Skocz do zawartości

Polecane ciche wentylatory do obudowy i CPU


Recommended Posts

Od siebie moge polecic BeQuiet Silent Wings 2 - mam zamontowany 1 na przodzie obudowy i zapewnia wysoką wydajnosc (1500 rpm) nie halasujac przy tym zbytnio :)

PS:Ostatnio wyszla nowa seria tych wentylatorow - Silent Wings 3 :)

Link to post
Share on other sites

Jak wcześniej koledzy proponowali, tak i ja proponuje Be Quiet Silent Wings. To wentylatory ciche i wystarczająco wydajne do przewietrzania obudowy, mam starszą wersję i nie narzekam. Z wydajniejszych i też cichych, ale nie tak jak BQ, proponowałbym Noctue NF-A14. Co do wentylatora na radiator CPU, nie wiem jaki masz w tej chwili ? Gdyby dało się zainstalować to proponuje Thermalrighta TY-147, to oversizer ale montaż ma jak 120-tka. Miałem na Thermalrigtcie Extrme 120 wcześniejszą wersję TY-140, na  Prolimatechu TY-147, a później ten sam na Noctule NH-D14. To wentylator w zakresie do 1300 RPM tak samo wydajny jak Noctua NF-A15, a nawet lekko ją przewyższa jeżeli chodzi o ciśnienie statyczne i do tego prawie o połowę tańszy.

Link to post
Share on other sites
Silent Wings 3

bym radził tylko na pion do obudowy ( nie ma sensu niszczyć tego wentylatora na poziomie, bo to ma zwykłe łożysko FDB, nie Rifle jak pierwszy Silent Wings, na poziom coś na magnetycznym, kulkowym, lub rifle  )  

 

Co do radiatora to musisz powiedzieć jakie masz montowanie i jak duży może być wentylator 

Sam mam u siebie całkiem sporo różnych wentylatorów ( nawet 2 thermalright ty-147a, tylko nie mam gdzie ich założyć, bo na coolerze mam Noctua NF-A15, za coolerem na wylocie jest noctua NF-P14 FLX, a z przodu obudowy się nie mieszczą ( a na poziom się nie nadają przez łożysko FDB ) 

 

thermalright ty-147a sam jest bardzo cichy, ale jeśli ma coś za sobą to  noctua NF-P14 FLX jest porównywalnie cicha, a Noctua NF-A15 są głośniejsze od obu minimalnie słychać silniczek przy wysokim rpm 

BQ SW3 są między ty-147a, a NF-P14 FLX w głośności ( ale ciśnienie słabe w porównaniu do wszystkich 3 wentylatorów, na ręce od razu poczułem że słabo dmuchają w porównaniu do  ty-147a  ) 

 

Tak ja to słyszę u siebie 

 

 ty-147a < BQ SW3 < NF-P14 FLX < NF-A15 

no tylko tak jak mówię ty-147a i BQ SW3 nie nadają się na poziom i musisz pamiętać że ty-147a są 1.5mm grubsze i 20mm szersze od zwykłych 140mm 

 

 

Link to post
Share on other sites

  Wersja Silent Wings USC przed Wings 2 miała już łożyska Cooper FDB, posiadam te wentylatory do dziś i jestem pewny że to FDB. Zdaje się, że następna, późniejsza wersja USC mogła mieć łożyska rifle co by potwierdzała strona BQ. Dwa SW FDB pracują w poziomie i póki co mają się dobrze. Z tej samej generacji wentylatory Shadow i Pure Wings miały i mają łożyska rifle. Magnetyczne łożyska Twister Bearning mają  Enermaxy, i o ile mnie pamięć nie myli to w poziomie nie było tak różowo. Zresztą sprawdzę,mam gdzieś Clustera. Zdaje sie, że niektóre Corsairy też mają łożyska magnetyczne, ale wszystko co o nich wiem, to że są drogie ;)  Potwierdzam stwierdzenie co do TY-147, lepiej nie używać w poziomie. Dopiero TY-141 ma podwójne łożysko kulkowe, o dziwo nie jest zbyt głośne. Wreszcie Scythe Slip Stream DB też ma kulkowe podwójne. Z tego co słyszałem na teście nie polecam do cichej pracy. 

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Jedyny problem z wentylatorami z łożyskiem magnetycznym to to, że muszą być podpięte pod PWM, lub pracować na 100% przy 3 pin, bo łożysko nie znosi niedoboru prądu ( czyli regulacji obrotów napięciem )

Co do BQ SW 2/3 na poziom, to o ile pracują dobrze, to trzeba pamiętać że dość szybko się skończy, co prawda zwykle dopiero parę lat, ale zawsze strata.


 niektóre wentylatory w ogóle nie mogą pracować w poziomie, jak TY-147a, bo łożysko stuka przy wyższym rpm. 

Link to post
Share on other sites

Jak wcześniej koledzy proponowali, tak i ja proponuje Be Quiet Silent Wings. To wentylatory ciche i wystarczająco wydajne do przewietrzania obudowy, mam starszą wersję i nie narzekam. Z wydajniejszych i też cichych, ale nie tak jak BQ, proponowałbym Noctue NF-A14. Co do wentylatora na radiator CPU, nie wiem jaki masz w tej chwili ? Gdyby dało się zainstalować to proponuje Thermalrighta TY-147, to oversizer ale montaż ma jak 120-tka. Miałem na Thermalrigtcie Extrme 120 wcześniejszą wersję TY-140, na  Prolimatechu TY-147, a później ten sam na Noctule NH-D14. To wentylator w zakresie do 1300 RPM tak samo wydajny jak Noctua NF-A15, a nawet lekko ją przewyższa jeżeli chodzi o ciśnienie statyczne i do tego prawie o połowę tańszy.

 

Mam chłodzenie radiator CPU Thermaltake Venomous X to była wersja bez wentylatora, na tamte czasy 180 zł kosztowała. W sumie dobre chłodzenie z tego co tak porównywałem. Teraz je mam na 1155 to powinno pasować pod 1151. 

jak koledzy wyżej be quite , noiseblocker np. e-loop

z tańszych enermax (miałem magmy, i clustery, obie konstrukcje ciche)

 

Jak sprawdzałem tak po zdjęciach w necie to SW3 na thermaltake venomous x ciężko będzie pasować. Lepszym wyborem na proca był by własnie ten eneloop albo jak kolega wyżej pisał Thermalright TY-147 Chyba eneloop wejdzie za gruby nie jest 25mm

bym radził tylko na pion do obudowy ( nie ma sensu niszczyć tego wentylatora na poziomie, bo to ma zwykłe łożysko FDB, nie Rifle jak pierwszy Silent Wings, na poziom coś na magnetycznym, kulkowym, lub rifle  )  

 

Co do radiatora to musisz powiedzieć jakie masz montowanie i jak duży może być wentylator 

Sam mam u siebie całkiem sporo różnych wentylatorów ( nawet 2 thermalright ty-147a, tylko nie mam gdzie ich założyć, bo na coolerze mam Noctua NF-A15, za coolerem na wylocie jest noctua NF-P14 FLX, a z przodu obudowy się nie mieszczą ( a na poziom się nie nadają przez łożysko FDB ) 

 

thermalright ty-147a sam jest bardzo cichy, ale jeśli ma coś za sobą to  noctua NF-P14 FLX jest porównywalnie cicha, a Noctua NF-A15 są głośniejsze od obu minimalnie słychać silniczek przy wysokim rpm 

BQ SW3 są między ty-147a, a NF-P14 FLX w głośności ( ale ciśnienie słabe w porównaniu do wszystkich 3 wentylatorów, na ręce od razu poczułem że słabo dmuchają w porównaniu do  ty-147a  ) 

 

Tak ja to słyszę u siebie 

 

 ty-147a < BQ SW3 < NF-P14 FLX < NF-A15 

no tylko tak jak mówię ty-147a i BQ SW3 nie nadają się na poziom i musisz pamiętać że ty-147a są 1.5mm grubsze i 20mm szersze od zwykłych 140mm 

 

 

 

Chłodzenie mam thermalright venomous x. To mi teraz dałeś do myślenia. Przód tył i cpu jest montaż w pionie. To zaproponuj coś od siebie który z wymienionych lepiej sobie poradzi w budzie czy na cpu?

 
Link to post
Share on other sites

W Thermalrigcie 120 Extreme dorabiałem z drutu stalowego zapinki na TY-14X. Pół godziny i było po problemie. Przy odrobinie szczęścia Ty nie będziesz musiał tego robić, bo zapinki chwytają pierwsze otwory montażowe na wentylatorze. Noiseblocker Eloop będzie też dobry, tu na 100% nie będziesz miał problemów z montażem. To bardzo dobre wentylatory.

Link to post
Share on other sites

W Thermalrigcie 120 Extreme dorabiałem z drutu stalowego zapinki na TY-14X. Pół godziny i było po problemie. Przy odrobinie szczęścia Ty nie będziesz musiał tego robić, bo zapinki chwytają pierwsze otwory montażowe na wentylatorze. Noiseblocker Eloop będzie też dobry, tu na 100% nie będziesz miał problemów z montażem. To bardzo dobre wentylatory.

 

Czyli co na CPU pion dać enelopa a do obudowy pion SW3? Czy jest lepsze rozwiązanie. A lepsze to tańsze cichsze i więcej wiejące.

Link to post
Share on other sites

Można i tak zrobić. Ja w obudowie mam dwa BQ Silent Wings na wlocie, czyli od frontu obudowy.Tam sobie nie wyobrażam innych. Próbowałem droższych i tańszych z innych firm, między innymi Noiseblockery PK, Couguary, Enermaxy, Thermalrihty , zostały BQ. Z tyłu na wylocie pracuje Noctua NF-A14, bo subiektywnie szum tłoczonego powietrza jest mniej przyjemny niż w przypadku BQ SW. Radiator w tej chwili mam od Noctuy z oryginalnym wentylatorem czyli NH-U14S + NF-A15, zamiast niego równie dobrze pracowałby TY-147 ;)

Link to post
Share on other sites

Fajna cena jak nie używany, to jest starsza wersja ale nie "A" ;) Zresztą jest błąd według specyfikacji powinno być od 900, czepiam się, pracują nawet od 500 RPM ;) Wersja nowsza czyli "A"  zaczyna według specyfikacji od 300 RPM. Jeżeli chodzi o porównanie TY i Noiseblockera, to TY ma nawet minimalnie wyższe ciśnienie statyczne ale oba są dobre na radiator. W przypadku push-pull TY nie wchodzi w drgania, przynajmniej u siebie ja nic takiego nie słyszałem.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Fajna cena jak nie używany, to jest starsza wersja ale nie "A" ;) Zresztą jest błąd według specyfikacji powinno być od 900, czepiam się, pracują nawet od 500 RPM ;) Wersja nowsza czyli "A"  zaczyna według specyfikacji od 300 RPM. Jeżeli chodzi o porównanie TY i Noiseblockera, to TY ma nawet minimalnie wyższe ciśnienie statyczne ale oba są dobre na radiator. W przypadku push-pull TY nie wchodzi w drgania, przynajmniej u siebie ja nic takiego nie słyszałem.

 

To Thermalright Wentylator TY-147A PWM zakładam na CPU a na obudowę przód tył be quiet! SilentWings 3 140mm czy też TY-147A.  Można też 3x TY-147A. Bo TY-147A wejdzie mi na chłodzenie wysokość?

 

Moje chłodzenie

 

http://www.guru3d.com/miraserver/images/2010/thermalright-venomous-x/bottom.jpg

 

To ten wiatrak będzie większy niż chłodzenie, a powietrze na boki nie będzie uciekało, przez co straci na wydajności bo nie będzie szło 100% wiatru w głąb radiatora?

Edytowane przez kamar59
Link to post
Share on other sites

Do obudowy tylko Be Quiety SW3, Thermalrigt TY-147 na chłodzenie CPU. U mnie TY wystawał poza radiator, a i tak był wydajniejszy od 120-tek.

Tu Ci jeszcze przypominam o spinkach na wentylator radiatora, ja musiałem na 120 Ultra Extreme dorobić/przerobić z drutu stalowego. Wzorowałem się na spinkach z Archona. Być może z Venomusa nie trzeba będzie przerabiać ale tego nie jestem pewien. Ultra z tego co pamiętam miała taką samą wysokość co Venomus.

Link to post
Share on other sites

Do obudowy tylko Be Quiety SW3, Thermalrigt TY-147 na chłodzenie CPU. U mnie TY wystawał poza radiator, a i tak był wydajniejszy od 120-tek.

Tu Ci jeszcze przypominam o spinkach na wentylator radiatora, ja musiałem na 120 Ultra Extreme dorobić/przerobić z drutu stalowego. Wzorowałem się na spinkach z Archona. Być może z Venomusa nie trzeba będzie przerabiać ale tego nie jestem pewien. Ultra z tego co pamiętam miała taką samą wysokość co Venomus.

 

Albo to też dobre na radiator do CPU https://www.morele.net/noiseblocker-itr-b12-ps-509651/

Link to post
Share on other sites

Tego nie miałem, używałem przez pewien czas Noiseblockera PL-PS na Prolimatechu Meagahalemsie, dawał sobie radę bez problemu. Teoretycznie jest głośniejszy od eLoopa ale troszeczkę wydajniejszy. W końcu został TY-147, moim zdaniem rozsądny wybór w rozsądnej cenie. Te trzy wentylatory, myślę o obu Noiseblockerach i TY-147, doskonale nadają się na radiator.

Link to post
Share on other sites

Tego nie miałem, używałem przez pewien czas Noiseblockera PL-PS na Prolimatechu Meagahalemsie, dawał sobie radę bez problemu. Teoretycznie jest głośniejszy od eLoopa ale troszeczkę wydajniejszy. W końcu został TY-147, moim zdaniem rozsądny wybór w rozsądnej cenie. Te trzy wentylatory, myślę o obu Noiseblockerach i TY-147, doskonale nadają się na radiator.

 

Super

Link to post
Share on other sites

Ja z czystym sumieniem mogę polecicie chłodzenie i wentylatory firmy NOCTUA.

Mam chłodzenie na CPU tej firmy (pierwotnie było na Sockecie 775) kupione z 5-6 lat temu (wiatrak chodzi nadal cicho) i po dokupieniu za 25 zł adaptera do podstawki 1151 nadal działa w nowym sprzęcie.

 

Jeden droższy zakup i na lata spokój - więc śmiało mogę polecić!!!

Link to post
Share on other sites

bym radził tylko na pion do obudowy ( nie ma sensu niszczyć tego wentylatora na poziomie, bo to ma zwykłe łożysko FDB, nie Rifle jak pierwszy Silent Wings, na poziom coś na magnetycznym, kulkowym, lub rifle  )  

 

Co do radiatora to musisz powiedzieć jakie masz montowanie i jak duży może być wentylator 

Sam mam u siebie całkiem sporo różnych wentylatorów ( nawet 2 thermalright ty-147a, tylko nie mam gdzie ich założyć, bo na coolerze mam Noctua NF-A15, za coolerem na wylocie jest noctua NF-P14 FLX, a z przodu obudowy się nie mieszczą ( a na poziom się nie nadają przez łożysko FDB ) 

 

thermalright ty-147a sam jest bardzo cichy, ale jeśli ma coś za sobą to  noctua NF-P14 FLX jest porównywalnie cicha, a Noctua NF-A15 są głośniejsze od obu minimalnie słychać silniczek przy wysokim rpm 

BQ SW3 są między ty-147a, a NF-P14 FLX w głośności ( ale ciśnienie słabe w porównaniu do wszystkich 3 wentylatorów, na ręce od razu poczułem że słabo dmuchają w porównaniu do  ty-147a  ) 

 

Tak ja to słyszę u siebie 

 

 ty-147a < BQ SW3 < NF-P14 FLX < NF-A15 

no tylko tak jak mówię ty-147a i BQ SW3 nie nadają się na poziom i musisz pamiętać że ty-147a są 1.5mm grubsze i 20mm szersze od zwykłych 140mm 

 

 

 

 

Temat założyłem i efekt uzyskałem dziś zamontowane. Jest cisza nieziemska, jeszcze tak cichego pc nie słyszałem. 
 
http://i65.tinypic.com/2d7wtc0.jpg
 
Eneloop pasuje idealnie, nie było problemów z zamontowaniem.
Widać jest ciut węższy bo nie nachodzi na gumki antywibracyjne.
 
 
http://i63.tinypic.com/eb35fm.jpg
 
Jak dobrze się przysłuchać to hdd słychać jedynie ;-)
 
http://i67.tinypic.com/jt4fwh.jpg
 
800 rpm CPU
600 rpm przód
650 rpm tył
Edytowane przez kamar59
Link to post
Share on other sites

Jak tam ten NB eLoop, sam się nad nim zastanawiałem, ale po obejrzeniu kilku materiałów stwierdziłem że niestety słychać silniczek dość wyraźnie ( mimo "aktywnego zagłuszania", czy jakoś tak ), czego np w takich BQ SW3 nie usłyszysz 
Masz oba to się wypowiedz jak się zachowuje w porównaniu 


HDD zawsze można uśpić :D 


w ekstremalnej wersji można power hub-a HDD kupić 

20170124_214657.jpg


Co właśnie zrobiłem  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...