Skocz do zawartości

Zmieniać procka czy zostawic do gtx1070?


Recommended Posts

Na wstępie chciałbym się przywitać :)

 

Sprawa wygląda tak: posiadam i5 4570 3,6ghz , ssd, 8gb ram i gtx 1070.

Chcę nadrobić nowsze gry gdyż wczesniej miałem gtx 660, bede grał w 1080p a monitor mam 144hz. Z tego co czytam na forum piszecie że procesor jeśli jest za słaby to może ograniczać kartę. Pytanie : Czy jest sens zmieniać procesor( oczywiscie chcialbym doplacić jak najmniej i tu jest problem, bo jak procesor to i zapewne płyta) mam msi b85g43 bez możliwości oc procesorów z literą K.

Zadacie pytanie "dlaczego nie sprawdzisz jak obecnie radzi sobie procesor?" - nie mogę, bo czekam aż szwagier przywiezie mi troche jego gier i konto steam z nowszymi tytułami jak wróci z zagranicy, więc mam czas na ewentualną modernizacje.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem wymiana tego procesora bez sensu. Koszt nieadekwatny do zysku wydajności. Gdyby była to jednostka która nie daje rady trzymać przyzwoitych klatek w grach można by myśleć o zmianie, ale on w większości gier spokojnie powyżej 60 klatek uciągnie - a  w niektórych może nawet nie będzie chodził na 100 bo karta nie wyrobi.

 

PS Od kiedy konto steam trzeba "przywozić"? Wystarczy, ze da ci dostęp i będziesz mógł ze swojego konta grać w jego gry pod warunkiem, że nie gra on w tym samym momencie.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem wymiana tego procesora bez sensu. Koszt nieadekwatny do zysku wydajności. Gdyby była to jednostka która nie daje rady trzymać przyzwoitych klatek w grach można by myśleć o zmianie, ale on w większości gier spokojnie powyżej 60 klatek uciągnie - a  w niektórych może nawet nie będzie chodził na 100 bo karta nie wyrobi.

 

PS Od kiedy konto steam trzeba "przywozić"? Wystarczy, ze da ci dostęp i będziesz mógł ze swojego konta grać w jego gry pod warunkiem, że nie gra on w tym samym momencie.

Taki z niego szwagier już mu tlumaczyłem że może mi nawet gry udostępnić itp. Ale nie będę go na siłe cisnął jak wróci to będzie inna gadka przy butelce XD

Link to post
Share on other sites

Mam ten sam procesor i poruszałem ostatnio podobny wątek. Według mnie nie musisz zmieniać - ten procesor jest naprawdę bardzo mocny i dopóki nie będziesz grał w wyższej rozdzielczości niż WQHD to nie musisz nic zmieniać. W sieci jest pełno testów z podobną konfiguracją co utwierdziło mnie że mogę śmiało kupić gtx 1070 

 

A tutaj mały przykład: 

 

//Niepotrzebne skreśliłem.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz lepiej wykorzystać monitor o odświeżaniu 144Hz, i7 jest trafnym pomysłem. Jeśli natomiast zależy Ci na jak najwyższych detalach w grach, zostań przy i5 :).


 

 

dopóki nie będziesz grał w wyższej rozdzielczości niż WQHD to nie musisz nic zmieniać

Sugerujesz, że wraz ze zwiększeniem rozdzielczości, gra będzie wymagać lepszego CPU?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja zmieniłem z i5 -4670(bez k ) na i7 6700k i jestem mega zadowolony bo widać różnicę .

A wybrałem taki procesor żeby mieć na długie lata .

 

Możesz przybliżyć jaką różnicę widzisz bez uruchomionego benchmarka pokazującego liczbę fps'ów? Jestem ciekaw w jakiej produkcji na tym procesorze i karcie którą posiadasz widać realnie różnicę płynności ponieważ sam posiadam podobny setup i nie pamiętam jakichkolwiek przycięć czy spadków fps. 

 

Autor jeszcze nie wie nawet jak to co ma działa, bo nie odpalił żadnej wymagającej gierki, a tu sugestia, że wymiana wystarczającego procesora na mocniejszą, lecz również wymierającą platformę to jakaś inwestycja na lata. Lata, to jeszcze autor może pograć na tym co ma, bo jeżeli ceni sobie bardziej detale ponad fps'y to wymiana jest bez sensu jak słusznie zauważył @Crout. Również film wrzucony powyżej pokazuje całkiem dobrze, że karta nie jest mocno ograniczana przez procesor, bo nawet w lokacji uchodzącej za mocno obciążającej procesor wykorzystanie GPU waha się między 90 a 100%.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

 

 

Możesz przybliżyć jaką różnicę widzisz bez uruchomionego benchmarka pokazującego liczbę fps'ów?

 

Na dzisiaj różnica to  do 40% fps jak gpu nie ograniczy ;)

https://youtu.be/BIuMHGpy9U0?t=482

i jest kilka gier gdzie i5 non K haswell nie błyszczy tzn jest zdecydowanie poniżej 60 klatek

 

roboPL6666

Polecam duall chanell jak nie masz ;)

Link to post
Share on other sites

No dobrze, tylko że "jak gpu nie ograniczy" jest tu kluczem. Autor wątku nabył 1070, a nie 1080 czy 1080ti - to solidna karta ale nie demon prędkości więc o wspomnianych 40% nie będzie mowy. 

 

Daleko mi od upierania się, że wymiana to totalny bezsens  - ale na te chwilę nie wiemy ani w co autor gra, ani jakie są jego oczekiwania co do fps'ów, oraz czy w ogóle jest zadowolony z tego co ma. Posiada jakiś setup ale nawet go nie sprawdził - dlatego radzę wstrzymanie się. Łatwo radzić komuś zmianę za jego pieniądze. W przypadku autora wątku pieniądze te wcale nie będą takie małe bo w grę wchodziłaby również płyta oraz ram jeżeli przeskoczyłby na coś nowszego.

Link to post
Share on other sites

Po to bo wymagania cały czas rosną i dzisiaj jak masz 1000 klatek to za sto lat będziesz mieć 0.0000001-en  albo nie uruchomisz wcale z braku instrukcji.

Botelneck nie ma nic wspólnego z tym bo właśnie zmniejsza się wraz z  rozdzielczością ponieważ ROZDZIELCZOŚĆ SIEDZI NA GPU A NIE NA CPU


 

Temu AMD w dniu premiery Ryzena robiło testy w 4K bo ich cpu są słabsze od intela ale przy obecnych gpu można to zobaczyć tylko w niskiej rozdzielczości lub starych grach


https://www.youtube.com/watch?v=KnQzCblUG_k

 

Zmieniając tutaj na 720p czy 4k będzie ta sama liczba fps -ok 30


Z tym że na 4k bottelnecka już nie  będzie bo gpu poleci na 100% ale co z tego jak i w 720p jak i 4k gra niegrywalna bo 30 fps ze spadkami do 20

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Krótko i na temat, ZALEŻY od tytułu czy ten i5 będzie wystarczający czy nie, np. w BF 1 i5 przy trybie 64-osobowym nie ma szansy na płynną rozgrywkę nawet z SLI 1080Ti bo procesor będzie większość czasu wykorzystywany w 100% i mimo wyników np.frapsa 100fps i więcej będziesz miał przycięcia ze strony właśnie "zapchanego procesora".

Osobiście do takiej karty celowałbym w min. i7 tak aby karciocha w każdej grze "fruwała", a ty na sprzęcie za XX nie dostawał szału bo masz przycięcia od strony procesora.

Link to post
Share on other sites

@up

 

ja przesiadlem sie wlasnie z moim i5-4690 na GTX1080 i potrafi czasami chrupnąć. procek w Witcher3 poci się nieustannie 90-100% wszystkie jajka.

 

Poczekam do coffee potem decyzja, ale prawdopodobnie sam na razie wsiąde na 4790k@4,7


//+ps

 

Co do powyższego filmiku z B1...

 

7700k porównujesz do i5 haswella ?? gdzie różnica w wynikach SingleCore / QuadCore sięga 45%? to tak nie dzała


gdzie jak sam zauważyłeś 7700k z HT OFF poci się w B1 na 100%, a gdzie tu pchać się z i5 Haswell


ergo i5 4570 jest wąskim gardłem dla GTX1070.

Link to post
Share on other sites

To jest i5 tylko z 8mb cache l3 bo ma wyłaczone ht

A tu filmik z I7 na tej mapie .

I TAK TO DZIAŁA



 

7700k porównujesz do i5 haswella ?? gdzie różnica w wynikach SingleCore / QuadCore sięga 45%? to tak nie dzała

Wszystko co i jak znajdziesz na necie


tylko trzeba wiedzieć jak szukać ;)


I nigdzie nie napisałem że nie będzie botelnecka w FHD z 1070 na i5 non K Haswell

Dałem  filmik z testu cpu a nie gpu i wyraznie widać ze żadnych problemów nie ma na i5 w bf1 64 gracze


http://forum.benchmark.pl/topic/250946-zmieniać-procka-czy-zostawic-do-gtx1070/?p=2414506

 

Widocznie czytasz 2 ostatnie posty a nie cały temat który ma stronę ;)


 

A tu z orginalnego i5 .WIEC NIE POWIELAJCIE BZDUR

Gracze by chyba <gwiazdki nie zmieniają znaczenia wulgaryzmu - regulamin> twórców bf1 jakby na i5 nie chodziło  bo jest to jeden z lepszych cpu do gier

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Kolego "HAKELBERY" na żadnym filmiku ani teście tych zacięć nie zobaczysz, praktyka>teoria. ;)

Mam procesor 4 rdzeniowy i widzę co się dzieje. tak jak pisałem klatek mam od groma bo i 90fps pokazuje ale widać że są zacięcia.

Do BF 1 jeśli grasz w trybie 64 osobowym (najlepsza zabawa...) musisz mieć koniecznie więcej niż 4 rdzienie lub HT i co byś nie robił to tego nie przeskoczysz, koniec tematu.

 

Gracze by chyba <gwiazdki nie zmieniają znaczenia wulgaryzmu - regulamin> twórców bf1 jakby na i5 nie chodziło  bo jest to jeden z lepszych cpu do gier

Grzeczniej kolego i więcej praktyki bo teorie i snute bajki powielać to troszkę wstyd. :wariat:

Link to post
Share on other sites
Gracze by chyba <gwiazdki nie zmieniają znaczenia wulgaryzmu - regulamin> twórców bf1 jakby na i5 nie chodziło  bo jest to jeden z lepszych cpu do gier

Haha :D  Ubisoft  pozdrawia z pokładu WatchDogs

Mam i5 haska i mimo 100-200 klatek stutering jest zauważalny w miejscach procesorowych w tandemie z GTX1080

 

 

a tak na poważnie

 

@robo

 

Ta i5 w teorii jest ok i Ci wystarczy, w praktyce hamuje Ci grafike. żeby zmiana miała sens musiałbyś mieć płyte na chipsecie Z97 i procka zmienić na i7-4790K + chłodzenie Fera3 i go kręcić. Czy Ci się to opłaca, to musisz sobie opowiedzieć jak gruby masz portfel

 

Możesz też po prostu kupić 4790K i go tak zostawić na stocku.

 

Jest jeszcze inne wyjście zmienić platforme na Ryzen 1600 z tania plyta.

 

Temat jest dyskusyjny. Jak masz ciśnienie i Ci brewka pyka, bo GTX1070 się lekko przydusza i masz za dużo pieniędzy zmień na 4790K i tak na razie zostaw, jak masz więcej zmień całą platformę. Jak liczysz każdą złotówkę to na razie zostaw jak jest.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...