Skocz do zawartości

Niezawodny dysk na magazyn - 2TB do 500 zł


Recommended Posts

Witajcie,

Chciałbym zakupić niezawodny dysk twardy o pojemności 2TB.

Mój budżet to 500 zł, a twardziel będzie służyć przede wszystkim jako magazyn danych.

Niesamowicie istotna jest dla mnie niezawodność, ponieważ wiele dysków mi w życiu padło i wiele pieniędzy i problemów z danymi przez to miałem...

 

Dysk Western Digital Red 2TB 3.5 SATA 6GB/s 64MB (WD20EFRX)

https://www.morele.net/dysk-western-digital-red-2tb-3-5-sata-6gb-s-64mb-wd20efrx-500406/

 

Czy taki WD Red będzie należycie spełniał wymóg niezawodności?

Link to post
Share on other sites

Wpisz w wyszukiwarkę frazę "awaryjność dysków hdd" ( nie chcę reklamować konkurencyjnych portali ) to powinno zniechęcić do zakupu WD...  Rankingi bezawaryjności wskazują zazwyczaj na HGST na drugim miejscu Toshiba

 

Najlepszy wynik Hitachi mnie nie dziwi, ponieważ mam 2 dyski tej marki (jeden 10 lat) i poza głośną pracą, nie mogę im nie zarzucić niezawodności.

 

Kiedyś Seagate były strasznie awaryjne, podobnie Samsungi. Specjalnie kupiłem więc WD, ale statystyka się zmieniła I moje nowe doświadczenia znów wydają się ją potwierdzać....

Link to post
Share on other sites

@@sznib, najnowsze dyski, czyli wd gold ( następca Re )  i nowe serie starych, jak np mojego WD red pro z końcówką X002 to dyski projektu hitachi ( taka ciekawostka )  

Ale tak jak mówię, zawsze jest ryzyko, lepiej brać 2 x zwykły dysk w raid 1 

Link to post
Share on other sites

Niestety kupno dwóch HDD po 2TB do RAID 1 odpada ze względu na koszta.

 

Co sądzicie o Hitachi HGST Deskstar NAS SATA 7200RPM 3.5 Cala 3 TB (H3IKNAS30003272SE)?

https://www.morele.net/dysk-hitachi-hgst-deskstar-nas-sata-7200rpm-3-5-cala-3-tb-h3iknas30003272se-646012/

 

Niepokoi mnie tylko 24 msc gwarancji i 3TB przestrzeni w jednym dysku, co może przekładać się na większą ilość talerzy, a zatem także i awaryjność oraz kulturę pracy. Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę.

Link to post
Share on other sites
Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę.

 

im większa ilość talerzy tym lepiej ( przynajmniej jeśli mowa o tej samej pojemności ) , bo im więcej tym mniejsza gęstość danych na talerzu, więc rzadsze problemy wynikające z degeneracją powierzchni, a to jest główną przyczyną awarii HDD, awarie mechaniczne to margines ( oczywiście są głośniejsze przez większą ilość talerzy ) 

 

ten podany wyżej RE ma prawdopodobnie 3 talerze 

jedyny problem tego HGST Deskstar NAS to głośność, będzie głośny 

Link to post
Share on other sites

Tak, obecnie też mam Hitachi Deskstara 1TB o ile na ogół w ogóle nie pracuje (jest w trybie uśpienia), to przy próbie wywołania z niego jakiś danych nie pracuje najciszej... 

 

Mam dość niekonwencjonalny pomysł - może kupić 2x serwerowe refubrished Hitachi Ultrastar 2TB (nie do zajechania) i połączyć je w lustrzany RAID? Koszt jednego to 269 zł.

HUA722020ALA330

Edytowane przez Jacgues
Link to post
Share on other sites

Z jakiegoś powodu takie dyski zostały z serwerów wycofane. Potem ktoś wymazał logi smart i puścił na allegro. Jak ma być niezawodny to może WD RED 5400 RPM? To są serie do NASów, więc przystosowane do długiej pracy.

 

 

http://www.chip.pl/news/sprzet/pamieci-masowe/2016/02/wielki-raport-awaryjnosci-dyskow-twardych

 

Podejrzewam, że oni wykorzystują głównie WD RED.

Poprzedni raport dawał inne wyniki i pokrywały się one z moimi osobistymi doświadczeniami.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak ma być niezawodny to może WD RED 5400 RPM
 
z statystyk wynika że awaryjność na poziomie zwykłych modeli WD, jedyna zaleta, to to że są minimalnie szybsze od innych 5400 rpm z stajni WD. 

nie tykaj się refubrished serwerowych, one już przeżyły swoje... 
Link to post
Share on other sites

Bo nie ma już Hitachi, kilka lat temu zostało wykupione przez WD.

Co do samych dysków, rynkowa cena takiego HUA722020ALA330 to okolice 800zł, wszystko w okolicach 400zł to odpadki poserwerowe sprzedawane jako refubrished, co jest oczywiście kłamstwem. 

Link to post
Share on other sites

Przecież Hitachi  to Japońska ogromna firma zajmują się nawet produkcją statków. Chcesz chyba powiedzieć, że wykupili jej sektor zajmujący się HDD? Do czego to doszło, aby sprzedająca największy szajs firma wykupiła najlepszą... To jest po prostu smutne.

 

Nie mogę znaleźć żadnych Toshib dedykowanych do typowych magazynów. Była seria Surveillance ale już praktycznie nie ma po niej śladu...

 

Może więc po prostu nabędę taką pospolitą i powszechnie polecaną Toshibę P300 2TB i dokupię drugą za jakiś czasi do RAID 1?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...