Skocz do zawartości

mini zestaw do retro gier i... wiedźmina:) proszę o pomoc w doborze


Recommended Posts

Witam
Chciałbym złożyć zestaw komputerowy, jednak ostatni raz na bieżąco byłem w komputerach  w czasach pentium 4:) więc potrzebuje pomocy zorientowanych.

 

Na co dzień używam laptopa, więc ten zestaw będzie jako nr 2, a więc podzespoły używane i maksymalna redukcja kosztów. Jako że to retro zabawka mam nadzieję zmieścić się w kwocie 400 zł o ile to wykonalne.

Założenia:
1 w nowe gry nie gram, komputer ma służyć do bezproblemowej obsługi starych klasyków, przeglądania www itp. 

2 gry które chciałbym uruchomić: gothic 2, medieval 2 total war, itp, no i wiedźmin trylogia

3 mam stary monitor 1440x900 i do tego zestaw będzie podpięty, plus taki że to ogranicza potrzebę mocy:)

4 ma być możliwie mały, najpierw szukałem mini itx ale inne troche większe płyty główne też są ok

5 najlepiej by było aby system był 32 bitowy W7, posiadam taki a i większość starszych gier lepiej działa na 32 bitach, nie chce mi się za bardzo bawić ze zgodnościami patchami itp.

Zainteresowała mnie opcja APU ze względu na małe rozmiary i pobór mocy. Większość staroci zadziała pewnie na zintegrowanej grafice, a jak będę chciał zagrać w wiedźmina 3 to kupię specjalnie oddzielną GPU ale to na urlopie więc do tego daleeeeko.

 

Problemem jest właściwie tylko wiedźmin 3, czy jest szansa na uruchomienie tego tytułu na AMD A8 3280? Oczywiście po dokupieniu odpowiedniej karty graficznej, czy ten procesor da sobie radę w wiedźmina 3? Rozdzielczość  1440x900, może być na niskich detalach, grafika dla mnie nie ma dużego znaczenia, w końcu dalej gram w gothica 2:).

Proszę o pomoc, sugestie i liczę szczególnie na posiadaczy AMD APU:)

Link to post
Share on other sites

Mając 32 bit system to 3 GB ramu max bo z reszty nie będzie korzystał i z tego co wiem to Wieśka nie odpalisz nawet, wymienione gry działają na 64 bit.

Miałem APU to jest jak chcesz pograć na Super LOW a Ty jeszcze chcesz zapodać FM1 to już w ogóle, jak masz zamiar kupić grafikę, to tylko używka Intela cały komplet ale za 400 zł to jakieś max Core2Quad 775. a nie w jakieś APU, które nadaję się jako odtwarzacz DVD co najwyżej, o BD nie wspomnę bo czkawki by dostał.

Z kwotą 400 zł to bym pojechał na wakacje bo to strata kasy w APU z dodatkową grafiką.

Edytowane przez kamil_18_19
Link to post
Share on other sites

Budżet malutki a wymagania całkiem spore, szczególnie z tym Wiedźminem 3. Za trochę ponad 400zł możesz kupić biurowy zestaw na i3-2120 z 4GB ramu i systemem Windows 7 64bit.

Do tego trzeba dokupić kartę graficzną o niskim profilu. Przykładowo Geforce GT 730 na pamięciach GDDR3 kupisz za około 140-170zł. Od biedy dałoby się na tym grać w W3 pod warunkiem bardzo niskiej rozdzielczości.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

 

chyba nie rozumiem... przemyśl jeszcze raz temat.

Tak jak napisałem retro zabawka + problem z wiedźminem, chyba że za nowość uznamy gothic 2, COD 2, czy gta 3, ale dla mnie to retro:)

Właściwie to wolałbym zestaw na APU bez zewnętrznej grafiki, mały płaski i pod biurkiem by sie dało przyczepić, albo na ścianie...

Więc rozumiem że na wiedźmina 3 niema szans? jeśli z niego zrezygnuję to zintegrowany Radeon HD 6550D da sobie rade ze starociami które chcę odpalić.

Nie chcę kupować całego kompa, obudowa będzie diy ponieważ chcę żeby to było estetyczne i ciekawsze niż blaszany klocek tak jak zwykłe obudowy. Zasilacz jest, hdd jest, monitor jest i chyba działający, więc potrzebuję tylko płyty głównej procesora i ramu. za te 3 elementy 400 zł to nie jest mały budżet przy moich bardzo małych (pomijając wiedźmina) wymaganiach.

Kamil_18_19 jakie APU miałeś? możesz podać przykłady tego co działało?

Interesuje mnie szczególnie gotic 2 i medieval 2 total war bez black screenów itp błędów nvidii.

 
Link to post
Share on other sites

Motyw z APU jako najbardziej ma sens, szczególnie pod W3, tyle że... musiałbyś zainwestować w najnowsze Ryzen z iGPU Vega (premiera 12 luty), no i budżet lekko rozciągac :/

 

http://m.benchmark.pl/aktualnosci/amd-ryzen-5-2400g-wyniki-wydajnosci-procesora.html

 

Jedną sensowną alternatywa jest Pentium G4600 w zestawie z jakimś gtx 760, tyle że tu też lądujesz w kwotach budżet x2.

 

A już tak na serio retro: testowałem W3 na gtx 660 ti, parowanym z Phenom II x4 oraz Core 2 Quad. 720p, mix medium i low, stabilne 40+ FPS... Tyle że to jest "sztuka dla sztuki" bardziej.

Link to post
Share on other sites

Nie no, nie chcę podwajać budżetu dla jednej gry, to jednak tylko zabawka, z grania w co popadnie już wyrosłem, 2 razy w tygodniu siądę na godzinę czy dwie i tyle. Jak mam wyjmować z portfela 1000zl to oleje temat bo żadna gra dla mnie nie jest tyle warta, a net działa i teraz na laptopie z c2d t7500 i gf 130m i to mi wystarcza.
Problem w tym że nvidia olewała sprawe ze sterownikami do tej karty i sterowniki wywalają masę black screenów w ulubionych starych grach(np TW medieval2).
 

Widziałem kilka testów W3 na APU dlatgo w tą strone poszedłem, tylko to były na A10 i działało.
Więc pomyślałem że kupie używke na APU A8 do codziennego używania, a na sierpień, na urlopie dokupie GPU i pogram w W3:) Później gpu wyjme i będę miał dalej małego płaskiego kompa na ścianę.

Właśnie taka sztuka dla sztuki w przypadku W3 mnie interesuje, monitor 1440x900 to niewiele wiecej jak 720p.

Mógłbyś napisać coś więcej? jaki to był procesor? 

Tak łopatologicznie, ostatnio musiałem sprawdzać jaka mam grafike w laptopie bo mnie to mało obchodziło i zapomniałem:)
jak popatrzę na ilość tych różnych podstawek itp to mi się odechciewa tematu, żadna LGA, AM czy FM nic mi nie mówi:)

Link to post
Share on other sites

Czysto teoretycznie bardzo zainteresował mnie Twój temat.

Za 400 może być ciężko coś poskładać ale za 500 bardzo poważnie zastanawiałbym się nad pójściem w apu na FM2+ skupiając się przede wszystkim na A8 7600, A8 7650K lub każdym A10 z tej serii

Testy:

https://pclab.pl/art60135.html

 

Filmik A8 7600 + gtx 750ti

 

 

Na allegro mały wybór ale dając sobie trochę czasu można coś wychaczyć. Napisz dokładnie jaki masz zasilacz i pamięci, pamiętaj że pod apu koniecznie zastosuj dual channel bo to daje kolosalną różnce fps na zintegrowanym gpu i pamięci o jak najwyższym taktowaniu tak na prawdę to od 1866 wzwyż najlepiej.

 

Najtańsza płyta jaką znalazłem z gwarą i dostawą 90pln

http://allegro.pl/asrock-fm2a88m-hd-i7161388957.html

 

Z cpu jest gorzej najtańszy sensowny to 310 pln

http://allegro.pl/amd-quad-a10-7800-4x3-50ghz-radeon-r7-fm2-oem-i7138393356.html

 

Za 100 kupisz 2 x 2GB ddr3 1866

 

Poszukaj procesora na olx lub poluj. 

Nie schodziłbym poniżej A8 7600 ze względu na wydajność.

 

Oczywiście zdajesz sobie sprawę że tak jak zaproponował Fenio za 500 pln kupisz wydajniejszy sprzęt na i3 s. 1155 - przemyśl to dokładnie.

 

Napisz proszę jaki masz ram i ile oraz hdd i zasilacz żeby nie poszło coś z dymem.

Link to post
Share on other sites

@@olo163,

Połączenie APU i zewnętrznej grafiki nie ma sensu, iGPU będzie się marnowało.

Przy takim konfigu lepiej wybrać tańszego Athlona 750K. 

 

@@therionx2,

W temacie pisałeś o zestawie a w treści nie było ani słowa o tym jakie części potrzebujesz.

Uparłeś się na to APU a już tyle osób Ci tłumaczy że takie rozwiązanie jest mało wydajne i drogie. Za 400zł kupisz cały zestaw na i3, dokupisz do tego grafikę i masz kompletnego kompa o wydajności wyższej niż słabe APU. Nie musisz przecież brać geforce, może być radeon.

Link to post
Share on other sites

@Fenio

Masz rację z tym igpu, polecałem apu tylko dlatego że autor chciał dokupić kartę za jakiś czas, ale tak na prawdę pod względem wydajności i opłacalności nie ma to większego sensu za 200 można kupić i5 2400, za 100 i3 2100 lub podobne, mobo za 150-200, 4gb ramu poniżej 100, zostaje kwestia gpu - w zależności od gier 100-300pln, tak na upartego to można kupić nawet gtx 950 za 400parę złotych przejść wieśka w miesiąc czy dwa i gpu sprzedać za takie same pieniądze.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jak chcesz dodatkową grafikę i płaski komputer to chyba nie ma problemu. Obudowę i tak robisz sam, a kartę graficzną można dać na przedłużaczu/rieserze czy jak to tam się zwie i też przyczepić płasko. Tylko pytanie do kolegów czy to zadziała.

Z mojej strony to i3 21xx za 70 zł lub "chiński" Xeon jak mój za 60 z wysyłką. Do tego odpowiednia płyta, ram i jeszcze na grafikę zostanie.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...