Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć.

 

Jakiś czas temu wygrzebałem z szafy stary zewnętrzny dysk HDD. Podłączyłem do komputera - nic. Postanowiłem więc rozebrać obudowę i podłączyć dysk bezpośrednio do płyty głównej. Okazało się niestety, że ma on stare złącze, nieobsługiwane przez mój komputer. Po miesiącu oczekiwania na przejściówkę (BRAWO InPost!!!) podłączyłem go do komputera (dwa zasilania też...  :D ).

 

Jednak po uruchomieniu poczciwego blaszaka nic się nie zmieniło - dysk nie jest wykrywany przez Windows, ani w BIOS-ie. Przybył jedynie nowy dziwny (a z perspektywy przewrażliwionego użytkownika komputera - przerażający) dźwięk. Znika on jednak po jakiejś minucie i nie denerwuje mnie już później. Oto jego próbka:

 

https://1drv.ms/f/s!Ajz_eBoQ3FrQgpgWQMulGMfl8mwnpQ

 

(przepraszam, jeżeli jest podlinkowane do złej strony - jak trzeba wszystko poprawię ;) )

 

Czy to oznacza, że dysk dokonał swego żywota i można go spokojnie wyrzucić/nie da się go naprawić?

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Ściągnij jakiś program do monitorowania dysku i wyślij screeny. Pomoże to w zdiagnozowaniu twojego problemu.

Pozdrawiam.

 

Jak mam go monitorować, jak go nawet BIOS nie wykrywa? Po prostu nie jestem na 100% pewien, czy nie wykrywa bo jest zła przejściówka (jest tam takie lutowane ustrojstwo i do końca nie da się jej wcisnąć), czy to już dysk się pożegnał.

Link to post
Share on other sites

na moje słychać jakby głowica próbowała wejść nad talerz, ale nie może i wraca do "park" 

Trudno mi zdiagnozować dlaczego, podepnij samo zasilanie i zobacz czy sam dysk zacznie się kręcić. 


powiedz też jaka to przejściówka 


i do czego podpięta ( próbowałeś w trybie IDE ) 

Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie takie:

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6572774848

Wydaje mi się, że ze masz rację z tą Gliwicach, bo po pewnym czasie to cichnie. Tak samo (chyba było przy tej starej obidowie).

Jak wrócę do domu, to sprawdzę czy działa na drugiej przejściówce.

Co do złącz to mam tylko SATA i M.2 na płycie. Nic za to w BIOS nie zmienię, bo go nie widzi.

 

 

 

UPDATE 1:

 

W końcu znalazłem chwilkę czasu i sprawdziłem... Dysk z odłączoną przejściówką i podłączonym tylko zasilaniem na Molex (tylko ten jeden kable podłączony) zachowuje się tak samo. Spróbowałem również podłączyć go za pomocą drugiej przejściówki i załączonych do niej kabli (ten sam model, przez przepadek kupiłem dwie sztuki), ale również bez efektu (dysk nie jest wykrywany przez BIOS).

 

Wymontowałem dysk z komputera. Pod tym linkiem wrzuciłem zdjęcia samego dysku (złącz) i przejściówki z kablami. Nie a bardzo wiem co to za złącze po środku (i czy ten czarny plastik tam powinien być...). Jak do tej pory nic tam nie podłączałem.

 

Macie jakiś pomysł jak zdiagnozować czy, i jeśli coś to co takiego mu jest? I najlepiej czy da się to w prosty sposób da naprawić...

 

Zdjęcia: https://1drv.ms/f/s!Ajz_eBoQ3FrQgpgWQMulGMfl8mwnpQ

 

Dzięki za pomoc!

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites

Ziomeczku na tej przejściówce nic nie zrobisz.

3 razy kupowałem żeby dvd podłączyć i za każdym razem nie działała.

Kup taki zestaw: http://allegro.pl/pc29-adapter-usb-sata-ata-dysk-hdd-2-5-3-5-ide-i6638240237.html

Z tego wykorzystaj adapter USB, kabel jest na tyle długi, że u mnie jest puszczony z boku obudowy i wpięty w tylne USB.

Zasilanie podłącz normalnie z zasilacza komputerowego.

Link to post
Share on other sites

No nie jestem przekonany czy opłaca mi się kupować taką przejściówkę, bo coś mam przeczycie, że kosztuje więcej niż dysk... Poza tym nie uśmiech mi się trzymanie czegoś takiego obok komputera :-/

 

Z tego co mówił kokosnh, to brzmi to, że głowic nie może wejść na talerz. Czy to oznacza, że dysk jest zepsuty? Jeżeli tak, to chyba pójdzie pod młotek   :D . 

Link to post
Share on other sites

Jakiej pojemności jest ten dysk bo nie doczytałem, czy zabiegi są warte aby tyle zachodu robić. Chyba że jakieś ważne dane są, ale jak nie wiesz co tam jest, to chyba tragedii nie ma, jedynie kusi aby dowiedzieć się co za dane są . Zworka na jakie ustawienie jest wpięta; master, slave czy inne. Czy przejściówka w opisie ma jakieś wytyczne np. ustawienie dysku ide ma master. A w bios nie próbowałeś dać ustawienie sata w trybie ide, aby tylko sprawdzić czy da widoczność dysku w biosie. Jak nie chcesz kupować w ciemno adaptera usb bez pewności że będzie widoczny dysk, to zostaje podpięcie do kompa z płytą ze złączem ide. Jak przejściówkę wpinasz bezpośrednio do dysku i są problemy aby docisnąć do końca, czy możesz z kombinować kabel/ taśma ide, może da się lepiej wcisnąć . Jak nie masz kabla / taśmy ide, to popytaj znajomych albo w pierwszym serwisie może mają takie taśmy, które są na wymarciu a serwis może mieć na zbyciu ale dobry.

Link to post
Share on other sites

Dysk ma 320GB. Złego co widzę po naklejkę na opakowaniu to jest ustawiony na SLAVE.

 

Na przejściówce nic nie jest napisane na jakim trybie ma to być. Nie za bardzo wiem też w jaki sposób to zmienić. 

 

Nie dysponuje żadnymi podzespołów komputerowymi w domu innymi niż na Z170 (zawsze były laptopy, albo AiO).

 

Z serwisami też cienko, kiedyś szukałem i w okolicy nie udało mi się znaleźć żadnego ogarniętego.

 

Z tego co widzę w BIOS, to mam do wyboru RAID i ACHI.

 

Słuchałeś tego nagrania? Można coś po nim powiedzieć?

Link to post
Share on other sites

Jak dostałeś przejściówkę to nie nie było żadnej kartki z instrukcją czy na pudełku. Ustaw wobec tego na master i zobaczysz czy dysk będzie widoczny. Bo ustawienie zworki na master, chyba jedyne co możesz zrobić bez dostępu do kompa z płytą ze złączem ide, aby spróbować doprowadzić do widoczności dysku. Bez podglądu smart ciężko coś konkretnie powiedzieć, bo dźwięk z nagrania nie przesądza jeszcze o padniętym dysku ale nie można wykluczyć. I tak brak widoczności dysku, nie pozwala dokładniej zdiagnozować jak i go użytkować do czego został stworzony.

Link to post
Share on other sites

Dobra, w takim razie mam dwa pytania....

 

1. Jak to przestawić na mater? Mam po prostu wyszarpać ten plastik i wsadzić na inne piny?

 

2. Do tej pory na tym złączu nic nie było podłączane - podłączony tylko Molex do zasilenia po prawej i adapter po prawej stronie (na tym 40-pinowym, czy coś). Do tego gdzie jest przełącznik Master/Slave nic nie było podpięte, stało puste (8 pinów). Mam coś do tego podpiąć? A jak tak to co?

Link to post
Share on other sites

Ten plastik jako zworka powinna się dać wyciągnąć i wsunąć na pozycję według schematu na master. Tam gdzie wpina się zworkę nic innego się nie podpina jak już to zworkę albo bez. Więc jak pokazuje schemat poszczególne tryby, daj wpięcie zworki aby odpowiadało master, chyba że ten tryb jest beż zworki według schematu.

Link to post
Share on other sites

Nie ma pewności czy przejściówka jest dobra bądź dobrze współpracuje z płytą główną, czego efektem może być dalszy brak widoczności dysku. Albo jak masz problem z pełnym dociśnięciem przejściówki z dyskiem, to może poprzez taśmę ide da się lepiej wpiąć. Przy dalszym braku widoczności, lepsze by było sprawdzenie na kompie ze złączem ide i dobrą taśmą ide i dopiero wtedy jak dalej dysk nie będzie widoczności można będzie uznać że jest problem od dysku. Jak dysk długo leżał i styki elektroniki zaśniedziały, można się pokusić o odkręcenie płytki z elektroniką i przeczyścić styki

http://www.bankfotek.pl/image/1769104.jpeg

http://www.bankfotek.pl/image/1769106.jpeg

Dokładniejsze instrukcje jak i czym przeczyścić powinno coś być na necie. I przeczyszczenie styków by było ostatnia rzeczą przy braku widoczności dysku, dla zwykłego użytkownika. Pokazane na zdjęciach styki dotyczą styku między elektroniką a częścią mechaniczną dysku. I raczej nie powinny mieć wpływu na samą wykrywalność dysku ale mogę się mylić. Nie mniej jednak sama elektronika powinna być chyba kluczowa co do braku widoczności i ją by w całości powinno się zbadać, albo nastąpiła przerwą w samej płytce bądź na łączach o ile sama elektronika przestała działać tak jak powinna, jako całość. W zasadzie masz okazję żeby się pobawić dyskiem i np. rozkręcić elektronikę.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

Ok, sprawa wygląda tak... Podłączyłem go jako Master z tą przejściówką. Dysk nadal nie jest wykrywwny przez płytę i system, ale jest taka różnica, że system się ładuje znacząco dłużej (wisi kilkanaście sekund na logo płytek głównej). Jest tak za każdym razem. Normalnie trwało to tak do 5 sekund. Fast Boot jest włączony. Czy to oznacza, że "czuje" że coś jest podłączone, ale nie może się z nim skomunikować?

I takie pytanko... Czy jak bym rozkręcić dysk na części pierwsze i skręcił, to będzie działał dalej?

...w sumie to nie jestem pewien, czy mi ileś lat temu ten dysk nie spadł, bo wydaje mi się, że już kilka lat temu nie działał...

Link to post
Share on other sites

Nie ma pewności czy dysk i przejściówka są dobre. Więc najlepiej by było, sam dysk sprawdzić na kompie ze złączem ide albo inny dysk sprawny przez przejściówkę. No i wiedział byś na czym stoisz po jednej z dwóch sprawdzeń, czy dysk czy przejściówka, albo oba. Co do rozkręcenia elektroniki i oczyszczenia styków i sprawdzenie samej płytki przez osobę się znającą, też można. Z tym że jak pisałem we wcześniejszym poście, uszkodzenie co do niewykrywania dysku,  wskazywało by na samą płytkę czyli elektronikę. Nie można wykluczyć innych przyczyn jak wadliwa przejściówka, więc jak na razie to jest gdybanie bez sprawdzania po kolei. Jak dysk z pewnym prawdopodobieństwem upadł wcześniej, to i szanse że dysk padaka są większe. No ale zawsze mimo to, można posprawdzać , porozkręcać nie mając nic do stracenia, o ile będą chęci.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...