Skocz do zawartości

Dylemat po awarii grafiki i konieczne modernizacje


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez reni442,

Recommended Posts

Od początku było wspomniane że kaby (i7 7700k) będzie niekompatybilne w Windows xp. Tak samo zakup HD 7970 do tej konfiguracji która będzie pracować na antycznych sterownikach mija się z celem. Na szybko wystarczy HD 7850 którego można kupić za ~200 zł. Zasilacz wtedy spokojnie wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Od początku było wspomniane że kaby (i7 7700k) będzie niekompatybilne w Windows xp. Tak samo zakup HD 7970 do tej konfiguracji która będzie pracować na antycznych sterownikach mija się z celem. Na szybko wystarczy HD 7850 którego można kupić za ~200 zł. Zasilacz wtedy spokojnie wystarczy.

Więc zgodnie ze wskazówkami wyszukałam, że najwydajniejszy procesor pod 1155 to i7 3770K, Kartę chciałam Radeona, ale...wyszukałam na allegro GTX 770 Asusa z chłodzeniem DirectCu II i 4 GB pamięci, bo przeraził mnie trochę pobór prądu 7970. Myślicie, że może być do moich potrzeb?

Link to post
Share on other sites

Pod xp czy win7 ?

Pod xp dokup jakaś kartę max 7850.

Napaliłam się na tą GTX 770 4GB. Chłodzenie dobre i ciche, tylko nie jestem pewna czy sterowniki pod XP są, bo raz na stronie producenta XP jest w wyborze, a raz nie ma.

Link to post
Share on other sites

To w końcu do czego ma być ten komputer ? Do wszystkiego od nowości po retro gry ? Wcześniej opisywałaś że komputer nie jest do grania w nowe gry, tylko starocie na XP więc dostawałaś porady jak wydać pieniądze na coś co będzie dobrze działało z 16 letnim systemem operacyjnym a teraz piszesz o Hitmanie pod Windows 7. 

 

Nie wiem, czy nikt tutaj nie może zrozumieć tego, że w pewnym wieku komputera używa się już do trochę innych celów, a czasem chce się powrócić do przeszłości i pograć np. w Simsy?.

Ja na kompie nie gram w żadne nowe tytuły bo wolę PSa, więc ładowanie pieniędzy w coś co będzie nie używane mija się z celem.

W nowsze gry wolimy grać na PSie, więc ta grafika ma być do tych starszych gier i poprawiania zdjęć przez programy graficzne oraz oglądanie filmów.

 

Do takich celów jak w/w to nawet Radeon HD5770 za 150zł jest więcej niż wystarczający.

Link to post
Share on other sites

To w końcu do czego ma być ten komputer ? Do wszystkiego od nowości po retro gry ? Wcześniej opisywałaś że komputer nie jest do grania w nowe gry, tylko starocie na XP więc dostawałaś porady jak wydać pieniądze na coś co będzie dobrze działało z 16 letnim systemem operacyjnym a teraz piszesz o Hitmanie pod Windows 7. 

 

 

Do takich celów jak w/w to nawet Radeon HD5770 za 150zł jest więcej niż wystarczający.

Może scharakteryzuję trochę swoją osobę. Jestem kobietą, mam 42 lata, radzę sobie z komputerem lepiej niż większość moich rówieśników, Gram na PSie w GTA V, Hitmana, Tomb Rider, Battlefielda, De last of as, Castlevanie itp., więc nie czyję się zacofana jak wielu ludzi w podobnym wieku. Muzyki też nie słucham w stylu disco polo. Czy nie chcielibyście mieć szybkiej fury wiedząc, że trzeba jeździć przepisowo, ale gdybyście chcieli poszaleć trochę, to będziecie mieli taką możliwość???

Ta GTX 770 4GB dobra by była? I ten procesor i7 3770K? Plissss

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Jeśli nie słuchasz Disko Polo to GTX 770 i 3770K będą OK.

Dzięki wielkie. :)  Teraz pozostaje kwestia płyty głównej pod tą kartę i procesor. Mam dysk ssd pod systemy i 2 HD. Chciałabym , żeby płyta miała więcej usb 3.0 niż 2.0 i zapasowe miejsce na jakiś 3 dysk. W tej chwili używam 6 usb z tyłu i 2 z przodu. Płyta też ma być możliwie najlepsza z nie przegrzewającymi się sekcjami zasilania, 4 slotami na ram (min. 16GB) i obsługująca wyższe taktowania ramu. Mój zasilacz 400W chyba tego nie uciągnie, więc wybrałam Be quiet! Pure Power 600 lub 700W, albo SillentiumPC Supremo FM2 Gold 650W jak się można zorientować również ze względu na ciszę, bo siedzę po nocach na kompie.

 Karta już zakupiona, mam nadzieję, że wszystko będzie OK.

Dzięki wielkie. :)  Teraz pozostaje kwestia płyty głównej pod tą kartę i procesor. Mam dysk ssd pod systemy i 2 HD. Chciałabym , żeby płyta miała więcej usb 3.0 niż 2.0 i zapasowe miejsce na jakiś 3 dysk. W tej chwili używam 6 usb z tyłu i 2 z przodu. Płyta też ma być możliwie najlepsza z nie przegrzewającymi się sekcjami zasilania, 4 slotami na ram (min. 16GB) i obsługująca wyższe taktowania ramu. Mój zasilacz 400W chyba tego nie uciągnie, więc wybrałam Be quiet! Pure Power 600 lub 700W, albo SillentiumPC Supremo FM2 Gold 650W jak się można zorientować również ze względu na ciszę, bo siedzę po nocach na kompie.

 Karta już zakupiona, mam nadzieję, że wszystko będzie OK.

Mam 2 ciekawe płyty Asrock Z77 Extreme 4 i Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt  - co o nich myślicie? Może jakieś inne propozycje? Czy płyta też musi mieć sterowniki pod XP, czy jeśli jest na podstawce pod procesor obsługujący XP, to automatycznie ona też będzie pasowała?       

 

  Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Płyta nie musi mieć sterowników system zainstalujesz bez sterowników. Pamiętaj, że instalkę XP musisz z integrować ze sterownikiem dysków SATA.  Dobrze byłoby abyś zakupiła płytę gł. z płytą CD ze sterownikami. Wszystkie nowe płyty są tak sprzedawane. Na CD są sterowniki pod różne systemy w tym pod XP. Jeżeli nie będzie płyty CD to też nie problem. Wchodzisz na stronę producenta płyty gł. np. ASUS i tu w zakładkę Support lub Wsparcie następnie Driver & Tools lub Sterowniki i Narzędzia, z rozwijanego menu wybierasz system i masz wszystkie sterowniki do pobrania.

Link to post
Share on other sites

Płyta nie musi mieć sterowników system zainstalujesz bez sterowników. Pamiętaj, że instalkę XP musisz z integrować ze sterownikiem dysków SATA.  Dobrze byłoby abyś zakupiła płytę gł. z płytą CD ze sterownikami. Wszystkie nowe płyty są tak sprzedawane. Na CD są sterowniki pod różne systemy w tym pod XP. Jeżeli nie będzie płyty CD to też nie problem. Wchodzisz na stronę producenta płyty gł. np. ASUS i tu w zakładkę Support lub Wsparcie następnie Driver & Tools lub Sterowniki i Narzędzia, z rozwijanego menu wybierasz system i masz wszystkie sterowniki do pobrania.

Usłyszałam, że zestaw będzie lepiej działał jak karta z Asusa, to płyta też. Z innymi też będzie działało, ale takie połączenie podobno lepsze. Czy znajdę coś jeszcze lepszego na tej podstawce, a jeśli nie, to którą z podanych kart lepiej wybrać. I jeszcze jedno. Czy do procesora który wybrałam  (i7 3770K) chłodzenie takie jak np. dołączone do procesora da radę?  http://allegro.pl/core-i7-3770k-3-5ghz-lga1155-warszawa-sklep-i6639517940.html

Link to post
Share on other sites

Przy sprawnym sprzęcie nie mają znaczenia marki płyty gł. i karty graficznej. W takim przypadku ASRock musiałby produkować karty graficzne. Ten cooler przy tym CPU może być, ale tylko do prac biurowych i przeglądania internetu. Przy większych obciążeniach będzie mu ciepło, a o podkręceniu nie ma już mowy.

Link to post
Share on other sites
Ten cooler przy tym CPU może być, ale tylko do prac biurowych i przeglądania internetu.

 

Jak włączy grę to procesor się stopi ? :)

Trochę wprowadzasz Panią w błąd. BOX'owe chłodzenie nie ogranicza przeznaczenia procesora, można go używać do wszystkiego łącznie z odpalonym OCCT dla testów. Ograniczeniem jest tylko dla możliwości OC ale nikt nie pisał  o OC.

 

Do XP mogą być potrzebne "Sterowniki INF", na pewno sterowniki dla USB, SATA, LAN, układu dźwiękowego i zintegrowanej w CPU grafiki o ile będzie aktywna. Do instalacji XP z włączonym trybem AHCI potrzeba "SATA Floppy Image" lub odpowiedniej kompilacji systemu tak aby już zawierał w sobie obsługę nowszych układów. Druga opcja to działanie SATA w trybie zgodności IDE, wtedy sterowników nie potrzeba ale wydajność będzie niższa.

Link to post
Share on other sites

Jak włączy grę to procesor się stopi ? :)

Trochę wprowadzasz Panią w błąd. BOX'owe chłodzenie nie ogranicza przeznaczenia procesora, można go używać do wszystkiego łącznie z odpalonym OCCT dla testów. Ograniczeniem jest tylko dla możliwości OC ale nikt nie pisał  o OC.

 

Do XP mogą być potrzebne "Sterowniki INF", na pewno sterowniki dla USB, SATA, LAN, układu dźwiękowego i zintegrowanej w CPU grafiki o ile będzie aktywna. Do instalacji XP z włączonym trybem AHCI potrzeba "SATA Floppy Image" lub odpowiedniej kompilacji systemu tak aby już zawierał w sobie obsługę nowszych układów. Druga opcja to działanie SATA w trybie zgodności IDE, wtedy sterowników nie potrzeba ale wydajność będzie niższa.

Ale skąd mam wiedzieć, czy takie sterowniki będą dostępne dla danej płyty? Czy powinny być do niej dołączone na nośniku? Nie chciałabym żeby się okazało, że kupię płytę a nie będę miała sterowników pod XP.I zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Czy jeśli w procesor jest jak w tym przypadku wbudowana grafika i będzie również zainstalowana karta, to czy jeśli odpalę siódemkę, to będę miała dostępną opcję wyboru z którą grafiką chcę uruchomić dany program jak mam w laptopie gdzie również mam dwie grafiki?

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Masz wszystko na stronach producentów płyt, np. Asrock http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme4/index.pl.asp?cat=Download

 

Można mieć aktywną integrę razem z kartą graficzną pod PCI-E, niektóre programy i gry dają możliwość wyboru używanego sprzętu ale jeśli nie masz do tego jakichś konkretnych zastosowań to lepiej wyłączyć integre z poziomu biosu. Włączona zawsze zabiera pewną ilość pamięci RAM, nawet jak jest nieużywana.

Link to post
Share on other sites

Masz wszystko na stronach producentów płyt, np. Asrock http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme4/index.pl.asp?cat=Download

 

Można mieć aktywną integrę razem z kartą graficzną pod PCI-E, niektóre programy i gry dają możliwość wyboru używanego sprzętu ale jeśli nie masz do tego jakichś konkretnych zastosowań to lepiej wyłączyć integre z poziomu biosu. Włączona zawsze zabiera pewną ilość pamięci RAM, nawet jak jest nieużywana.

Dzisiaj pan w sklepie komputerowym poinformował mnie, że do XP mogę włożyć i kartę grafiki jaką chcę i procesor a system rozpozna urządzenia jako standardowe, tylko płyta musi mieć odpowiedni BIOS. Jestem skołowana, bo z informacji jakie uzyskałam również od chłopaka który kończył szkołę (nie wiem jak się ona nazywa), bo pracuje teraz na serwerowni (ten chłopak oczywiście), wynika, że mogę wsadzić tak jak Wam mówiłam i7 7700K. Nic już nie rozumiem....

Link to post
Share on other sites

To zanieś komputer do Pana w sklepie i niech Ci zainstaluje to wszystko na XP.

Nie denerwuj się. Pytałam w sklepie internetowym a oni powiedzą wszystko żeby zarobić i skołować kogoś kto się nie zna za dobrze. Zostaję przy tym procesorze który jest odpowiedni na 1155, tylko okazało się, że karty którą zakupiłam już nie ma na stanie, więc muszę zdobyć GTXa 960 4GB. Na necie można jeszcze kupić nową MSI i dokupić więcej gwarancji, ale wolałabym Gigabyta.

GTX 960 4GB z Gigabyta już w drodze, I7 3770 (niestety bez K) też zakupiony. Teraz najważniejsza płyta, ram, no i chyba zasilacz, bo moje 400W chifteca chyba nie da rady.

Link to post
Share on other sites

Da radę i jeszcze zostanie zapas.

Pomóżcie mi z tą płytą.Ma mieć dużo USB 3.0 i złącze na moje dyski ssd i na razie dwa a w przyszłości może trzeci, talerzowy a może też ssd, dobre wyposażenie i żeby układ dżwiękowy nie zbierał zakłóceń jak to mam w Asus P5B. Ma być najlepsza jak się da pod ten procesor i żeby się nie przegrzewała

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Na Twoim miejscu szukałbym płyty z chipsetem Z77 z reguły mają najmocniejszą sekcję zasilania. Modele Z77 to końcówka na podstawce 1155 i są wyposażone w największą ilość portów Sata 6GB. Problem w tym, że trudno będzie znaleźć nową taką płytę więc pozostają używane.

Link to post
Share on other sites

Można szukać płyty z Z77 na mocnej sekcji zasilania... tylko po co ?

i7 zablokowany a kolejna wymiana procesora jeśli ma być zmianą na coś wyraźnie lepszego będzie wiązała się ze zmianą platformy więc nie ma sensu teraz dopłacać do czegoś czego się i tak nie wykorzysta. Lepiej dokupić więcej ramu, dysk HDD, SSD albo zmienić monitor na lepszy.

 

ps.

Kwestia karty graficznej chyba zakończona ? Pytania o płytę powinny trafić do nowego wątku w dziale odpowiednim dla płyt.

Link to post
Share on other sites

Można szukać płyty z Z77 na mocnej sekcji zasilania... tylko po co ?

i7 zablokowany a kolejna wymiana procesora jeśli ma być zmianą na coś wyraźnie lepszego będzie wiązała się ze zmianą platformy więc nie ma sensu teraz dopłacać do czegoś czego się i tak nie wykorzysta. Lepiej dokupić więcej ramu, dysk HDD, SSD albo zmienić monitor na lepszy.

 

ps.

Kwestia karty graficznej chyba zakończona ? Pytania o płytę powinny trafić do nowego wątku w dziale odpowiednim dla płyt.

Dyski mam  ok. dwuletnie, ssd trochę starszy. Ramu mam zamiar zakupić min. 8GB. Nie chciałabym, żeby grafikę ani procesor coś blokowało. Czytałam na jakimś innym forum, ze ktoś kręcił ten procesor (kupiłam nowy, leżak). Nie wiem czy nie dopisał K na końcu, czy można go podkręcić w inny sposób. Po odpowiedzi przeniosę temat do płyt głównych. Nadal byłabym wdzięczna za pomoc.

PS. Karta dziś dotarła. Wygląda pięknie. Niestety na razie nie mogę jej przetestować, bo potrzebuję reszty.Czas goni.

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...