Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szukam taniego dysku z odczytem na poziomie minimum 2000MB/s i zapisem 1000MB/s na m.2

Znalazłem różne budżetowce w cenie do 600zł.

Ogólnie mówiąc to jestem już jedną nogą w sklepiej po Samsunga 960 Evo.

Niestety ze względu na braki $$$ jest to Evo a nie Pro.

 

Obecnie mam Sandisk Plus 120GB. Ma 4 miesiące i 94% życia czyli 6% zużycia :-)

Jest strasznie wolny. Gdy był nowy to miał 550MB/s i 450MB/s w zapisie.

Średnio co dwa tygodnie prędkości maleją i dziś jest 380MB/s czytanie i 200-250MB/s zapis.

Dysk w SATA3 oczywiście.

 

Ktoś na forum używam tego Samsunga?

Producent chwali się że odczyt 3200MB/s a zapis 1500MB/s...

 

Link to post
Share on other sites

Jak wyżej - sm961 o wiele lepszy, a cena niewiele wyższa.

 

Swoja drogą nie wiedziałem, że te Sandiski Plus są aż takie słabe - ja mam Intela 120GB jako dysk systemowy już 4 lata i ma 100% żywotności - tylko, ze w Intelu są pamięci MLC 40 nm - są co najmniej 10 razy wytrzymalsze od tych TLC z Sandiska.

Link to post
Share on other sites

@@maniakus, musisz mieć płytę co ci obsłuży ( ale pamiętaj że przy SSD zwykle najważniejszy jest iops, nie transfery sekwencyjne ), no i tak jak wyżej, popatrz na SM961.
Co do dysku, to jeśli chcesz szybko przywrócić mu parametry, to zrób secure erase ( usuwa wszystkie pliki ), wartości sekwencyjne powinny wrócić do normy ( zawsze przy przeinstalowywaniu systemu warto robić secure erase ).

Oczywiście jest jeszcze inny sposób bez utraty danych, czyli optymalizatory, efekt trochę gorszy do secure erase no i zabiera masę czasu i więcej cykli P/E ( gdzie secure erase tylko zwykle kilkanaście sekund ). 

Link to post
Share on other sites

Nie mam w EFI opcji Secure Erase. Czym to w miarę szybko zrobić?

 

Płytę mam Gigabyte GA-B250M-D3H i niby obsługuje wszystkie najnowsze M.2

Z czasem robię przesiadkę z G4560 na i5/i7 który będzie miał także Intel Optane i Intel Speed w nowszej wersji jak G4560. Zamówiłem już tego Samsunga 960 Evo ale nie wiem czy wydatek 600zł nie będzie błędem. Niemnie jednak muszę wymienić ssd bo obecny Sandisk Plus jest pełny (120GB). Nie mieści mi się całe Visual Studio 2017 + Android SDK/NDK + kilka innych a na talerzowca za chiny nie wrócę.

 

Zauważyłem też że te klasyczne i budżetowe ssd mające read-500MB/s z hakiem to nie są az tak mega szybkie.

Nowy zestaw składający się z budżetowgo G4560 + 32GB DDR4 2400 + Sapphire R7 ma mały kłopot. Kłopotem jest ssd który np. w testach podczas ot by bootowania ma 100% użycia. Nawet w chwili w której już system wystartuje to nadal ssd czyta i zajętość 100%. Trochę softu u mnie musi startować wraz z systemem bo łatwiej mi pracować. Takowe jak Visual Studio + projekty + AVRstudio i inne gady musza uruchamiac się z systemem.

Powiem szczerze. Ten ssd jest za wolny w odczycie. 500MB/s to tyle co nic w dzisiejszych czasach i zakładam się że jak już przejdę na i7-7700 to będzie jeszcze gorzej dlatego szukam dysku który ma w odczycie minimum 2000MB/s i jest na szybszym m.2.

 

Mając już taki chciał bym użyc wtedy starego SSD do obsługi TEMP/CACHE i innych które przeniosę z systemu zainstalowanego na m.2.  Taki mam plan.  Kiedyś gdzieś u ruskich na YT widziałem jak chłopaczyna coś takiego zrobił. Jako główny dysk miał właśnie 960PRO z odczytem pow. 3000MB/s a jako pomocniczy miał jakiegoś tańszego ssd.  SWAPA z Windows 10, foldery cache przeglądarki, foldery TEMP systemu i inne poprzenosił na drugi SSD.  Tu chodzi o to że masz np. IDE zainstalowane na jednym SSD a projekty na drugim. Wczytywanie wszystkiego trwa o 100% szybciej jak z jednego dysku. Już to sprawdziłem na dwóch Sandisk Plus. System dostaje kopa w chwili w której ma sporo RAM + tak samo duzy SWAP ale na innym SSD jak Windows. W prawdzie przy 32GB RAM swap nie potrzebny no ale ...

Edytowane przez maniakus
Link to post
Share on other sites

Po 4 miechach używania Sandiska na TLC mam zużycie 6%. 15% po roku, 30% po 2 latach, 60% po trzech i do piachu.

Nie biorę pod uwagę TLC vs MLC bo tak szczerze mówiąc - róznica między 960Evo a 960Pro dość solidna ($$$) tylko czy potrzebna?

Za 2,3 lata i tak cały PC idzie do piachu bo i tak dłużej nie wytrzyma zatem szkoda kasy na zabawę z MLC.

Myślę że jeśli Sandisk naprawdę katowany wytrzymuje mój tryb pracy to i Samsung Evo to pociągnie. Ważne by nie wysypał się po roku. Miło by było by działał 2 lata. Bradzo miło gdyby wytrzymał pełne trzy do zmiany sprzętu. No zobaczymy.

Mam w pracy dysk Patriot Blaze 60GB. Miał być złomem budżetowym. Pracuje w laptopie jako systemowy z Windows 7 już 3 rok. Nadal ma odczyt pow. 270MB/s i zapis 180MB/s (sata2) a miało byc tak źle. Kupiony jako budżetówka za 160zł jako nowy :-) Dysk ma zrobione ponad 7200h.

Obecnie zużycie wskazuje na 43%. Nie jest źle bo to też TLC.

Edytowane przez maniakus
Link to post
Share on other sites

Dowiemy się na jakim sprzęcie chcesz ten dysk uruchomić bo nie wszystkie chipsety są wstanie porwanie współpracować z dyskami PCIe x4 NVMe. Wiele starszych chipsetów np. Z97 nie pozwala takim dyskom osiągnąć pełnych możliwości i mimo iż dysk działa poprawnie transfery są ograniczone o połowę. Samo złącze M.2 dostępne na płycie nie oznacza jeszcze, że możemy kupić dowolny dysk i będzie on śmigał tak jak deklaruje producent. 

Link to post
Share on other sites
np. Z97 nie pozwala takim dyskom osiągnąć pełnych możliwości i mimo iż dysk działa poprawnie transfery są ograniczone o połowę.

 

Powiedziałbym, że transfery są ograniczone nawet o 2/3.

 

Samsung sm961 to obecnie najlepszy na świecie 256GB dysk SSD.

Sam mam wersję 512GB i jestem mega zadowolony.

Edytowane przez marcin34424
Link to post
Share on other sites

Dla ścisłości to nie sam chipset Z97 ogranicza prędkość SSD PCIE, ale złącze M.2 o max przepustowości 10 Gb/s - prostym rozwiązaniem jest zakup przejściówki z PCIE na M.2 z obsługą napędów PCIE x4.

Mając taką przejściówkę na płytach z Z97, czy z Z87 można używać najszybszych na rynku SSD M.2 i będą pracować z pełną prędkością.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

@@Franz, to też tylko jak ktoś ma płytę z przynajmniej 2 złączami PCI-e 3.0 idącymi do CPU i karta graficzna nie zasłania drugiego ( bo wyciąganie karty graficznej dla dysku, raczej jest złym pomysłem w większości przypadków  ) 

Autor dostał bana za trollowanie i nieprzestrzeganie regulaminu, więc zamykam na razie, bo nie ma sensu prowadzić dyskusji bez niego. 
Jak wróci to PM do mnie lub innego moderatora, to otworzymy.  

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...