Skocz do zawartości

Chłodzenie wodne - jakie części


Recommended Posts

Witam.

Sprawa taka - zastanawiam się nad chłodzeniem wodnym do samego CPU, o jak najwyższej wydajności i cenie hmm np do 1000zł.

Patrzałem w jednym z moich zaufanych sklepów na następujące podzespoły:

- chłodnica - Phobya G-Changer 360 ver. 1.2 Black (3x120mm x60mm - najgrubsza)

- blok cpu - EK Water Blocks EK-Supreme HF - Full Copper (w testach chwalony)

- zbiornki - Phobya 5,25" Dual Bay Reservoir Black (chce duży zbiornik)

- pompka - EK Water Blocks EK-DCP 2.2 lub 4.0 (różnica w podnoszeniu cieczy 2,2-4m)

Te części to wydatek ok 900zł.

Teraz zostaje kwestia reszty:

Czy do pompki potrzebny jest top ?

Jakie przewody (średnica, długość, raczej chce przeźroczyste) ?

Jakie złączki i inne potrzebne podzespoły, może przepływomierz ?

Czy ewentualnie coś zamienić z moich podzespołów ?

 

Zależy mi tak jak napisałem - max wydajność.

Dobre wentylatory już posiadam - 6x scythe gentle typhoon 1850, które są bardzo chwalone na chłodnicach, pod względem dużego ciśnienie statycznego tłoczonego powietrza.

Aktualnie posiadam tzw "gotowy zestaw H2O" - blok i chłodnica 2x120 i jego wydajność mi nie wystarcza (wysokie podkręcanie = wysokie temperatury).

Link to post
Share on other sites

Nastepnym razem uzyj opcji szukaj, bo chyba po raz trzeci to pisze :)

 

Chlodnica: nienajgorszy wybor http://skinneelabs.com/phobya_gc360/ Oczywiscie da sie lepiej, ale znacznie drozej.

 

Blok: tez dobry wybor. Chociaz najwyzsze modele roznych producentow roznia sie ±1*C.

 

Rezerwuar: nie lubie bay-res'ow. Czesto ciekna, bo jednak sporo tam klejenia. Zastanow sie nad EK Multioption lub odpowiednikiem od Koolance/Iandh stealthres.

 

Pompka: ta slabsza (tansza) w zupelnosci wystarczy.

 

Top: zdecydowanie tak. Poprawia cisnienie i poza tym estetyka. Wielkich roznic miedzy topami nie ma. Wybierz sprawdzona marke (EK, XSPC).

 

Weze: srednica nie ma znaczenia. Tylko wzgledy estetyczne. Kup weze z grubymi sciankami (3mm, czyli waz 10/16 lub 13/19), latwiej sie ukladaja w obudowie i mozesz zrobic ciasniejsze luki.

 

Zlaczki: drogo - kompresyjne, taniej - krocce. Kwestia gustu.

 

Reszta pierdolek w miare widzimisie. Nie uzywam przeplywomierza, nie uzywam czujnika temperatury wody. Jak woda sie rusza = pompka dziala. Jak procek ma ~30*C w idle = wszystko dziala.

 

Wentylatory: nic dodac, nic ujac. Lepiej nie mogles wybrac. Pamietaj o kontrolerze obrotow, bo na pewno nie bedziesz potrzebowal ich na 100% caly czas.

Link to post
Share on other sites

do tych pompek nie ma topow! topy sa do laing/swiftech. sam masz ddc wiec powinienes to wiedziec.

jak juz chcesz koniecznie jedna z nich to lepiej kupic mocniejsza. ja bym poszukal na allegro swiftech mcp350 ( DDC ).

zlaczki 10/16 feser skrecane, kilka katowek BP ( ladne i praktyczne ), waz Tygon ~10/16, zawor kulkowy zeby latwo zlac plyn, t-block ( kostka ).

przerabialem grube chlodnice, pomysl czy nie lepiej wybrac cos z cienkich - liczy sie powierznia oddawania ciepla ( zapytaj na pclabie, tam jest wiecej osob bawiacych sie w chlodzenie wodne ). ELDER sprzedaje 3x120 XMPC w idealnym stanie i kilka innych czesci do LC ( sam od niego kupilem sporo rzeczy ).

Link to post
Share on other sites

Zapytaj na xtremesystems.org, TAM jest wiecej ludzi bawiacych sie w WC...

 

Pompki faktycznie, zabudowane. Na co mu mocniejsza pompka? Na jedna chlodnice i jeden blok? Bedzie mial tylko problem z zapowietrzajacym sie ukladem. Niekoniecznie bay-res temu zaradzi.

 

Nie kupuj Tygona. Placisz za R&D potrzebny do labow: http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... p?t=265994

Inni producenci odrobili lekcje przez ostatnie 2 lata.

 

Zlaczki kompresyje: 2x drozsze niz krocce. Kolanka BP: 3x drozsze niz bezfirmowe. Jak kolega ma za duzo pieniedzy to faktycznie - czemu nie?

Link to post
Share on other sites

Na co mu mocniejsza pompka? Na jedna chlodnice i jeden blok? Bedzie mial tylko problem z zapowietrzajacym sie ukladem.

:) ciekawe czy tobie sie ciagle zapowietrza. kazdy blok, kazda chlodnica zmniejsza flow. nawet przy 1 bloku i 1 chlodnicy nie bylo u mnie mowy o wirze w rezie EK 250. lepiej kupic 1 lepsza pompke niz potem szukac kolejnej bo po CPU przyjdzie kolej na GPU, a moze i na mobo.

zlaczki i katowki moze kupic uzywane - to sie nie niszczy. sam mam 2szt. 45* BP, zawor, t-block do sprzedania. LC robi sie dla ciszy, niskich temperatur i ... wygladu. za to niestety sie placi.

Link to post
Share on other sites

http://www.koolance.com/default.php

polecam

tu masz gorna polke chlodzenia wodnego sam mialem tu brac na swojego cpu ale nie oczekiwany wydatek mnie czeka na nowa karte bo moj gtx 480 mi pada

chlodzenie ze wszystkim na samego procka wyjdzie +/- 250€

Link to post
Share on other sites

Nie chodzilo mi o wyklocanie sie. Naleze do tych, ktorzy szanuja swoje pieniadze i nie wydaje ich bez sensu. Uwazam, ze mam estetycznie zrobiony komputer i zlaczki BP kosztujace krocie wiele by nie zmienily.

10W Laing DDC 1T z palcem w wirniku obslugiwal mi: Apogee GT, 2x Zalman 8800gt (abstrakcyjnie restrykcyjny blok podobno), pa120.3, BI240 i na dokladne maly Swiftech MCR120. Wiec jaki jest sens ladowac 18W pompke do takiego ukladu jak chce autor watku?

W tej chwili mam to co mam (ek5870, apogee gt, 2 chlodnice, ek multi 150) i wir mam zauwazalny, mimo anti-cyclone w srodku.

Link to post
Share on other sites

Ok. Po chwili przerwy wracam, aby ponownie zapytać.

Trochę zmieniłem zdanie do do samego bloku, pompki i zbiornika.

Poczytałem trochę testów i znalazłem ciutkę gorszy blok na CPU, ale za to wiele tańszy. Wg. testów jest gorszy od tego co podałem wcześniej ok ok 0,5*C max. Myślałem także, aby za zaoszczędzone pieniądze z bloku CPU dołożyć dodatkową chłodnicę. Zbiornik zgodnie ze wskazówkami o przeciekaniu 5,25 bay-ów także zamieniłem.

Zestaw wyglądał by teraz tak:

- blok - XSPC Rasa Black CPU Acetal Socket 775/1366/1156

- pompka - Phobya DC12-260 12V lub 400 12V (2,6m lub 4m - 600 lub 800l/h)

- zbiornik - Phobya Balancer 450 Silver Nickel

- chłodnica 1 - Phobya G-Changer 360 ver. 1.2 Black

- chłodnica 2 - Phobya G-Changer 140

 

Dlaczego 2 chłodnice - chcę max wydajność, ale nie mam miejsca na 4x120.

Na górze obudowy mam miejsce na 3x120, a zaraz obok na 1x120 lub 140.

Teraz tylko kwestia połączenia tego razem.

Tutaj jestem ziolony, ale wszystkie części dobrałem pod gwinty 1/4".

Myślałem o złączkach np:

- prosta - EK Water Blocks złączka prosta SK 13/19 G1/4" black

- kolanko - Złączka kątowa 45° SK 13/19 G1/4" obrotowa

- kolanko - Złączka kątowa 90° SK 13/19 G1/4''

Domyślam się, że oznaczenia 13/19 to rozmiar węża.

Teraz pytanie techniczne - jeśli chodzi o bezpieczeństwo (szczelność przed wyciekami), czy te złączki to dobre rozwiązanie ? Czy może jakieś złączki choinkowe i tradycyjny zacisk na nie ? Ewentualnie jaki płyn ? Myślałem nad Phobya ZuperZero Xtreme 1000ml.

Co do samego kupna - nie kupię na allegro. Teraz rozpatruję tylko kwestię nowego sprzętu, oraz czy kupię w jednym sklepie wszystko i ciut drożej, czy kilka sklepów, ale z kurierem i tak się to wyrówna.

Link to post
Share on other sites

kupowanie czesci ze sklepu - typowe dla kogos kto wczesniej nie mial w rekach LC. blok, zlaczka, katowka, top, rez, kostka, korek, chlodnica itd. te czesci sie nie zuzywaja ( nie mam na mysli uszkodzen mechanicznych ) i ludzie b. czesto odsprzedaja sobie elementy chlodzenia wodnego bo kupowanie nowych klockow jest po prostu bez sensu. GreQ kupil jakis czas temu na allegro blok Koolance 360 za 175 zl w idealnym stanie - nowy ponad 300 zl. mozna? mozna. w momencie pozbywania sie czesci stracisz ok. 40-50%.

ludzie czasem wybieraja uzywane bloki mimo, ze moga kupic nowe bo te 1 byly przerabiane przez kogos ( np. full chrom, plexi etc. ) lub po prostu szkoda im kasy na nowe bo i tak beda je przerabiac.

2ga chlodnica nie jest Ci do niczego potrzebna. dla samego CPU wystarczylaby jakas 2x120.

kolejna rzecz to weze. po cholere 13/19? srednica wew. zlaczki ~8-10. zlaczki chcesz kupic czarne skrecane i srebrne katowki? :P

plyn - feser clear. najmniej brudzi i zapycha bloki.

blok wybrales sredni, EK HF lub Heatkiller to zdecydowanie lepsze rozwiazanie.

Link to post
Share on other sites

To się mija zupełnie z celem - mam podobne chłodzenie, a szukam wiele lepszego.

Coraz bardziej zastanawiam się, czy po prostu nie wydać ze 200zł więcej (1200zł) i kupić na wyrost. Chłodnica 9x120 Phobya Xtreme NOVA 1080 Radiator (super cena - 360zł) i do tego stojak (tutaj niestety dość dużo bo prawie 300zł).

Zamocować wszystko do stojaka (jest przygotowany do montażu pompek i zbiorników) i tylko pociągnąć przewody z blokiem na CPU. Miałbym wtedy ewentualny zapas na np. blok GPU kiedyś. Kwestia tylko chyba silniejszej pompki.

Licząc zestaw który podałem wyżej tylko zamiast 3x120 i 1x140 radiatorów - ten ogromny kloc 9x120.

Czy pompka 800l/h i 4m podnoszenia da sobie radę ?

Jeśli tak, to byłbym już na 99% przekonany do zakupu.

Link to post
Share on other sites

tylko po co?! Twoj procesor mozna spokojnie podkrecic na dobrym AC. chlodnica 3x120 w zupelnosci wystarczy na cpu i gpu ( do sli moze byc potrzebna dodatkowa 2x120 ale to juz trzeba sprawdzic w praktyce ). masz widze kolego lekki przerost formy nad trescia :P

Link to post
Share on other sites

Przy tej chłodnicy pojawia się kwestia ekonomiczna - dosyć dziwna.

Chłodnica jest ogromna i faktycznie na aktualną chwilę mega na wyrost.

Jak tylko zobaczyłem to rusztowanko do chłodnic to stwierdziłem, że najlepiej będzie kupić np chłodnicę 4x120 (kwadrat 2x 2x120) lub 6x120 (prostokąt 2x 3x120).

W przypadku chłodnicy 6x120 miałbym cały jeden rząd wolny (3x120) na montaż wewnątrz tego rusztowania pompki i zbiorniczka, ale chłodnice 4x120 i 6x120 są .....droższe od tej 9x120.

Link to post
Share on other sites

:P nie rozumiem cie

chcesz na sam cpu kupic chlodzenie wodne a chlodnice chcesz taka jak na wszystkie podzespoly by wystarczyla :P nie wspomne o pompce ktora proponujesz :) chlodnice wypas chcesz a pompke jak do 2x120 :)

jak juz chcesz miec cos dobrego to podalem ci stronke jedna z leprzych

tam na 250€ bedziesz mial chlodzenie wypas w porownaniu do tego co ty na poczatku proponowales ....

Link to post
Share on other sites

Faktycznie blok wybrałem zły - oto testy:

http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... p?t=253470

Zajął tylko 2-gie miejsce......

 

Pompka także tragiczna - oto testy:

http://www.xpert-oc-team.de/forum/index ... ntentid=71

Jak widać także tragedia tylko 3-cie miejsce.....

 

O chłodnicy napisałem, że mógłbym wziąść na zapas, a później mógłbym dołączyć bloki na moim SLI.

Przypominam, że chłodnica phobya 3x120 kosztuje prawie 300zł, może kiedyś dokupiłbym drugą i mam 600zł. Natomiast ten wielki klocek 9x120 kosztuje 360zł.

Gdybym kupił tak jak planowałem 3x120 + 1x140 to koszt 300+180zł.

 

 

No proszę - znalazłem nawet test dokładnie tego ogromniastego radiatora i dokładnie tej "badziewnej" pompki:

http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... p?t=260912

Link to post
Share on other sites

Strasznie kolego kombinujesz :P

 

Jedna chlodnica 3x 120 spokojnie wystarczy do utrzymania sensownych temperatur na CPU + GPU przy OC.

 

Wyobraz sobie sprzet:

980x @ 4.5

GTX480 @ stock

R3E + Dominatory 6x 2GB

 

 

Wszystko to chlodzone woda, zgadnij ile chlodnic i jakie sobie z tym radza?

Jedna 2x 140 i jedna 120mm. Da sie? Da sie.

 

 

Co ja bym sugerowal:

Blok na CPU jak Ci sie uda szukaj Koolance, nie znajdziesz to ten co wybrales bedzie ok.

Zlaczki proponuje "skrecane" Fesera 10/16 na waz 10/16 lub cos w stylu Tygona 11,2/15,19 tez da rade. (Zlaczki Fesera sa dosc tanie w porownaniu do innych marek, wystrzegaj sie zlaczek blackwater)

 

Pompka DDC 1T, jest to bardzo ciche urzadzenie, chwalone przez wielu uzytkownikow.

Do tego top np. od bitspower.

Chlodnica, jedna Phobya 360 starczy z nawiazka do takiego zestawu.

Res to juz sprawa gustu, ja wzialem 5.25, jeszcze nie mialem okazji przetestowac, ale watpie zeby markowe 5.25 rezy przeciekaly..

 

Jako wentylatory kup sobie Gelidy 12 UV Blue, lub inny kolor jaki Tobie sie podoba, jak sie uda dorwac to kontroler Koolance TMS-200, jak sie nie uda to cos od Aquacomputer, w stylu Aquaero i chlodzenie gotowe.

Link to post
Share on other sites

GreQonE, zglupiales? waz 11,2/15,9? przeciez wyleci mu ze zlaczki! jesli tygon to tylko 9,5.

gelidow nie kupuj. sa cholernie glosne nawet po skreceniu. jesli nie zalezy Ci na wygladzie to lepiej kupic wentyle noctua ( mi sie podobaja ale do niczego nie pasuja poza asus sabertooth ), scythe lub inne ciche.

Link to post
Share on other sites

Mam taki na te zlaczki Fesera/Bitspower 10/16 i pasuje super, blackwater ma za mala srednice trzpienia, dlatego z nich zlatuja weze.

 

Co do Gelidow: To zaproponuj cos rownie dobrze wygladajacego a lepszego pod wzgledem halasu :P

 

Noctua wentyle sa OK, ale bez przesady, Scythe maja krotki MTBF ze tak powiem :)

Link to post
Share on other sites

jedna z leprzych

Nie ufałbym takiej osobie :cry: Co do LC, to tak jak piszą inni, mimo że cena kupi, to jednak skłaniałbym się do czegoś mniejszego, pomyśl z resztą o wentylatorach ile byś ich tam musiał wsadzić :) Chwal się na bieżąco efektami :P Sam jestem w trakcie przymiarek i z chęcią będę zaglądał do tematu ^^
Link to post
Share on other sites

jedna z leprzych

Nie ufałbym takiej osobie :hahaha: Co do LC, to tak jak piszą inni, mimo że cena kupi,

ty tyle wiez cos zjesz

poczytaj popatrz filmy sobie

i potem pisz wszsytkie najleprze konstrukcje z LC to koolance nic leprzego nie ma

a polska takim zacofanym krajem jest ze tego nawet nie mozna zamowic

 

tu masz pare filmow

ja sam chce zrobic cos takiego jak na pierwszym filmie jest ....

albo na czwartym ale to duzo kasy sama buda kosztuje 2500zl + chldozenie 1500-2000zl

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...