Skocz do zawartości

Notoryczne Bluescreen'y - pomocy


Recommended Posts

To moj pierwszy post, takze witam. :/

 

 

Zaczne od konfiguracji sprzetowej:

 

Procesor: AMD Phenom II x4 3.4 ghz 965 black edition (nie krecony) + pasta arctic silver 5 + Coolermaster Hyper tx3

Karta graficzna: Gainward GTX 560 ti Golden Sample (wczesniej ATI radeon HD 5870 od XFX'a ale o tym pozniej)

MOBO: Asus M4N68T Pro

Ramy: G.Skill 2x2GB DDR3 1333 G.Skill ECO CL9 1,35V

Zasilacz: Corsair TX650 - 650 wat mocy

Os: Windows 7 Home premium 64 bitowy

Obudowa: Aerocool Hi tech 7 pro

Urzadzenia peryferyjne: Razer Lycosa, Razer Diamondback 3g, Logitech G330

HD: Western Digital Caviar Blue 320GB, 8MB Cache, SATA II (WD3200AAJS)

Monitor: Fujitsu SL3230T

 

Od okolo miesiaca, czyli wlasnie kiedy zlozylem nowy komputer, mam z nim klopoty. Podczas obciazenia (gry, furmarki, blend w prime95), czesto wystepuja bluescreeny (rozne warianty - ''do wyboru do koloru''), czasami ekran zgasnie i pomaga twardy reset. Czasami tez nie dzieje sie nic tj. moge normalnie kozystac z komputera grac itp. Problem wystepuje jedynie podczas stresu, wyjatkiem byl dzisiejszy bluescreen podczas maksymalizacji filmiku na Youtubekropkacom.

 

Analiza czterech ostatnich bluescreenow, wykonana przez program whocrashed (reszte dump'ow wyczyscil mi ccleaner):

On Thu 03.03.2011 11:38:38 GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\030311-14367-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x80640) 
Bugcheck code: 0x1A (0x41284, 0x133D7001, 0x387C1, 0xFFFFF70001080000)
Error: MEMORY_MANAGEMENT
file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that a severe memory management error occurred.
This might be a case of memory corruption. More often memory corruption happens because of software errors in buggy drivers, not because of faulty RAM modules. 
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time. 


On Thu 03.03.2011 11:15:22 GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\030311-16941-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x80640) 
Bugcheck code: 0x50 (0xFFFFF703B9648488, 0x0, 0xFFFFF80002ED01A7, 0x5)
Error: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that invalid system memory has been referenced.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem. 
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time. 


On Tue 01.03.2011 20:25:30 GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\030111-16458-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x80640) 
Bugcheck code: 0x3B (0xC0000005, 0xFFFFF80002F12744, 0xFFFFF88007C11DA0, 0x0)
Error: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that an exception happened while executing a routine that transitions from non-privileged code to privileged code. 
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem. 
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time. 


On Tue 01.03.2011 20:12:39 GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\030111-14898-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x80640) 
Bugcheck code: 0x1A (0x41284, 0x798001, 0x0, 0xFFFFF70001080000)
Error: MEMORY_MANAGEMENT
file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that a severe memory management error occurred.
This might be a case of memory corruption. More often memory corruption happens because of software errors in buggy drivers, not because of faulty RAM modules. 
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time.

MEMORY_MANAGEMENT...Wychodzi na to ze to wina jadra windowsa... czyli z reguly, to tak naprawde wina czego innego :[ prawdobodobnie hardware.

 

Moje przemyslenia i proby naprawy:

 

Procesor:

Nie sadze, aby to on zawinil. Przy jakiejs wadzie, prawdopodobnie mialbym problemy z wlaczeniem PCta :pajac: chociaz, niewiadmo..

Temperatury; 25 stopni Celsjusza idle, 45-47 stres podczas obciazania primem95

 

Karta graficzna:

Zanim mialem geforce'a, myslalem ze to problem z Radeonem 5870. Wtedy wystepowaly BSOD z atikmdag.sys (teraz nie przytocze konkretnego kodu bledu). ''Ati skopal sterowniki'' pomyslalem. Sprawdzalem rozne stery i dalej to samo. Nie mialem zamiaru z nim walczyc, wiec wymienilem go na sprawdzonego (nie ublizajac fanom ATI) Geforce'a... i rowniez nic. Dalej bluescreeny, tylko ze inne. Sterownik (1 slownie jeden bo narazie innego nie ma do 560 ti na stronie nvidii - co ciekawe, 560ti nie uzywa tego samego drivera co np. 580 gtx albo 460 gtx) byl przeinstalowywany najmniej z 10 razy. Temperaturki raczej w porzadku: idle ok 32 stopnie stres 65 (radek mial 39 i 73).

 

Moja stara grafika (8600gts palit) w tej konfiguracji rowniez miala bluescreeny, jednak wystepoway rzadziej. Sprawdzone 3 grafy (moge jescze sprawdzic GPU brata jesli sa watpliwosci - Zotac gtx470)

 

Ramy

 

2 razy po 2gb dwu-kanalowy. Potencjalny winowajca... gdyby nie fakt, ze na RAM'ie mojego brata (Gskill ripjaws 2x2gb ) dalej jest to samo. Zwariowac mozna. U brata moj ram dziala normalnie.

Pamiec testowalem Memtestem; kazda kosc z osobna, jak rowniez wszystkie naraz. Brak bledow. Kazdy test po ok 6 h. Zamienialem sloty.

 

Zasilanie

To tez (raczej) nie to, ale kto wie. Moze natrafilem na jakas felerna sztuke. Napiec nie testowalem (jutro to zrobie multimertem). Ufam Corsairowi.

 

Plyta glowna

 

No i tu, sa moje glowne obawy. Nie jest to jakis hi end, ale kiedy ja zamawialem, wydawala mi sie ok. Jak znam zycie, to cos z chipsetem albo dimm'y maja jakas wade. Nie wiem. Nie wiem tez jak wykluczyc plyte glowna z potencjalnych winowajcow. Jakies sugestie testy propozycje? A moze po prostu kupic inna... moze sie uda.

 

(tak wiem ramy nie sa na liscie zalecanych do niej pamieci)

Standardowe ustawienia Biosu.

 

Os:

Windows windowsem ot co. Nie wiem jak jest na 32 bitowej wersji win7 Home Premium

 

Obudowa i monitor:

N/C. No moze tyle. ze w obudowie jest dobry przeplyw powietrza. Cable management + 40 cm wentylator (zasysa powietrze do obudowy). Nie jest to antec ani lancool, chlodno jednak jest. Z przodu obudowy wiatraczek zasysa powietrze do srodka, z tylu wypycha. Brak kurzu.

 

Mysz, klawiatura sluchawki?

Na 99,999% to nie to.

 

HD - dysk twardy

Testy hdtunem nie wykazywaly bledow. Zastanawia mnie jednak fakt, ze Speecy, Everest i HDtune wykrywaja moj dysk jako ATA a nie, tak jak byc powinno, Serial-Ata II. Nie dziala mi rowniez monitor S.M.A.R.T (wlaczony w biosie).

 

Podlaczalem go do komputera brata, tam dzialaly wszystkie funkcje, S.M.A.R.T no i byl SATA II.

Dysk formatowalem wiele razy, nawet raz go wipe'owalem Darik's Boot And Nuke'm. Nie ma bad sectorow.

 

 

Sterowniki grafiki, dzwieku, chipsetu i innych wielokrotnie przeinstalowywane.

 

Dziekuje tym, ktorzy dobrneli do konca posta; staralem sie opisac problem jak najdokladniej. Przepraszam za brak polskich znakow. Jezeli zly dzial, to rowniez bardzo przepraszam.

 

Pozdrawiam i licze na Wasza pomoc. :lol:

Link to post
Share on other sites

Jedyne czego nie wymieniłeś, to dysku twardego.

W przypadku błędu z zarządzaniem pamięcią, to wina leży bardzo często po stronie dysku twardego a konkretnie tego, że w miejscu gdzie znajduje się plik wymiany Windowsa pojawiają się bad sektory tudzież dysk wykrywa uszkodzenia i próbuje dokonać relokacji.

Pamięci sprawdź memtestem, oczywiście bootowalnym a nie spod windy!

Dysk przetestuj HD Tune, sprawdź czy nie występują BAD Sektory i najlepiej podeślij zrzut ekranu z HDTune ze statusu SMART.

Link to post
Share on other sites

Jedyne czego nie wymieniłeś, to dysku twardego.

W przypadku błędu z zarządzaniem pamięcią, to wina leży bardzo często po stronie dysku twardego a konkretnie tego, że w miejscu gdzie znajduje się plik wymiany Windowsa pojawiają się bad sektory tudzież dysk wykrywa uszkodzenia i próbuje dokonać relokacji.

Pamięci sprawdź memtestem, oczywiście bootowalnym a nie spod windy!

Dysk przetestuj HD Tune, sprawdź czy nie występują BAD Sektory i najlepiej podeślij zrzut ekranu z HDTune ze statusu SMART.

Jak juz pisalem, ram testowalem memtestem (bootowalnym), 0 bledow. 6h kosci osobno i razem.

 

Dysk Brak badsectorow

 

http://i.imgur.com/vIKnz.png

 

S.M.A.R.T

 

http://i.imgur.com/JYwSB.png

 

Na Speecy'm nie widac smarta. HDTune to samo, dopiero wersja pro cos widzi. Na innym kablu/porcie SATA jest to samo. Nie wiem co to jest. Sprawdze dysk jeszcze raz na innym komputerze i podesle wyniki.

 

Detailed Description

 

Description: Number od interface communications errors: 45

Status: There were communication errors. This may be caused by a damaged cable.

 

Health status warning.

 

 

Edit:

 

Screen z innego kompa

 

http://i.imgur.com/AbMXN.png

Link to post
Share on other sites

Płyta (kontroler) albo dysk. Innych opcji nie ma.

 

Znalazłem w szafie stary dysk Samsunga z interfejsem ata. Zainstalowalem windowsa, demo crysisa i prime95.

 

Oto efekty

 

http://i.imgur.com/vgEYs.png

 

Speccy nagle pokazuje temperatury chipsetu :pajac: wczesniej tego nie mialem

 

http://i.imgur.com/dPiPg.png

 

Smart rownież się obudził, co jest dobrym objawem.

Testy prime'a95 komputer przechodzi, wczesniej nawet jednego nie dokonczyl. Godzinna rundka w Crysisa i nawet nie jęknął, a wszystko dzieki zmianie interfejsu i dysku. Wszystko wskazuje na to ze masz racje, nazaropeth. Do doglebnej analizy bede potrzebowac jakiegos dysku SATA, ale z tym to juz sobie poradze. Także dzięki :[

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...