Skocz do zawartości

Pomoc w doborze zasilacza


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam serdecznie otóż jak w temacie zamierzam kupić zasilacz do swojego obecnego zestawu , chciałbym coś z wyższej półki zasilaczy aby starczył mi już na długie lata + na ewentualna rozbudowę pc-ta bez konieczności wymiany zasilacza , obecnie używam zasilacza od xfx ts 550 brąz ,  nie jestem z niego zadowolony bardzo szybko padło łożysko w wentylatorze i terkocze , brak modularności okablowania tworzy dość spory bałagan  , tak wiec postanowiłem zakupić nowa jednostkę a ta odeśle na gwarancji(po naprawie/wymianie sprzedam ) obecny zasilacz obsługiwał następujące podzespoły :

 

CPU ---> i5 4690K
Cooler ---> Gamer Storm Captain 120
Mobo ---> MSI Z97 Gaming 3
Ram ---> 2x8GB Kingstone HyperX 1800mhz

Gpu ---> MSI GTX 970  4GB
SSD ---> Adata SP900 256GB + Kingstone V300 120gb
HDD ---> WD Black WD5003AZEX 500gb

PSU ---> XFX TS 550W

 

Dodatkowe rzeczy które pobierają prąd to  kontroler obrotów wentylatorów z panelem led ,6x 140mm wentylator led , 2x 120mm depcool fan  (chłodzą chłodnice z coolera cpu ) .

 

Co do wymagań i budżetu :

 

 Budżet w granicach 500zł , modularne okablowanie , mogą być płaskie przewody (nie muszą) najlepiej cale czarne , sprawność  na poziomie Gold , kolor zasilacza dowolny (trafi do piwnicy) , cisza była by miłym aspektem . solidna gwarancja

 

Wstępnie za pomocą statusu na forum rozeznałem się co w wskazanym budżecie i wymaganiach mogę otrzymać

 

Było to przeważnie :

 

Corsair RM550X 439zł

Evga supernova G2 419zł

 

I to w sumie tyle , sam od siebie znalazłem

 

BitFenix Whisper M 650W 419zl

Super Flower leadex gold 550w 424zł

 

I teraz rodzi się mój problem otóż dużo osób poleca corsaira ale mi osobiście (możne wyda się do dziwne)  nie podobają się wtyki kablowe , wyglądają tandetnie i nie zrozumiale dla laika w kwestii podłączenia , Evga z kolei jest ponoć bardzo głośnia i odstrasza wyglądem kabli , co do bitfenixa czytałem recenzje na TomsHardware wypada całkiem dobrze ale to nowość nie przetestowana a opinie bywają różnorodne , co do super flowera wydaje sie być ciekawą opcją .

 

Finalnie prosiłbym o wypowiedzenie się ekspertów w moim temacie co do kwestii doboru zasilacza pod obecny zestaw i ewentualna rozbudowę , może są jakieś propozycje które pominąłem .

 

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Corsair RM650X - bardzo cicha praca, długa gwarancja 10 lat, płaskie kable, sprawność GOLD. 100W więcej da Ci większy tryb pasywny.


 


EVGA, Super Flower i BitFenix bym sobie odpuścił bo będzie głośniej a Corsair daje więcej gwarancji.


 


Sam miałem Corsair RM750i (to samo w środku co seria RMX) i są to bardzo udane zasilacze! 


 


Wtyczek w Corsarzu nie uszkodzisz, przekładałem je, wyciągałem zasilacz z 10 razy i nic się z nim nie działo. Podobnie z kablami układałem wyginałem i było nadal w porządku. 


 


W tej cenie niszczy konkurencję według mnie. Cicha praca, elektrycznie również super no i 10 lat gwarancji.


Edytowane przez Pankracy666
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

jeśli nie chcesz żeby ci wentylator padał to kup coś na kulkach ( będzie głośniejsze ale żywotniejsze w poziomie ) 

Co do zasilaczy, jeśli rozważasz Superflower leadex gold, lub EVGA G2 to tylko 650-750W wersje ( ze względu na lepszą mapę wentylatorów niż 550W ) 
ewentualnie Super Flower leadex platinum 550W ( na kulkach ) minimalnie przekraczający budżet 


W tym budżecie najcichsze i najfajniejsze to RM550x/RM650x i EVGA G2 650W 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jeśli nie chcesz żeby ci wentylator padał to kup coś na kulkach ( będzie głośniejsze ale żywotniejsze w poziomie ) 

 

Co do zasilaczy, jeśli rozważasz Superflower leadex gold, lub EVGA G2 to tylko 650-750W wersje ( ze względu na lepszą mapę wentylatorów niż 550W ) 

ewentualnie Super Flower leadex platinum 550W ( na kulkach ) minimalnie przekraczający budżet 

W tym budżecie najcichsze i najfajniejsze to RM550x/RM650x i EVGA G2 650W 

 

 

A własnie montaż zasilacza to prawidłowo jest dołem do obudowy, ja mam nawet filtr w obudowie pod zasilaczem, ale to już inaczej pracuje łożysko wentylatora. To po kilku latach może być głośny wiatrak jak tak się montuje? Bo widziałem że obracają go i montują że jest wentylator w środku i wyciąga powietrze z obudowy. Ale nie powinien tak chyba być zamontowany?

 

Jak porównywałem rmx 550 i 650 to różnią się 50W więcej pasywnie praca, gwarancja 7 -10 lat i kabek 6+2 pin do GPU 1szt - 2szt.

Sli nie robię,  275 i 320 W to i tak pod grą pobiera 300W mi  i załącza się wtedy GPU to będzie już słychać i wybuchy w głośnikach. To bym musiał 750 W brać nie ma sensu. To jak 550W brać?

Link to post
Share on other sites

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi , faktycznie corsair seri RMX nie byłby złym wyborem różnica miedzy 550 a 650 to 50zł wiec nie boli w dodatku  mieści się w budżecie, martwiłem się podłączeniem kabli szczególnie VGA bo widząc wtyki w 550 jest tylko 1 miejsce , ale okazuje się że jest tam kabel który się rozgałęzia na 2x 6+2pin  wiec nie ma problemu podłączyć karty , przy czym w 650 są już 2 gniazda na pci-e 8-pin (6+2) , i teraz pytanko mając gtx 970 powinien podłączyć kartę 1 kablem (z rozgałęźnikiem) czy dwoma ? wykorzystując tylko po 1 złączu ? ale mając 2 wpięte ? wpłynie to na coś czy jest to bez znaczenia a 2 gniazdo pci-e jest dla sli ?

 

Drugie moje zapytanie wyrwał mi kolega kamar59 , również chciałem się zapytać jak umieścić zasilacz? mój obecny xfx pracował "do góry nogami " tzn zasysał powietrze spod spodu obudowy ale tak jak pisałem bardzo szybko padło łożysko , czy mając Corsaira 650 , gdzie jest tryb pasywny wentylatora można go zamontować "normalnie" aby wentylator "leżał' a nie "zwisał" czy jest to bez różnicy ? i czy wpłynie to na wydajność ?

 

Trzecie pytanko , zasilacz firmy Bitfenix został totalnie przemilczany ? wynika to z niewiedzy czy po prostu nie jest wart uwagi ?

Link to post
Share on other sites

Co do podłączenia jest ono bez znaczenia, a sam montaż zasilacza sugerowałbym od dołu zasysać no bo jaka logika ciepłe powietrze z komputera zasysać skoro z dołu mamy świeże i chłodne. Druga sprawa raz na milion lat ci się włączy wentylator w tym 650W przy tej konfiguracji także o łożyskach to nawet bym nie myślał. Co do Bitfenka nie wiem nic ale Corsair na pewno nie jest złym wyborem i wszystko w internecie na jego temat można się dowiedzieć także przy nim bym został na twoim miejscu.

Link to post
Share on other sites
Co do podłączenia jest ono bez znaczenia, a sam montaż zasilacza sugerowałbym od dołu zasysać no bo jaka logika ciepłe powietrze z komputera zasysać skoro z dołu mamy świeże i chłodne. Druga sprawa raz na milion lat ci się włączy wentylator w tym 650W przy tej konfiguracji

 właśnie sobie zaprzeczyłeś, wentylator do góry jest właśnie jak zasilacz będzie działał pasywnie ( bo ciepłe powietrze z zasilacza ma gdzie uciec ), wentylator się nie załączy więc nie będzie nic zasysać... 

i teraz pytanko mając gtx 970 powinien podłączyć kartę 1 kablem (z rozgałęźnikiem) czy dwoma ? wykorzystując tylko po 1 złączu ? ale mając 2 wpięte ? wpłynie to na coś czy jest to bez znaczenia a 2 gniazdo pci-e jest dla sli ?

to mogło robić różnice przy zasilaczach mających kilka linii PCI-e przy ekstremalnym OC karty ( przy zasilaczu z jedną linią 12V nie ma różnicy ) 

Drugie moje zapytanie

zasilacz ma wentylator na łożysku FDB, które padnie i tak i tak podczas pracy w pionie ( ale tutaj nie będzie się załączać więc nie będzie problemu ) 

Trzecie pytanko

tak, nie jest to ciekawa platforma za tą cenę 

znaczy nie jest taka zła, ale niestety mimo fajnej mapy i dobrych parametrów jak na cenę, nie ma trybu pasywnego więc łożysko padnie prędzej czy później i może być słyszalny w idle. Tylko przez dobre parametry, rozumiem, że nadal jest gorzej od RM550x czy evga G2 650W, ale jak najbardziej znośnie za tą cenę.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Okej , dziękuje @kokosnh za szczegółowe wyjaśnienie moich pytań , czyli finalnie przy moim obecnym zestawieniu sprzętu zasilacz może pracować "wentylatorem do góry" i jest to nawet wskazane na tryb pasywny w którym ma pracować ? , tylko co wtedy jak umieszczę go w piwniczce,  będzie to miało jakieś znaczenie ?  czy wtedy należy go obrócić? .

 

Zbliżam się dużymi krokami do corsaira RM650X , ale szukając ofert sklepowych trafiłem na wersje RM650 , "bez X " , jest to jakaś starsza wersja ? nie warta uwagi ? i jak już pytam co to za złącze C-link ?

Link to post
Share on other sites

Jeśli piwniczka nie ma dziur, to nie, bo powietrze nie będzie mieć gdzie uciekać 

Cała zabawa z odwracaniem działa jak powietrze ma gdzie uciec w trybie pasywnym, jak piwniczka to blokuje to niestety nie ma to sensu ( a nawet pogorszy sprawę ) 


 

 

RM650
jest to słaby zasilacz elektrycznie, ma tryb pasywny ale nie wart zakupu ( chyba że jakoś super tanio za nówkę  ) 
Link to post
Share on other sites

Okej czyli finalnie montując zasilacz w piwniczce (Obudowa Phanteks enthoo pro ) nawet jak ma tryb pasywny powinno się go odwrócić do góry nogami ? , wybierając Corsaira wersje 650W , tryb pasywny będzie prawie zawsze wiec nie muszę martwić się o żywotność wentylatora .

Link to post
Share on other sites

jak masz piwniczkę bez dziur nad zasilaczem, to absolutnie nie dawaj go wentylatorem w górę. 

 


jak masz piwniczkę z dziurami dużymi bezpośrednio nad zasilaczem ( tak że powietrze spokojnie przez to przejdzie bez oporów, to możesz go dać do góry ( nie wiem jak wygląda piwniczka u ciebie )) bo nie widziałem na żywo tej obudowy  

Link to post
Share on other sites

Mam jeden problem , chciałem zamówić tego Corsaira , w sklepie x-kom ale oni dają tylko gwarancje na 36msc , z kolei morele daje 10 lat ? jak to rozumieć ? ze x-kom daje 3lata w których oni zajmują się gwarancja a przez kolejne 7 sam się tym muszę zając ? czy dają ogólnie 3 kupując u nich ? bo sprzedawca w sklepie nie był w stanie mi na to odpowiedzieć jedyne co powtarzał jak mantre "jest napisane 3lata to 3lata " ... a wiem że obecnie daja tych lat aż 10 .

 

2 kwestia jak już pisze posta żeby nie zaśmiecać , czy ta 650 pociągnie druga 970gtx-a w sli ?

bo zawsze za grosz więcej mogę przytulić rm750x, niestety przebicie ceny na 850/1000 wybiega stanowczo za dużo za ustalony budżet a obecnie 970tki idzie kupić za naprawdę dobra cenę i nie wiem czy nie będzie to dla mnie korzystniejsze niż wydatek ponad 2k na 1070  .

 

Link to post
Share on other sites

gwarancje daje ci producent, sklep co najwyżej może od siebie powiedzieć przez ile będzie pośredniczyć ( między klientem a producentem ), przez 2 lata jest zmuszony prawem, później to już zależy od polityki sklepu. 
więc wszędzie masz 10 lat od corsair-a  

Co do SLI to spokojnie starczy około 400w bez oc i ponad 500W po OC, dla tego zasilacza to nic. 
Jedynie ta i5 pod SLI może być minimalnym problemem, będzie trzeba kręcić mocno, nie wiem jak twoje AIO to zniesie. 

Link to post
Share on other sites

Czyli zostajemy przy rm650x , powinien pociągnąć nawet SLI jak się zdecyduje na nie , bo pewnie sama 1070 wypadnie lepiej ale cenowo to gigantyczna różnica miedzy druga 970 , co do procka kręciłem go do 4.5ghz i temperatury były okej , przy czym nie wiem na ile więcej bym musiał przy 2x970 żeby wydajnie to pracowało ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie moglem już edytować posta , wiec napisałem nowy , Sli odpada okazało się że moja płyta nie obsługuje właśnie SLI .... wiec temat nieaktualny zostajemy przy tym co jest i finalnie zdecydowałem się na Corsaira rm650X , dziękuje wszystkim za poświęcony czas i zaangażowanie , w temacie "Co ostatnio kupiliście" wrzuciłem fotkę :)

 

temat ofc do zamknięcia

 

 

Link to post
Share on other sites

Pomyśl w ten sposób że zamiast dokładając kolejną kartę, sprzedasz ją i dodajesz pieniądze te które by miały pójść na drugą kartę do tej którą sprzedasz wtedy wychodzi że dokładasz jakieś tam grosze i masz GTX 1070 w "1 kupie", a patrząc po testach nadal SLI nie jest tak wydajne jak być powinno x2 (200%) tylko zależnie od tytułu także odradzam takie rozwiązanie póki nie korzystasz z najmocniejszych kart na rynku.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...