Skocz do zawartości

Soczewki zamiast okularów


Recommended Posts

Hej!

 

Ostatnio wykryto u mnie astygmatyzm. Nie ukrywam, że nie widzi mi się noszenie okularów. Na szczęście okulista powiedział, że mogę bezproblemowo nosić soczewki. Moglibyście mi doradzić, jakie najlepiej wybrać? Z góry dziękuję za każdą poradę :)

 
Link to post
Share on other sites

To zależy.Mnie okulista też tak powiedział,kupiłem i nosić nie mogę. Mam tam pod powieką wyjątkowo mało miejsca i niestety mimo długich prób,nie leży mi to i wolę "pingle". Często (choć nie zawsze) cena wiąże się z jakością wykonania. Proponuję spróbować na tańszych,żeby zobaczyć jak to przyjmie twoje oko. Jak bez kłopotów ,to możesz szukać droższych,lepszych...

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamietam, chociaż było to już bardzo dawno temu, to miałem robione badanie specjalnie do dobrania soczewek u okulisty, więc polecałbym też takie zrobić, gdy soczewki są źle dobrane to mogą powodować dyskomfort, i wydaje mi się że może to też doprowadzić do jakichś chorób oczu. Przy zakładaniu soczewek też trzeba bardzo dbać o higienę, dokładnie umyć ręce przed i wytrzeć w czysty ręcznik, chociaż ja zawsze o to bardzo dbałem to i tak raz dostałem zapalenia spojówki :P

Link to post
Share on other sites

Noszę soczewki od ok 10lat.

Muszą one być dobrane przez specjalistę. Z tego co pamiętam to dostałem jakieś na próbę/testy. Na szczęście okazało się, że mogę nosić soczewki, co nie jest tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Dwóch kolegów próbowało ale bez efektu. Czyli dyskomfort, pieczenie.

Obecnie noszę cooper vision i są ok.

Co ciekawe, soczewki kupuję miesięczne ale bez problemu noszę jeden komplet przez 4 do 6 miesięcy. I od razu wyjaśnię, że będąc kiedyś na wizycie kontrolnej, lekarz bardzo się dziwił, że soczewka noszona przez prawie 3 miesiące jest tak mało wytarta. Jak niektórzy nie wiedzą to soczewka się wyciera, robi się coraz cieńsza

Link to post
Share on other sites

@up - nie w wycieraniu się soczewek jest problem, ale w osadzającym się na nich białkach, które mogą powodować zmniejszenie widoczności i różne niepożądane reakcje.

Lepiej jest zachowywać okres na który soczewki są przeznaczone i wymieniać. Pewnie, że można to zrobić z jakimś „poślizgiem", ale bez przesady ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale też się wycierają. Mam dobre porównanie przy wymianie na nowy komplet.

Może źle napisałem. Po badaniu lekarz sądził, że mam soczewki krótko używane tzn nie nosiły śladów mocnego zużycia. Ogólnie noszę jeden komplet do momentu gdy zaczynają mi przeszkadzać tj uczucie jakby coś wpadło do oka

Link to post
Share on other sites

Osobiście przez pięć i pół roku używam (oficjalnie, w praktyce dają radę miesiąc) dwutygodniowych Acuvue. Miałem krótki epizod z Cooper Vision i więcej tego na oko nie założę (mniej wygodne i dwa razy przykleiła mi się do oka - najadłem się strachu jak nigdy). Ale tak jak koledzy wyżej: idź do specjalisty. 

Link to post
Share on other sites

Używam soczewek johnson oasys dwutygodniowych, ale chyba zdecyduję się na jednodniowe. Mój brat przez nieodpowiednie przechowywanie soczewek i niedostateczną higienę czy ich zakładaniu nabawił się problemów, trafił do szpitala, sprawa była poważna, na oku pozostała blizna, także widzi gorzej. Jedyna opcja teraz po przeszczep rogówki... także dbajcie o higienę, najlepiej nosić jednodniowe.

Link to post
Share on other sites

Ja też noszę soczewki od około 10 lat, od początku cały czas te same - dwutygodniowe Acuvue Oasys. Jak zostało wyżej napisane, soczewki muszą zostać dobrane przez specjalistę, który poinstruuje Ciebie także jak wygląda kwestia wymaganej higieny i jakie mogą być skutki uboczne. Od siebie dodam, że nie ma czegoś takiego jak "soczewki zamiast okularów", albo nosisz same okulary albo okulary + soczewki, soczewki są dodatkiem do okularów i nie mogą ich całkowicie zastępować. Przerabiałem to po około 3 latach noszenia, czyli jakieś 7 lat temu na własnym oku gdy nabawiłem się niedotlenienia rogówki, soczewek nie wolno nosić przez cały dzień, 7 dni w tygodniu. Od tamtej nauczki soczewki zakładam tylko gdy wychodzę, a w domu zawsze używam okularów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...