Skocz do zawartości

Chłodzenie wodne i kaloryfer?


Recommended Posts

Czy chłodenie wodne można podłączyć pod kaloryfer odłączony od sieci CO (taki duży kaloryfer panelowy (1,5 m dlugości x 2 panele) stosując do tego pomkę do WC albo pompę do CO np. Grrundfosa (oczywiście rurki musiały by być wtedy przykręcone do bloku chłodzącego na gwint, bo pompa ma niezłe ciśnienie) Taki układ miał by 2 zalety: chłodzenie byłoby całkowicie bezgłośne (0 wentylatorów przy takiej powierzchni grzejnika) i możnaby dogrzewać nim pokój w zimie :[:):P

 

W sumie jeżeli ogrzewanie CO jest nieużywane (np w lecie) to możnaby nawet podłączyć układ WC pod układ CO i tylko uruchomić pompę na piecu, żeby wymuszała obieg wody. Tylko trzeba pamiętać żeby to na zimę odłączyć.

Link to post
Share on other sites

Można, jednak jeśli chcesz używany podłączyć, to radze dobrze wyczyścić

Egzamin zda jak najbardziej, ale szukaj coś co będzie miało nogi, w powietrzu wisieć nie będzie hehe. Dobierz żeberka przyszłościowo, może kiedyś dołożysz nową grzałkę. Taki pasyw dobra sprawa.

 

Oczywiście takie rozwiązanie jest skuteczne, gdy cały czas komputer jest obciążony. Przy jakichś tam obliczeniach, czy coś.

Link to post
Share on other sites

Ciekawie to brzmi.!! Myslę jednak że mogą być problemy ze strony administracji budynków, chyba że mieszkasz w domu gdzie ogrzewasz go sam.! Jeśli już będziesz brać się do roboty za to, to proszę cię o wyniki i koszty całego przedsięwzięcia.

Link to post
Share on other sites

nie stac Cie na LC - nie zaczynaj zabawy. ciekawe jak pozniej wyczyscisz dokladnie kaloryfer z borygo, biocide lub innego srodka. generalnie to jeden z najglupszych pomyslow jakie widzialem

Link to post
Share on other sites

W zasadzie chłodnica samochodowa byłaby lepsza, z resztą po to została stworzona. Poza tym trzeba ingerować w obieg c.o. zakładając zawory kulowe i trójniki o odpowiedniej średnicy na zasilaniu i powrocie. Dużo mniej problemów sprawi wykonanie instalacji z normalną chłodnicą, a w razie czego można na nią założyć duży wolnoobrotowy wentylator. Jeśli masz rury miedziane w instalacji c.o. to pół biedy, a jeśli stalowe to daruj sobie, bo będziesz wyklinał dzień, w którym Ci przyszedł ten pomysł do głowy ;)

Link to post
Share on other sites

Są takie male kaloryferki do LC przeciez nie wiem z 0,5m wysokości

jest tez innovatek ze swoim pasywnym grzejniczkiem ale 650zl to ...

Dobra pompka do akwarium grzejnik np dolny no z 300zl trzeba liczyc - 10L - wg mnie wystarcza.

Dlaczego wydawac kase na nowy grzejnik? - bo nowy grzejnik jest czysty a nie rdza czy inne syfy w srodku a jak ci cos odpadnie z uzywki i pojdzie w obieg to albo szlak trafi pompe albo blok..

co do pompki to pewnie bez napowietrzacza bo to by moglo sie zle skonczyc..

Pomysl dla mnie wporzo.. trzeba napewno troche pracy koszty mysle ze podobne jak dobrego LC.

tylko trzeba sprawdzic ile taki grzejnik oddaje W bo wiadomo pasywnie to przewodnictwo metal - powietrze jest duuzo gorsze niz z jakims wentylem jak w normalnych chlodnicach.

Link to post
Share on other sites

Ciśnienie nie musi być wcale jakieś duże, grzejniki są zbudowane do swobodnego przepływu więc nie trzeba dużej siły aby przez niego przetłoczyć wodę, więc wystarczyła by pompka od zwykłego LC która będzie pompować wodę przez bloczki, przez grzejnik już samo przeleci (to nie chłodnica że jest w środku ciasno). Ważne aby zasilić grzejnik w górną rurkę, zaś zimną pobierać z dołu, wtedy jeśli temperatura będzie wystarczająca to sama woda będzie przeć w dobrą stronę (szukaj: CO grawitacyjne)

Może to być nawet dość wydajne, gdyż pojemność cieplna i powierzchnia oddawania ciepła będzie bardzo duża.

Co do ogrzewania tą metodą to wątpię aby się sprawdziła, gdyż żaden procek nie poradzi sobie z ogrzaniem całego pomieszczenia zimą, zaś latem mało kto chce dodatkowe ogrzewanie grzejnikiem.

Link to post
Share on other sites

Tylko musi być dobry grzejnik (taki co nie koroduje), żeby nie brudził płynu chłodzącego jakimś rdzawym syfem i nie zablokował boku wodnego i pompki.

Ps.

Czy te pompki akwarystyczne (zintegrowane z filtrami do akwarium) nadają się do chłodzenia wodnego? Bo niektóre mają na prawdę dobrą wydajność, są ciche i do tego pożerają mało prądu. No i jeszcze w przypadku użycia kaloryfera ten filtr dużo daje, bo przefiltruje rdzawe syfy??

 

Ogólnie rzecz biorąc raczej realizacja takiego pomysłu prawdopodobnie byłaby droższa od przeciętnego zestawu LC no i obarczona dużym ryzykiem, że coś może się zepsuć. Więc uważam go bardziej za ciekawostkę niż za sposób na codzienne chłodzenie wodne komputera.

Link to post
Share on other sites

generalnie to jeden z najglupszych pomyslow jakie widzialem

Z Twoich wypowiedzi można wnioskować, że każdy pomysł nie polegający na zakupieniu dedykowanych części głupi. Dla mnie idea autora nie jest zła - ma miejsce to niech sobie podłącza grzejnik - tylko, że zastanawia mnie co on zrobi zimą gdy będzie chciał ogrzać sobie pokój. Ja jestem zwolennikiem nagrzewnic.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...