Skocz do zawartości

RX 470 - niska wydajność, lagi


Recommended Posts

Tzn. to jest tak, jak napisał DjXbeat. Im szybsze pamięci, tym większe możliwości obliczeniowe CPU, a co za tym idzie zwiększa się CPU-FPS w grach, w których możliwości obliczeniowe CPU są ograniczane przez przepustowość pamięci.

Ogólnie wpływ pamięci na wydajność jest trudnym zagadnieniem, gdyż nie zawsze CPU jest ograniczony przez jej szybkość (np. benchmarki typu 3DMark)... ale tam gdzie jest, widać czasami naprawdę sporą poprawę. (pod warunkiem posiadania odpowiednio szybkiej karty graficznej)

Dlatego ważne jest odpowiednie podejście do tematu i zrozumienie zagadnień i nazewnictw.

Np. CPU-FPS to nie zawsze to samo co minimalny FPS, gdyż min FPS może być ograniczany albo przez GPU albo przez CPU.

Minimalny FPS przy szybszych pamięciach wzrośnie, jeśli:
- minimalny FPS to CPU-FPS (FPS zależne od procesora)
- wydajność obliczeniowa procesora jest ograniczana przepustowością pamięci w danej grze (to raczej większość gier, ale są nieliczne wyjątki)
- mamy szybką kartę grafiki

Warto pamiętać, tak jak napisałem w miniporadniku, że te magiczne FPSy w grach są zawsze, w każdym momencie grania, ograniczane albo przez możliwości obliczeniowe procesora, albo przez możliwości obliczeniowe karty graficznej.

Najlepiej to zrozumieć, jakby FPS określić nie jako liczbę, tylko jako maksymalną ilość danych, jakie jest w stanie przetworzyć nasz procesor lub karta graficzna w czasie jednej sekundy w określonej grze.

Dlatego większość testów pamięci na necie jakie widziałem jest średnio miarodajna, gdyż w większości testują pamięci na maksymalnych rozdzielczościach i maksymalnych ustawieniach, gdzie GPU jest ograniczeniem liczby klatek, a nie procesor.

@k0chan jak wrócę z joba to ci powiem, jak możesz sobie potestować pamięci :)

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Reznor jak sie bawiłes tymi pamięciami, weź podaj jakis benchmark (chodzi o powtarzalność) zebym sobie przetestował, czy daje mi coś w grach te OC ramu, bo dopóki nie zobaczę sam to nie uwierzę, druga sprawa, powyżej 100 fps to i tak mało ważne czy masz 110 czy 125, bo tego nie odczuwazz grając - a u mnie jak karta mi często ogranicza do 50-70 fps, to ciężko wyłapać w grze, czy to coś daje

No i tutaj tkwi ta zagwozdka :) jeśli ma się wystarczająco szybki CPU, który potrafi zapewnić minimalnie 50-60 FPS to nie za bardzo jest sens zmieniać Ram, gdyż można tego nawet nie zauważyć. Dopiero zaczyna mieć to większe znaczenie, jeśli celujemy w jakiś competitive gaming i mamy monitor powyżej 60 Hz... a także wtedy, kiedy nasz CPU się starzeje i powoli zaczyna niedomagać w najnowszych grach, a nie chcemy zmieniać np. całej platformy, ale tylko kartę graficzną.

 

Benchmarki "sztuczne" z góry uprzedzam, że nie nadają się do testów Ram, gdyż są zbyt powtarzalne i "ustawione" z góry, dlatego bardziej nadają się do testów samych kart graficznych.

 

Pamięci najlepiej testować w grach gdzie jest dużo obliczeń, a także np. w multiplayerze.

Gry Codemasters na Ego Engine mają wbudowane benchmarki, które zazwyczaj dobrze się do tego nadają, gdyż mają mocno obciążające trasy dla CPU, AI i fizykę - tylko uwaga - trzeba te testy powtarzać po kilka razy, żeby otrzymać powtarzalność wyników.

 

Np. dzisiaj robiłem benchmarki w GRID: Autosport, to wyniki potrafią być naprawdę nieźle rozstrzelone, i trzeba mieć to na uwadze.

 

i5-Haswell 3,5 GHz + 1333 MHz

 

 

test 1
fps_total min_fps="80.038216" max_fps="145.385330" av_fps="109.912910"
test 2
fps_total min_fps="86.244202" max_fps="140.738861" av_fps="110.549850"

 

 

i5-Haswell 3,5 GHz + 2400 MHz

 

 

test 1
fps_total min_fps="106.320778" max_fps="221.238647" av_fps="152.482452"
test 2
fps_total min_fps="106.506142" max_fps="183.174835" av_fps="138.176865"

 

 

Jak chcesz sobie potestować pamięci i CPU-FPS to polecam takie ustawienia:

1280x720 (lub najniższa dostępna)

Antialiasing wyłączony

Anisotropic Filtering wyłączone

Reszta ustawień wymaksowana (ja testowałem z wyłączonym widokiem lusterka wstecznego)

 

Chodzi ogólnie o to, aby użycie GPU nie było w okolicach 97-100% ale poniżej, czyli żeby dobić do limitu obliczeń CPU (CPU-FPS).

 

Za chwilę potestuję jeszcze nuke w CS:GO.

 

de_nuke 10 min deathmatch z botami (w multi nie testowałem ale powinno być jeszcze gorzej)

i5-Haswell 3,5 GHz + 1333 MHz

 

 

2017-01-18 00:35:15 - csgo (de_nuke) 1333 MHz
Frames: 90206 - Time: 595892ms - Avg: 151.380 - Min: 84 - Max: 513

 

 

i5-Haswell 3,5 GHz + 2400 MHz

 

 

2017-01-18 00:02:23 - csgo (de_nuke) 2400 MHz
Frames: 108776 - Time: 576907ms - Avg: 188.550 - Min: 112 - Max: 599

 

 

Bonus - i7-4790K 4,6 GHz + 2400 MHz

 

 

2017-01-18 00:55:07 - csgo (de_nuke) i7-4790K 4.6 GHz, 2400 MHz
Frames: 155212 - Time: 596096ms - Avg: 260.381 - Min: 150 - Max: 776

 

 

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeśli chodzi o Nuke w CS Go to ja mam tam 150-170fps przy GTX 1070 i i5 4670, takze w tym przpadku z twoja karta jest wszystko ok. 

 Nie jest ok, na GTX660 miałem średnio 160 a minimalnie 120fps. Na RX'ie średni fps tylko trochę lepiej ale minimalny czasem spada poniżej 60. Sa tez mikro przycięcia jakby brakowało vram i karta ciągle doczytywała. 

 

 

 

Próbowałeś już nowych sterowników? 17.1.1? Dzisiaj bodajże wydane.

Jest jeszcze gorzej, w NFS'ie są spadki do 40fps gdzie na starych było min. 60. 

 

 

 

Gdy w czasie gry w csgo wychodzę do pulpitu i potem wrócę to obciążenie karty graficznej rośnie od 0 do docelowego poziomu przez jakies 15-20s 

 

http://i.imgur.com/rShUg4u.jpg

 

 

użycie cpu i gpu w NFS 2016

zc72ymQ.png

 

oraz csgo5lZTuDC.png

Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze gorzej, w NFS'ie są spadki do 40fps gdzie na starych było min. 60.

A te zrzuty dotyczą nowych sterowników? Bo ja tam widzę w MSI Afterburner, że masz 16.6, a nie 17.1

 

Nakładasz sterowniki? Lepiej instalować z DDU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, mam 16.6. Wydawało mi się że zainstalowałem 17 :P Zaraz sprawdze nowe oraz ten program DDU

 

Kolejna uwaga dokładniejsze dane dałoby nam gdybyś użył GPU-Z z włączonym zapisem "log to file" w zakładce sensors.

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja tam widzę mocne ograniczanie karty graficznej ze względu na procesor. Albo procesor pracuje z obniżonymi taktowaniami, albo sterowniki AMD aż tak mocno obciążają CPU... albo masz w tle coś co nagrywa ci gameplay z ostatnich X minut. Albo jeszcze coś co ogranicza ci wydajność CPU.

Link to post
Share on other sites

Wgrałem teraz stery 17.1 i w CS'ie czuć że jest nieco stabilniej ale średni jak i minimalny fps bez zmian. Ogromne lagowanie przy Alt-Tabowaniu nadal występuje (potrzeba około 30s żeby się uspokoiło)

 

Albo procesor pracuje z obniżonymi taktowaniami, albo sterowniki AMD aż tak mocno obciążają CPU... albo masz w tle coś co nagrywa ci gameplay z ostatnich X minut.

 Postawiłem czysty system, prawie żadnych programów, nie zainstalowałem Relive. Procesor trzyma taktowania, karta graficzna też. 

 

Poniżej log z GPUZ 

https://drive.google.com/file/d/0B6y3cNtPO1EUY0h0N3FFVGRKZ3M/view?usp=sharin

 

Zobaczę jak wygląda sprawa na jakiś szybkich pamięciach np 2400mhz. Coś czuję że to był mój pierwszy i zarazem ostatni radeon... Przez 10 lat na geforcach nie miałem takich problemów jak tu od początku...

Link to post
Share on other sites

A sprawdzałeś może czy też tak się dzieje ale bez zainstalowanego MSI Afterburner? Czasami może się gryźć z nowymi sterownikami/kartami.
Z Frapsem też mogą być problemy (Windows 10 itp).

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu był na sb gostek z niemal identycznym problemem, zmienił geforca na rxa 470 bądź 480(nie pamiętam dokładnie) i były problemy w ceesie identyczne jak u ciebie więc najprawdopodobniej jeśli chodzi o sterowniki to amd ma jeszcze sporo pracy przed sobą(niestety).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...