Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Miałem ostatnio sytuację, że dysk przeszedł NTFS na RAW I 3TB zamieniło się w kilkaset GB udało mi się skopiować dane i sformatowałem dysk teraz chciałbym wiedzieć czy nie powinien on pracować na GPT? Czy padniecie partycji mogło być tym spowodowane ze pracował on w trybie MBR?

Podłączając ja pod inna obudowę lub sata chciał tylko formatować a na obudowie której działał czytał normalnie.

Link to post
Share on other sites

Zastosowanie MBR dla twardziela o pojemności 3Tb nie ma sensu ponieważ

Master Boot Record (MBR) ogranicza możliwość wykorzystania dysków większych niż 2,2 Tb.

MBR umożliwia zaadresowanie maksymalnie 2^32 sektorów po 512 bajtów każdy

(w sumie 2 199 023 255 552 bajtów, czyli około 2,2 Tb).

Jednak tylko 64-bitowe wersje O.S umożliwiają start systemu z Tablicą GPT

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/partycje-mbr-gpt-windows-8.html

Edytowane przez Fix00ser
Link to post
Share on other sites

Dysk do przechowywania danych,  ja korzystam z W7 64bit :-)

 

Odczytam taki dysk w GPT w TV lub odtwarzaczu/dekoderze ? (nie jest to ważne ale chciałbym mieć to w świadomości)

 

Jak myślicie To że zmienił się na RAW to co mogło być powodem ? zwykłe padniecie partycji?

Link to post
Share on other sites

Dysk z Tablicą GPT o rozmiarze 3Tb z pewnością w starszych generacjach TV nie będzie poprawnie wczytany

i prawdopodobnie w najnowszej także ale zawsze lepiej sprawdzić w specyfikacji lub

na stronie producenta.

Jednak spotkałem się kilkakrotnie z opisami metod które teoretycznie pozwalają na obejście problemu

np

http://www.audiostereo.pl/samsung-smart-tv-nie-widzi-dysku-twardego-35_104675.html

Wg mnie

Z wczytaniem takiego twardziela w TV są dwa problemy

rozmiar ponad 2Tb oraz Tablica GPT.

Edytowane przez Fix00ser
Link to post
Share on other sites

Dzięki Fix00ser zapisałem sobie wypowiedź użytkownika R99 z powyższego linku, w przyszłości to przetestuję.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie AHCI po zmianie rejestru i przejściu na AHCI w biosie, wczytywanie windowsa trwało drugie tyle czasu aż musiałem wrócić do IDE, da się temu zaradzić? 

Link to post
Share on other sites

jaka płyta ? ( ja np mam asus-a który też nie ma tej opcji, bo występowały problemy i zamiast je rozwiązać, po prostu usunęli opcje ) 

Ps, daj screen z całą tabelką smart tego dysku ( bo po włączeniu AHCI zwykle powinno wszystko szybciej działać ) 

Link to post
Share on other sites

mówiąc szczerze to słabo się w AMD orientuję

co do smart to są błędy CRC, przestaw na AHCI jeszcze raz i jak odczujesz że system się wolniej włącza, to zobacz czy nie rosną ( bo to by to wyjaśniało ) 

Co do ustawień to za bardzo nie powiem, ale nic mi się w oczy nie rzuca ( płyta ma bios, więc nie będzie mieć secure boot, czy tam fast boot, bo to pod uefi działa ) 
tylko mi powiedz do którego złącza ty podłączasz ten dysk ( bo tam 3 różne ustawienia, jedno do portów systemowych "onchip sata" osobne ustawienie dla portów 5 i 6, oraz ustawienie "Gsata-II ctrl" które pewnie jest innym kontrolerem SATA ) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...