej branży dla laika trudno zrozumieć różnicę ceny między dobrą klasą średnią, a klasą premium. Też zależy jaką wersję obudowy masz, bo pierwsze serie miały jeden wentylator F140SP, a późniejsze już wentylator F140MP, ale pewnie i tak obie wersję sobie poradzą. U mnie pracują w poziomie jak i w pionie bez problemu. Polecam wejść na stronę phanteks'a tam znajdziesz wszystkie parametry.

Link to post
Share on other sites

No, dobrze skoro tak to naprostowałeś to może masz rację, chcę wydać raz a dobrze, dlatego dałem pułap cenowy do 90zł, już sprawdzałem będę miał taki jaki napisałem czyli tj. F140SP skoro mówisz że jest w porządku w poziomie to nie będę się zastanawiać i go tam wsadzę zawsze to jakiś pieniądz do przodu a szkoda go nie wykorzystać. Jeszcze kwestia przedniego panelu te silent wingsy 3 mnie kuszą dobrą kulturą pracy ale podobno słabo dmuchają dlatego jak już to wziąłbym hi-speedy, chyba że są jeszcze jakieś godne polecenia?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...