Skocz do zawartości

Niestabilne sektory- Remapowanie dysku


Recommended Posts

Dzień Dobry,

Niestety od jakiegoś czasu mój komputer ma spore problemy z poprawnym działaniem. Programy często się zacinają, momentami korzystanie z przeglądarki czy to oglądanie jakiegoś filmu jest praktycznie niemożliwe.(Pomijając już najgorszą rzecz jaką jest błąd przy instalacji FM2018-uszkodzony dysk) Początkowo tylko zrobiłem wszelkie update łącznie z system ale nic to nie pomogło. Puściłem crystaldiskinfo i wyszło, że liczba sektorów niestabilnych jest >70. Poczytałem trochę o tym i czy zremapowanie dysku np. za pomocą mhdd to dobry pomysł? Drugie pytanie czy nie spowoduje to usunięcia danych które na tych sektorach są zapisane? Poczytałem o tym trochę i wychodzi, że na dwoje babka wróżyła... I najważniejsze pytanie, czy w ogóle jest szansa, że to coś da?

dysk.jpg.17c031a3de92d8ceea1732ab9ec590a

Link to post
Share on other sites

No więc tak, skoro masz niestabilne sektory, to znaczy że powierzchnia pada, czyli kopiuj wszystkie ważna dane póki możesz... 
 

 

Poczytałem trochę o tym i czy zremapowanie dysku np. za pomocą mhdd to dobry pomysł?

zależy, przydałby się skan opóźnień sektorów przed remapem, aby mieć faktyczny stan dysku  
 

 

Drugie pytanie czy nie spowoduje to usunięcia danych które na tych sektorach są zapisane?

remap kopiuje zawartość sektorów o ile jest to możliwe, jeśli nie jest to możliwe, to i tak jest to niemożliwe (rozumie się przez się) więc i tak nie odczytasz tego co tam jest, czy z remapem, czy bez. 
 

 

I najważniejsze pytanie, czy w ogóle jest szansa, że to coś da?

zależy co masz na myśli że to coś da, oraz nic nie powiemy bez skanu, a najlepiej 2 skany z logiem, aby wykluczyć przekłamania samego MHDD. 

Link to post
Share on other sites

@kokosnh

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Jutro puszczę mhdd ze scanem i podam wyniki.

A propos mojego pytania czy remap w ogóle coś da. Chodziło mi czy zakładając, że jest dostateczna ilość wolnych sektorów i uda się skopiować dane ze wszystkich uszkodzonych, to czy jest to tylko doraźna metoda i właściwie tak czy siak powinienem się za nowym dyskiem rozglądać, czy może jest to wstanie dać mu nowe życie?

 
Link to post
Share on other sites

najpierw skan, później pewnie próby zerowania (usuwa wszystkie dane) i ponowne skany, po tym jako ewentualna ostateczność remap (raczej go unikamy, już lepiej całą część dysku oddzielić, jeśli bady są skoncentrowane przez formatowanie, lub zmianę geometrii), bo remap to doraźna metoda, która przenosi niestabilne sektory w inne miejsca (dokładniej mówiąc ich zawartość, o ile da się ją odczytać, a sam sektor oznacza, aby go nie używać), ale co ci po tym, jak powierzchnia nadal jest jaka była i będzie tylko gorsza, więc inne dane ulegną prędzej czy później korupcji. 

Ps. dysk jest na gwarancji ? 
 
Na razie skan z logiem (najlepiej 2 skany, aby przekłamania MHDD wykluczyć), po nim zadecydujemy co dalej i zobaczymy czy masz tab jakieś bady, czy to tylko niestabilne sektory. 

Link to post
Share on other sites

Dokonaj skanowania MHDD aby zobaczyć wyniki. Czyli czy są bad sektory UNC, albo wolne sektory albo jedne i drugie. Remap dokonuje działania raczej tylko na badach. Na wolne sektory dokonuje się zerowania. Po każdej z tych operacji dokonuje się skanowania aby zobaczyć efekty. Czyli robisz skan i zależnie od wyników dalsze działania. Mi nieraz przy uruchomieniu remapu, nie dokonywał realokacji nawet na lba jako UNC, tylko stawał się jako wolny. Czyli uruchomienie remapu nie wiąże się że realokacja dokona się z całą pewnością, co innego uruchomienie zerowania które wymazuje dane, chociaż w historii użytkowania MHDD ,zdarzały się anomalie w działaniu tego programu na danym dysku czy zestawie sprzętowym.

Link to post
Share on other sites

Dobra, skan mhdd poleciał i niestety wyniki nie napawają optymizmem. Ogólnie badow znalazł 2600 do tego sporo sektorów <150 <500 i >500...

jak rozumiem teraz zerowanie i zobaczymy czy problem jest logiczny czy już fizycznie dysk jest uszkodzony?

Plus pytanie bonusowe, zanim o tym doczytam, czy dobrze się domyślam, że po zerowaniu trzeba będzie na nowo stawiać system?

27398254_1641396475910019_1173124554_o.j

Edytowane przez pomaraqcz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...