Skocz do zawartości

Zawieszenie systemu, buczenie z głośników i restart komputera po formacie


Recommended Posts

Witam, otóż ostatnio postanowiłem kupić nowy procesor i kartę graficzną (podzespoły kupiłem używane ze względu na mój budżet). Najpierw przyszło GPU, zamontowałem je w komputerze i wszystko działało dobrze. Kiedy czekałem na procesor stwierdziłem że przydałby mi się format dysku. Postanowiłem wykorzystać do tego funkcję "Przywracanie do stanu początkowego" która jest wbudowana w Windows 10. I wtedy zaczęły się problemy. Podczas ponownej instalacji systemu komputer zawieszał się w trakcie i trzeba było go ciągle restartować, przez co nie udała mi się instalacja systemu tą drogą. Spróbowałem więc zainstalować system przez pendrive, lecz on ciągle się zawieszał. Odpuściłem sobie i stwierdziłem że poczekam na nowy procesor który ma przyjść następnego dnia. W szkole zapytałem nauczyciela o radę, a ten doradził mi żebym użył narzędzia DiskPart, wyczyścił cały dysk i przekonwertował go na GPT. Po powrocie do domu najpierw chciałem zamontować nowy procesor. Przy rozpakowywaniu go okazało się że parę stopek jest przylutowanych, lecz wydaje mi się że to nie jest problem. Zainstalowałem więc procesor i wziąłem się za DiskPart'a. Przeczyściłem dysk, przekonwertowałem na GPT, utorzyłem partycje i sformatowałem je na NTFS, zgrałem na nowo pliki instalacyjne na pendrive po czym wziąłem się za instalacje systemu. Jak się okazało system nie może być zainstalowany na GPT. No to od nowa, tym razem na MBR. Zainstalowałem system, tym razem już wszystko działało. Skonfigurowałem go wstępnie a poźniej zaczałem aktualizować sterowniki narzędziem Windows Update. Wtedy zauważyłem że komputer zaczyna się co jakiś czas restartowac. Myślałem ze to ze względu na aktualizacje, lecz mimo tego że wszystko się już zainstalowało to problem nadal występuje. Komputer zawiesza się w losowych momentach (nawet nie pod obciążeniem, tak po prostu). Wszystko wygląda w ten sposób że najpierw zawiesza się obraz, a później komputer się restartuje. Przeważnie towarzyszy temu buczenie z głośników lecz nie zawsze. Myślałem że to może być problem z procesorem lecz po wymianie komputer po prostu się zawiesił i nawet nie zrestartował. Najdłużej komputer zrestartował się po ok. 40 minutach. Wykonałem testy programami CPU-Z, CrystalDisk, GPU-Z i wygląda na to że wszystko jest dobrze oprócz tego że mam na dysku 176 bad sectorów. Nie wiem czy to właśnie dlatego występuje dany problem, dlatego proszę o pomoc bo szukałem kilka godzin pomocy w internecie i nic nie znalałem.

 

Moje podzespoły to:

CPU: i3-3220 (stary) / i5-3470 (nowy, z przylutowanymi stopkami)

GPU: Radeon HD 6770 (stare) / MSI Radeon R9 270X (nowe)

RAM: GoodRam 1333MHz 2x 4GB

HDD: Seagate ST500DM002 500GB

MOBO: MSI B75A-G43

Zasilacz: Thermaltake LT500AL2NC

Edytowane przez Nemids
Link to post
Share on other sites

Jak masz bady na dysku to musisz go wymienić. To pierwszy krok. I pewnie pomoże. Kup SSD. Moja dobra rada - za darmo  z okazji Nowego Roku :)

Jeśli chcesz zainstalować na GPT - to musisz mieć instalkę dla tego typu dysku ( rufus ci taką zrobi jak masz ISO Win 10 i wybierzesz odpowiednie opcje), po drugie bootowanie w trybie UEFI, a nie CSM.

 

Tak z ciekawości - co to są przylutowane stopki w procesorze LGA 1155?

Edytowane przez BeeDead
Link to post
Share on other sites

Jak masz bady na dysku to musisz go wymienić. To pierwszy krok. I pewnie pomoże. Kup SSD. Moja dobra rada - za darmo  z okazji Nowego Roku :)

Jeśli chcesz zainstalować na GPT - to musisz mieć instalkę dla tego typu dysku ( rufus ci taką zrobi jak masz ISO Win 10 i wybierzesz odpowiednie opcje), po drugie bootowanie w trybie UEFI, a nie CSM.

 

Tak z ciekawości - co to są przylutowane stopki w procesorze LGA 1155?

Jutro planuję kupić jakiś dysk 1TB jeśli będzie dostępny w lokalnych sklepach. Jeśli chodzi o SSD to póki co sobie odpuszczę :P A co tych stopek to pomyliło mi się i chodziło o przyklejone(?) piny.

3i1w9yT.jpg

Link to post
Share on other sites

Jak tam z dyskiem chcesz - twoja kasa :) Ale ja już bez SSD do komputera nie podchodzę. Różnica w wydajności i kulturze pracy jest porażająca. Zwykły HDD jest ok na mniej ważne sprawy ( zdjęcia itp).
Co do procka to ja na nim nic dziwnego nie widzę. Trochę pasty zostało, nic więcej.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli z tej strony CPU miała by pozostać pasta to nie wiem kto zakładał ten procesor. W układzie CPU i socket to ważniejsze są piny w sockecie, czy nie są powyginane. Dla mnie to ten CPU jest podejrzany z tymi rozlaniami. Wymień dysk bo problemy z zawieszaniem i restartami może być tym spowodowany. Do instalacji systemu na stylu partycji GPT w biosie musi być wszystko ustawione na UEFI oraz obraz instalatora na pendrive utworzony np. w programie Rufus z wybraniem stylu partycji GPT do UEFI.

Link to post
Share on other sites

Pisałem do sprzedawcy tego procesora i powiedział że to pasta termoprzewodząca. Sprawdzałem procesor programem Intel Diagnostic Tool i program pokazał że procesor jest w pełni sprawny. Zastanawiałem się czy warto próbować zmyć tą "pastę" o ile to faktycznie ona. Doszedłem do wniosku że problem leży w dysku, lub zasilaczu. Procesor (stary jak i nowy) testowałem właśnie narzędziem Intela, RAM przeszedł próbę w Memtest86, GPU działało wcześniej pod obciążeniem i też pracuje stabilnie, na MOBO nie zauważyłem żadnych "spuchniętych" kondensatorów. Czy mógłby mi ktoś w takim razie doradzić czy warto próbować przemyć procesor?

Link to post
Share on other sites

Jakim cudem pasta termoprzewodząca mogła znaleźć się po tej stronie CPU? Do sprawdzenia sprawności CPU to chociaż IntelBurnTestV2, bo Intel Diagnostic Tool to pokaże jak CPU nie nadaje się w ogóle do użytku. Co do przemycia to najpierw sprawdź delikatnie np. wykałaczką, jaką konsystencję mają te rozlania. Ewentualne zmycie to miękkim pędzelkiem z naturalnym włosiem i alkohol izopropylowy.

Link to post
Share on other sites

Wyczyściłem procesor, kupiłem nowy dysk, wyczyściłem wszystkie podzespoły, system zainstalowany po czy zabrałem się za sterownik do GPU. Minęło jakieś 10 sekund od zainstalowania sterowników po czym pojawiły się artefakty i brak obrazu. Mam nauczkę że nie warto kupować uzywanego sprzętu :(

Link to post
Share on other sites
Minęło jakieś 10 sekund od zainstalowania sterowników po czym pojawiły się artefakty i brak obrazu.

Takie zachowania wskazują na problem z kartą graficzną lub procesorem, który bezpośrednio odpowiada za sloty PCI Express. Zastosuj się do porady @mufasa. Jak uruchomisz to zrób test CPU.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...