Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze routera i podłączeniu go


Recommended Posts

Jako że chcę zmienić umowę, co za tym idzie zabiorą mi router za który przez jakieś 3 lata płaciłem 5 zł muszę kupić jakiś nowy.

 

Teraz mam modem firmy CISCO EPC3928

 

Kupić chcę jakiś trochę lepszy, bo słabo było z zasięgiem jeśli wyszedłem na podwórko (mieszkam w domku jednorodzinnym). Zależy mi również na tym, żeby był bezawaryjny i nie zrywał połączenia..

 

Nie wiem ile kosztuje taki sprzęt który sprosta moim wymaganiom, ale myślałem o kwocie rzędu 150 zł.

 

Do routera poprzez kabel podłączony będzie jeden komputer (w przyszłości będą dwa) i wiadomo sporadycznie poprzez wifi telefony komórkowe.

 

Myślałem o http://allegro.pl/router-asus-rt-ac51u-dualband-usb-ac750-fv-24h-i6765976170.html?bi_s=internal&bi_c=wq18orXyxFm&bi_m=elektronika-art-offer-carousel&bi_term=selekcja#thumb/2 będzie spoko?

 

I jeszcze jedno. Aktualnie internet do mojego modemu dostarczany jest za pomocą zwykłego kabla 1 żyłowego, natomiast jak widzę wejścia na podłączenie internetu na tych routerach to tam jest zupełnie inne wejście i nie wiem jak ja to podłączę? Bo pan z vectry już tego za mnie nie zrobi :P

Edytowane przez Muchol
Link to post
Share on other sites

Operator ma obowiązek użyczyć Ci modem kablowy lub router do korzystania z łącza. Nie zastąpisz go innym urządzeniem samodzielnie kupionym. Urządzenie musi być autoryzowane u ISP i właściwie ustawione, z czego parametry konfiguracyjne znane są tylko technikom.

Przedstawiony wyżej router Asus możesz co najwyżej podłączyć jako drugi w kolejności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli połączenie jest zrywane to na pewno nie jest to normalna sytuacja i warto takie problemy zwracać dostawcy internetu. Za to mu płacimy co miesiąc. Router (nawet najlepszy) podłączony jako drugi w kolejności oczywiście nie wpłynie w żaden sposób na poprawę pracy łącza.

Link to post
Share on other sites
Myślałem o http://allegro.pl/ro...elekcja#thumb/2 będzie spoko?

jeśli ci porty 4 x RJ45 dla 10/100 BaseT dla LAN nie przeszkadzają ?

 

 

Bo pan z vectry już tego za mnie nie zrobi

powinien mieć ze sobą przynajmniej modem, lub router z modemem i wszystko ci podłączyć. 

 

Można to zrobić samemu jak znasz wszystkie potrzebne rzeczy, ale i tak musi to za ciebie zrobić. (nie zrobią tego na twoim własnym routerem, zrobią zawsze na tym co dostaniesz od nich, bo jakiś od nich dostać musisz)

Link to post
Share on other sites

Urządzenie klienckie dostajesz we wszystkich kablówkach i dostępach światłowodowych. Nie wszystkie urządzenia mają funkcje routera. Również przy ADSLach zazwyczaj ISP coś dostarcza, ale w tym przypadku jeśli nie masz usług dodatkowych (IPTV, VoIP) to łatwiej to pudełko podmienić. W radiówkach ISP aktualnie zazwyczaj montuje antenę z urządzeniem klienckim w jednym, zazwyczaj pełni to pudełko również funkcję routera po kablu. Urządzenia klienckie nie są dostarczane przy dostępach typu Ethernet.

 

Zapisać, wykuć na pamięć :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolega wyżej podczepił się pod temat.

W budżecie 100zł możesz pozwolić sobie tylko na podstawowe modele routerów jednopasmowych, bez USB etc. Ze swojej strony proponowałbym model ASUS RT-N12+. Ma typowe dla tego segmentu 4 porty LAN w standardzie Fast Ethernet, zewnętrzne anteny Wi-Fi po 5dBi, funkcję sieci gościnnej (łącznie możliwość stworzenia 4 ssid) i Wi-Fi w standardzie N 300Mbit. Plusem tego modelu może być potrójna funkcjonalność. Oprócz roli routera, można ustawić go w tryb AP czy Wi-Fi extender. Dodatkowym plusem jest także 3 letnia gwarancja.

Link to post
Share on other sites

Kolega wyżej podczepił się pod temat.

 

To powinno być karalne! Wprowadzanie eksperta w błąd, niedopuszczalne  :evil:

 

A co do routera to ja bym radził jednak dołożyć do gigabita z AC750. Inaczej za jakiś czas będzie płacz i zgrzytanie zębów. Na allegro od 140pln + KW.

Link to post
Share on other sites

Router Netis z portami Gigabit i w standardzie AC bez problemu dostaniesz za ok. 140zł https://www.ceneo.pl/32549315 Ten konkretny model nie posiada USB, które odpowiadając na twoje pytanie - może się przydać np. do udostępniania pendrive'a w sieci lokalnej. Podłączasz pendrive do routera i jest dostępny z poziomu urządzeń podłączonych do routera. Konfigurując uprawnienia możesz zrobić sensowny mini dysk sieciowy na podstawowe dane. Podobnie można udostępnić drukarkę, jeśli router oferuje funkcje print serwer i drukować z dowolnego komputera podłączonego do routera.

Potrójny tryb pracy może być przydatny gdyby router za jakiś czas miał zmienić sposób jego przeznaczenia. Tryb Access Pointu daje ci możliwość stworzenia dodatkowego punktu do rozsyłu sieci Wi-Fi np. w miejscu gdzie zasięg sieci bezprzewodowej z routera macierzystego jest ograniczony. Oba routery muszą być wtedy połączone kablowo. Podobny efekt możesz osiągnąć konfigurując router w sposób opisany na górze działu (Poradnik: Jak użyć routera jako Access Point). Wi-Fi extender pozwala zwiększyć zasięg Wi-Fi przez wzmocnienie i regeneracje sygnału. Bardziej szczegółowy opis na ten tenat możesz znaleźć np. tutaj https://www.morele.net/wiadomosc/wzmacniacz-sygnalu-wifi-jak-wybrac-jaki-najlepszy/1746/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...