Skocz do zawartości

Pentax K200d - czy warto isc ta droga


Recommended Posts

Witam,

 

Na wstepie zaznacze, ze nie mam mozliwosci uzycia polskich znakow - prosze o wyrozumialosc.

 

TL;DR

Czy warto isc dalej w rodzine Pentaxa i inwestowac w szkla/lampy itp. / czy tez jednak pojsc w Canona/Nikona/bezlusterkowce?

 

A teraz od ogolow:

Jak dlugo mam lustrzanke? Jakies 8-9 lat

 

Jak duzo nia cykam? Ostatnie 2 lata malo, bo mam malpke Sony i znosny aparat w telefonie

 

Skad pomysl na zmiany? Zdjecia zrobione telefonem wolaja o pomste do nieba / malpka jest lepsza, ale nie doskonala - pewnie pojdzie dla drugiej polowki.

 

Aktualny sprzet: Pentax K200d z gripem, kitem, jakims tanim mega zoomem (bawilem sie w fotografie ksiezyca / zdjecia z punktow widokowych w górach Norwegii), statyw, torba itp.

 

Co chce osiagnac? Poki co potrzebuje czegos na wyjazdy (w tym zagraniczne) - aby zrobic troche ladnych zdjec i nie wstydzic sie ich jakosci -> do przegladania na komputerze glownie, czasem do druku

 

Dalsze plany? Jak sie pojawi potomek -> upamietnic to i owo

 

Do szczegolow:

Co upatrzylem aby dokupic

http://www.ceneo.pl/8738595 - glownie ze wzgledu na fotografie w miastach/miejscach odwiedzanych -> niekoniecznie z ludzmi

http://www.ceneo.pl/29612860 -> bardziej pod portret, ale powiedzmy nie musze kupowac od razu, moge pooszczedzac i dokupic z czasem

No i z czasem jakas lampa: http://www.ceneo.pl/metz-52-af-1-digital-pentax-p24354102 - to raczej ostatni zakup, najmniej poki co potrzebny, choc pewnie okaze sie kiedys niezbedny

 

No i teraz pytanie do osob (o ile takie sa) obeznanych z obiektywami Pentaxa - czy moje propozycje maja rece i nogi?

Czy stosunek jakosci/ceny tych elementow jest wystarczajacy do inwestowania?

 

A moze jednak K200d to juz staruszek i warto poszukac czegos nowszego? Jezeli tak, to z jakiej "stajni" i z jakimi obiektywami?

Powedzmy ze kwota na poczatek to suma powyzszych propozycji, czyli jakies +/- 2000PLN

 

//

Edit: posiadana malpka (kompakt) to Sony HX60 -> chcialbym osiagnac jednak efekt lepszy niz tym maluszkiem :)

Edytowane przez tlkj86
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo wiadomo jaką odpowiedź chcesz otrzymać. Przecież oczywiste jest, że 8-mio letni aparat nie może się zbytnio mierzyć z aktualnymi modelami podobnej klasy. I nawet nie chodzi tu o jakość obrazu przy oświetleniu dziennym tylko o choćby takie 'mało istotne rzeczy' jak jakość wyświetlacza, prędkość działania, AF, zdjęcia seryjne, Live View itd. Do tego dochodzi używalne ISO, w tym zakresie widać znaczące postępy w ciągu ostatnich lat.

 

Jeśli chodzi o sam system Pentaxa - to jest małe 'oblężone miasto'. Niszowy system. Nie załadowałbym świadomie pieniędzy w coś takiego.

 

Co do wyboru obiektywów - piszesz o podróżach a pokazujesz obiektyw 35mm. Nie dokładnie to co mi przychodzi na myśl gdy myślę o podróżach. Do tego przydatny jest szeroki kąt.

 

Osobiście doradziłbym sprzedać tego Pentaxa jeśli w ogóle stanowi jeszcze jakąś wartość i zainteresować się systemem u4/3 od Olympusa/Panasonica jeśli myślisz o budowaniu systemu. Ma on niepodważalne atuty, szczególnie w podróży. Jeśli to wychodzi za drogo to pozostają SLRy od Canona i Nikona. Zaletą jest duża oferta obiektywów na rynku wtórnym. Sony w A odradzam ze względu na wąską ofertę podstawowych body, został chyba tylko A68 w tej chwili. Sony w E, podobnie jak Fuji - ceny obiektywów zabijają sens systemu dla amatora z małym budżetem. Poza budżetem to całkiem sensowne rozwiązania.

 

Odpowiedź mam wrażenie na tyle dobra jak pytanie...

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie bardzo wiadomo jaką odpowiedź chcesz otrzymać

Ja nie oczekuję jakiejś odpowiedzi, przyklasku - tylko szukam dyskusji i poszerzenia własnych horyzontów? Jakoś tak.

 

 

 

jakość wyświetlacza, prędkość działania, AF, zdjęcia seryjne, Live View
 

akurat zdjęcia wolę robić przez wizjer, seryjnych nie robię, jedynie AF przemawia do mnie w 100% że warto poszukać czegoś nowszego

 

 

 

Nie załadowałbym świadomie pieniędzy w coś takiego.

Ja coś mniej lub bardziej świadomi załadowałem i się zastanawiam czy w to brnąć czy odpuścić.

 

 

 

piszesz o podróżach a pokazujesz obiektyw 35mm

Tutaj możesz rozwinąć, bo chętnie poczytam, dlaczego 35mm nie nadawałoby się na zdjęcia z wakacji / podróży służbowych, będę wdzięczny, serio. Szeroki kąt... od tego mam KIT'a z 18-55mm (w razie potrzeby)

 

 

 

Ma on niepodważalne atuty, szczególnie w podróży.

Znów będę wdzięczny za jakieś rozszerzenie informacji / linki 

Link to post
Share on other sites

No to jak masz kita, to luz. 18mm obleci większość fotek z wakacji tylko, że z jasnością i jakością obrazu pewnie szału nie robi. Nie mniej nie używałem więc może nie jest tak źle. Co prawda ja lubię mieć na podorędziu jeszcze tak ze 12mm, ale co kto lubi. Co do systemu u4/3 informacji w necie w bród. Zaletą jest przede wszystkim wielkość/mobilność.

 

Powiem tak - weź do ręki jakieś współczesne body, najlepiej wypożycz, zrozumiesz różnice bo na sucho to ciężko wytłumaczyć. Tak się składa, że równocześnie miewałem (w sumie nadal mam) body z dwóch a nawet 3ech różnych epok w tym samym systemie i różnica w wygodzie używania była dramatyczna. A co do wyświetlacza - nie chodziło mi bynajmniej o kwestię robienia zdjęć choć i do tego się przydaje jeśli aparat obsługuje focus peaking. Bez tej funkcji już nawet nie wyobrażam sobie robienia zdjęć przedmiotów czy makro.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...