Skocz do zawartości

Choinka + zasilanie usb


Recommended Posts

Witam

 

Jestem nowy więc na start mówię że jak zły dział to proszę o przeniesienie tematu.

 

A więc zbudowałem w szkole choinkę z 3 diodami LED.

 

Więc choinka posiada 3 diody i pod każdą diodę jest rezystor o mocy 330 ohm (kolorowo to 2 razy pomarańczowy i raz 0).

Przełącznik on/off

I baterię 9v

 

I teraz chciał bym odciąć kawałek na baterie i pod nią podłączyć drugi kawałek usb.

 

Tylko jak to zrobić ? I czy usb dało by rady czy nie bo czytałem gdzieś że daje max 5v i dlatego pytam :)

 

Tutaj układ tego:

http://img209.imageshack.us/img209/401/ukad.jpg

 

No i fajnie by było jak by dało rady to podłączyć pod usb i jednocześnie jak by mi ktoś wytłumaczył jaki kabelek do jakiego to był bym wdzięczny :(

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze:

-musisz znać napięcie przy którym diody świecą

rezystory musiałby zostać zmienione na adekwatnie mniejszej rezystancji lub (jeśli zastosowałbyś diody o niskim napięci świecenia, np: 1,6V) zrezygnować całkowicie z rezystorów i podłączyć diody szeregowo.

Do podłączenia możesz wykorzystać dowolny kabel USB (np. do drukarki za 3zł). Po rozcięciu będziesz miał w środku przewody:

-czarny (masa)

-czerwony(+5V)

oraz biały i zielony, które to Cię nie obchodzą w przypadku wykorzystania portu USB do zasilania czegokolwiek.

Link to post
Share on other sites

Jeśli podłączysz diodę do wyjścia wzmacniacza dużej mocy, możesz ją spalić. Minus (a właściwie poprawnie mówiąc: masa) jest od strony ścięcia na diodzie (obudowa o okrągłej podstawie).

Jeśli interesuje Cię budowa "analizatora widma", to poszukaj w katalogach AVT lub przejdź się po prostu do sklepu elektronicznego i zapytaj się o gotowe rozwiązanie układowe.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, rezystor nie o mocy 330 ohm a o rezystancji (oporze) 330 ohm. Moc wyraża się w watach. Po drugie, na necie jest naprawde duzo gotowych kalkulatorów oraz instrukcji jak obliczyć jakie rezystory stosować do diod LED, więc wystarczy tylko poszukać. Na elektrodzie masz fajne FAQ o diodach LED: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html

Przeczytaj, wsio sie dowiesz, zrób to zasilanie z USB (tak, w USB masz 5 V) i pochwal się jak to wygląda :P

 

Edit:

No i jeszcze dioda LED ma taki symbol:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Diod_LED_symbol.png

Link to post
Share on other sites

Nie polecaj mu czytania elektrody! Trzeba mieć mocno niepoukładane w głowie, żeby zrozumieć nie raz o co im tam chodzi. Zabawa z elektroniką polega na logicznym myśleniu i składaniu "na żywca" do działania kupki elementów.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/z ... directlink

To akurat zrobiłem parę dni temu dla takiej jednej... :P

Link to post
Share on other sites

Akurat tam gdzie dałem link są tylko linki do innych miejsc, niektorych poza elektrodą, gdzie dane tematy byly poruszane (ktos pytal) i tam zdobylem sam potrzebną mi wiedzę, wiec dało się zrozumiec :P

Poza tym na elektrode sam nie wbijam wiec nie wiem jak tam jest :P

 

Fajnie wyglada, ale jakby zdjecie bylo lepsze to moze byloby wiecej widac :)

Link to post
Share on other sites

Heh w następnym tygodniu postaram się zakupić potrzebne mi rzeczy i coś wykombinuje :)

Co do elektrody to nie zbyt udane to forum, mało pomocne i jak napisałem kiedyś temat to mało zrozumiałem z tego co odpowiedzieli a tutaj załapałem :P

Co do rysunku to prawda tak własnie dioda wygląda jak ją pokazałeś ale robiłem na szybkiego schemat więc nie dorysowywałem tego środka diody :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...